Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dzień Ratownictwa Medycznego

Święto polskiego ratownictwa medycznego obchodzone było po raz pierwszy 13 października 2006 roku. Zostało powołane Ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Dzień Ratownictwa Medycznego

Ustawa o ratownictwie medycznym mówi że w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego tworzy się Państwowe Ratownictwo Medyczne.


Zawód ratownika medycznego może wykonywać osoba, która ma ukończone studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne. Ratownikiem medycznym może też być osoba, która posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskała tytuł ratownika.

 

 

 

Wykonywanie tego zawodu, według zapisów ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym polega na :

  • zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniu działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska,

  • dokonywaniu oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i podejmowaniu medycznych czynności ratunkowych,

  • transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,

  • komunikowaniu się z osobą w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i udzielaniu jej wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego,

  • organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych.

Praca ratowników medycznych wymaga odporności psychicznej i dużego zaangażowania. Ale zawsze możemy być pewni, że przyjadą na czas i zrobią wszystko by pomóc poszkodowanym.

 

Fot. wikipedia.org


Podziel się
Oceń

Komentarze