Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Budowlanka po portugalsku - FOTO

Grupa 27 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży pod opieką Bogusławy Romanowskiej i Elżbiety Wiśniewskiej spędziła dwa majowe tygodnie nad Atlantykiem w Apulii w Portugalii.
Budowlanka po portugalsku - FOTO

Nie dla wypoczynku, ale dla doskonalenia umiejętności praktycznych w ramach projektu realizowanego na zasadach  Programu Erasmus+ finansowanego ze środków PO WER „Europejskie doświadczenie - staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży” (projekt numer 2015-1-PL01-KA102-01610). Miejscem zakwaterowania było piękne Centrum Rekreacyjno - Wypoczynkowe Jana Pawła II w Apulii. Bliskość oceanu stwarzała możliwości codziennych spacerów i obserwacji zjawiska przypływów i odpływów.

Główny celem wyjazdu były staże uczniów w portugalskich przedsiębiorstwach: gastronomicznych, budowlanym  oraz sieci hotelowej w Apulii i Barcelos. Pracujący w restauracjach poznawali menu, receptury oraz sporządzali potrawy, napoje i desery kuchni portugalskiej. Hotelarze  wdrażali procedury w zakresie obsługi gościa w recepcji oraz w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeepingu. Uczniowie z branży  budowlanej doskonalili umiejętności organizowania i kontrolowania robót budowlanych,  wykonując prace przy budowie obiektu agroturystycznego.

Uzupełnieniem staży zawodowych były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki  Portugalii. W Guimares – kolebce monarchii portugalskiej  zwiedzili średniowieczny zamek. Braga, zwana „portugalskim Rzymem”, w strugach ulewnego deszczu zachwyciła fasadami domów zdobionymi azulejos i bujną roślinnością ogrodów biskupich. Niezwykła była też wędrówka barokowymi schodami prowadzącymi do sanktuarium Bom Jesus do Monte, wznoszącymi się niczym „schody do nieba”. Największe wrażenie wywarła jednak na wszystkich wycieczka do Porto wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Rejs po rzece Douro, kolorowe kamienice wzniesione na skałach widziane ze statku, wizyta w winnicy Offley i przejście przez najwyższy most na zawsze pozostaną w pamięci.

Uczniowie docenili też fakt, że w miejscu zamieszkania oraz odbywania praktyk  mogli wymienić doświadczenia z rówieśnikami z Portugalii, Polski, Czech, Turcji i Rumunii. Zdobycie wiedzy na temat negatywnych skutków dyskryminacji oraz korzyści wypływających z różnorodności kultur, pozwoliło im przełamać stereotypy i uprzedzenia.

Ponadto wizyta studyjna w międzynarodowej szkole średniej w Barcelos, która podobnie jak ZSTiO Nr 4 w Łomży obchodziła jubileusz 50-lecia, dała im możliwość obserwacji zajęć lekcyjnych, wyposażenia laboratoriów i działalności młodzieży w portugalskiej szkole.

Na zakończenie, podczas uroczystej ceremonii wszyscy uczestnicy Projektu otrzymali od dyrektora Intercultural Association Mobility Friends certyfikaty potwierdzające realizację stażu oraz pamiątki, będące symbolem Portugalii. Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni, otrzymując rekomendacje dla przyszłych pracodawców.

Uczestnictwo w stażach zawodowych w Portugalii umożliwiło uczniom zdobycie umiejętności kluczowych – praktycznego zastosowania języka angielskiego oraz efektywnej współpracy w zespole i komunikacji interpersonalnej.  Udział w stażach zwiększył też ich motywację do nauki języków obcych oraz podnoszenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych w różnych formach kształcenia ustawicznego. Doskonalenie kompetencji zawodowych oczekiwanych przez pracodawców i cenionych w Europie sprawi, że uczestnicy Projektu staną się bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a poprzez uzyskanie Certyfikatu Europass zwiększą swoje szanse na zatrudnienie. Dzięki rzetelnej i aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii będą mogli też osiągnąć lepsze wyniki na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży godnie reprezentowali szkołę, swoje miasto i kraj w Portugalii.

Elżbieta Wiśniewska, Bogusława Romanowska



Podziel się
Oceń

Komentarze