Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

„Budowlanka” na śladach bohaterów wolności [FOTO]

Dwie uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży pod opieką nauczycielki Elżbiety Wiśniewskiej wzięły udział w kilkudniowym wyjeździe edukacyjnym do Belgii, Holandii i Niemiec. Celem wyprawy 50 uczniów i nauczycieli z 13 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego zgłoszonych przez samorządy, było odwiedzenie przez młodzież miejsc związanych ze szlakiem bojowym 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i miejsc walk 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, a także oddanie hołdu ofiarom systemów totalitarnych i bohaterom walk o wolność w miejscach uświęconych ich krwią.
„Budowlanka” na śladach bohaterów wolności [FOTO]

Podążając  śladami  gen. Stanisława Maczka, uczestnicy wyjazdu odwiedzili groby ośmiu żołnierzy polskich 1 Dywizji Pancernej  na  cmentarzu żołnierzy z I i II wojny światowej Tielt w Belgii  oraz holenderską Bredę. Miasto to zostało wyzwolone 29 października 1944 roku przez dywizję gen. Maczka. Generał  zgodnie ze swoim życzeniem, spoczywa w Bredzie wraz z żołnierzami poległymi przy jej wyzwalaniu na tamtejszym polskim cmentarzu wojskowym. Uczniowie byli też w Oberlangen w Niemczech pod  tablicą upamiętniającą   niemiecki obóz koncentracyjny wyzwolony w 1945 roku przez dywizję gen. Maczka, w którym więziono ponad 1728 uczestniczek powstania warszawskiego.  

Niezwykłym  przeżyciem  dla uczestników wyjazdu  była msza św. na Polskim Honorowym  Cmentarzu Wojskowym w  Bredzie, z udziałem przedstawicielek  miejscowej Polonii.  Była wśród nich łomżanka- Pani Bożena Rijnbout-Sawicka, założycielka Fundacji Serce Polski, opiekującej się polskimi weteranami. Wspólne odśpiewanie hymnu i zapalenie zniczy   na grobach  gen. Stanisława  Maczka i żołnierzy 1  Dywizji Pancernej oraz otoczenie biało-czerwoną wstęgą  mogiły dowódcy było  hołdem  złożonym tym, którzy „walczyli o wolność wszystkich narodów, ale umierali tylko dla Polski”.

Najwięcej wzruszeń dostarczyło jednak spotkanie w  polskiej szkole w Bredzie z  uczestnikami  walk  w 1944 r. - z Holendrem - panem  Tomem Peterem oraz  panem Romanem  Figiel- 90-letnim  żołnierzem dywizji gen. Stanisława Maczka. Była to niezwykła lekcja pamięci oparta na wspomnieniach  obu weteranów, stanowiąca  pomost między przeszłością a teraźniejszością. Łzy wzruszenia  na twarzach  wszystkich  obecnych wywołał  „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu holenderskich dzieci, z pietyzmem odtworzony przez pana  Toma Petera.

Ślady  gen. Stanisława Sosabowskiego uczestnicy wyjazdu   odnaleźli  w holenderskim  Driel i Arnhem. Wystawa „Polacy z Driel”, pomnik Surge Polonia  ku czci polskich spadochroniarzy na Placu Polskim  i monument gen. Sosabowskiego w Driel, uświadomiły im  wdzięczność i pamięć mieszkańców  miejscowości o 1 Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej walczącej tam  we wrześniu 1944r.  podczas operacji „Market Garden”.

Zapalając  znicze   pod pomnikami w Driel oraz  na grobach  Polaków   na  cmentarzu wojennym  w Oosterbeek Arnhem, uczestnicy wyjazdu oddali cześć gen. S. Sosabowskiemu i  polskim spadochroniarzom. W Oosterbeek  w związku z  przygotowaniami do międzynarodowych  obchodów rocznicy operacji „Market Garden”  mieli również możliwość zobaczyć oryginalny motocykl z symbolem 1 Dywizji Pancernej oraz amerykańskiego jeepa.

Szukając śladów polskich  bohaterów, uczestnicy wyjazdu odwiedzili   Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. W tym  niemieckim obozie koncentracyjny, w którym    hitlerowcy zamordowali ok. 200 tys. ludzi z całej Europy, widzieli celę Stefana Grota Roweckiego  oraz wystawę poświęconą Jego pamięci. Zapalając znicze pod Jego pomnikiem, oddali  cześć  zamordowanemu bestialsko  przez hitlerowców pierwszemu komendantowi Armii Krajowej.

Trasa podróży wiodła przez Akwizgran (niem. Aachen) -miasto  na granicy Niemiec, Belgii i Holandii, będące kolebką współczesnej Europy. Tu uczestnicy wyjazdu zwiedzili  Aachener Dom, ze słynną kaplicą pałacową  Karola Wielkiego- pierwszą katedrę w Europie Północnej, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego  UNESCO.

Uczestnictwo uczennic ZSTiO  Nr 4 w Projekcie Edukacyjnym „Śladami Bohaterów” jest  ważną dla nich lekcją historii i patriotyzmu. Podróż do miejsc bitew czy miejscowości,  w których spoczywają Polacy walczący w Europie, pozwala młodzieży lepiej zrozumieć tragizm wojennych i powojennych losów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pozwala też utrwalić i pielęgnować pamięć o wydarzeniach  i polskich bohaterach II wojny światowej, która nie powinna zginąć  ze świadomości młodego pokolenia.

Udział uczennic w projekcie „Śladami Bohaterów” był  możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Łomża oraz  PHP „AGRO-ROLNIK” Sp.  z.o.o. w Śniadowie.              

Elżbieta Wiśniewska

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze