Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 17:11
Reklama
News will be here

Działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rozmowa z prezesem Adamem Wojciechem Sekścińskim

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia ludności rolniczej ochronę w ubezpieczeniu społecznym, zdrowotnym, a jednocześnie wykonuje wiele zadań, których do 1991 roku nie gwarantował tej licznej w Polsce grupie społeczno - zawodowej powszechny system w ramach ZUS. Do działań zainicjowanych przez Kasę należą: prewencja zawodowa, rehabilitacja lecznicza, programy promocji zdrowia i inne służące zwiększaniu bezpieczeństwa pracy i życia rolników i ich rodzin.
Działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rozmowa z prezesem Adamem Wojciechem Sekścińskim

Autor: KRUS

Panie Prezesie, od 18 maja tego roku obowiązują nowe przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego dotyczące obowiązku zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach. Co to oznacza dla rolnika?

- Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników sezonowych. Rolnik ma obowiązek zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia z nim umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w przypadku niezgłoszenia pomocnika do ubezpieczeń w KRUS taki pracownik pozbawiony zostanie prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnika oraz świadczeń
z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie wykonywania pomocy przy zbiorach.

Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS obejmuje: ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w zakresie ograniczonym do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy rolniczej; ubezpieczenie zdrowotne (wprowadzone przepisy nie dają możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny pomocnika).

Informacje dotyczące wysokości i terminu opłacania składek dostępne są na stronie internetowej Kasy.

Z danych Kasy wynika, że pod koniec sierpnia 2018 roku do ubezpieczenia w KRUS zgłoszono ponad 50 tys. pomocników rolników.

Wśród zadań ustawowych wynikających z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników znajdują sią te związane z zapobieganiem wypadkom i chorobom zawodowym rolników. Jakie działania na tym polu podejmuje Kasa?

- Do zadań Kasy należy zapobieganie wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, prowadzenie rehabilitacji leczniczej oraz inicjowanie działań promocji zdrowia. Są to wielokierunkowe działania o masowej skali, finansowane z Funduszu Prewencji i Rehabilitacji, którego głównym źródłem przychodów jest odpis z Funduszu Składkowego. Fundusz Prewencji i Rehabilitacji służy między innymi finansowaniu kosztów rehabilitacji leczniczej osób ubezpieczonych w KRUS. W pierwszym półroczu tego roku skorzystało z niej 8 644 osób; w okresie wakacji przygotowano 1176 miejsc na turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS.

W tym roku Kasa realizuje wiele kierunków działań prewencyjnych. Między innymi organizuje szkolenia z zakresu bhp dla rolników i uczniów szkół rolniczych, pokazy bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych. Kasa jest inicjatorem i głównym organizatorem konkursów prewencyjnych. Najważniejsze z nich to Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne i Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na Wsi”. Każdego roku te przedsięwzięcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W konkursie BGR w 2018 r. wzięło udział 1087 gospodarstw indywidulanych, zaś w konkursie plastycznym 36 116 dzieci z całej Polski. Kasa ponadto jest uczestnikiem wszystkich najważniejszych imprez rolniczych w kraju. Pracownicy Kasy na stoiskach informacyjnych informują i edukują, jak w sposób bezpieczny prowadzić gospodarstwo rolne.



Podziel się
Oceń

Komentarze