Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W tym roku zima nie zaskoczy drogowców? Twierdzą, że są na nią przygotowani

Najchłodniejsza z pór roku jest najmniej lubiana przez kierowców. Oprócz szronu na szybach zmorą są śliskie ulice. GDDKiA ma plan, jak poprawić komfort jazdy.
W tym roku zima nie zaskoczy drogowców? Twierdzą, że są na nią przygotowani

Autor: Canva

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do pracy w sezonie zimowym. A tej z pewnością nie zabraknie. GDDKiA odpowiada bowiem za utrzymanie ponad 17,8 tys. km dróg krajowych (do tego doliczane są dodatkowe jezdnie; razem to więcej niż 21 tys. km). Prace prowadzone zimą całodobowo i przez 7 dni w tygodniu zleca firmom wyłonionym w przetargach.

Ponad 2 tys. specjalistycznych pojazdów

Dyrekcja zapowiada, że w końcówce 2022 i na początku przyszłego roku w razie potrzeby na polskie drogi wyruszy około 2300 pojazdów, których zadaniem będzie zimowe utrzymanie jezdni. Ten sprzęt to m.in. pługosolarki i pługi wirnikowe. Do posypywania tras zostanie wykorzystana sól zgromadzona w 292 magazynach.

„GDDKiA, na podstawie tego, ile soli zużyto w ciągu 10 ostatnich lat, kalkuluje, że podczas najbliższej zimy może być wykorzystanych: 350 tys. ton soli drogowej, 2,4 tys. ton chlorku wapnia i 31 tys. ton materiałów dodatkowych, które mają czynić nawierzchnię mniej śliską” – informuje Interia Motoryzacja.

Drogi będą oczyszczane według kilku standardów, określających m.in. to, jaki zakres drogi jest odśnieżany, czy jak długo mogą zalegać na niej śnieg luźny albo błoto pośniegowe.

Apel do kierowców

Tuz przed rozpoczęciem sezonu zimowego drogowcy apelują do zmotoryzowanych o wyrozumiałość. Często zdarza się bowiem, że pługi zajmujące całą szerokość pasa ruchu i poruszające się około 40-50 km/h wywołują w kierowcach zniecierpliwienie. A nawet prowokują do niebezpiecznych zachowań, jak spychanie pojazdów drogowców do rowu. GDDKiA przypomina, że maszyny będą pracowały dla wspólnego dobra, a ich funkcja jest zbliżona do roli pojazdów służb ratowniczych czy porządkowych.

Oprócz bieżącego usuwania zanieczyszczeń będą podejmowane także działania prewencyjne, które obejmują posypywanie dróg solą na początku lub tuż przed spodziewanymi opadami.

Szczegółowe informacje o aktualnych warunkach na drogach krajowych podawane są na stronie drogi.gddkia.gov.pl i pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA: 19 111.

Czy to wszystko wystarczy, żeby w tym roku zima rzeczywiście nie zaskoczyła drogowców? Czas (czytaj: zima) pokaże...


Podziel się
Oceń

Komentarze