Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Superfoods okiem technologa żywności. Na rozmowę zaprasza Jolanta Święszkowska z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży [VIDEO ]

Jednym z fundamentów zdrowia jest bogata w składniki odżywcze dieta. Rośnie konsumencka świadomość dotycząca tego, jak dobrze zbilansowana dieta wpływa na nasze funkcje poznawcze, redukcję stresu, kreatywność. Modnym hasłem w obszarze dietetyki, technologii żywności jest superfoods. Dlaczego tyle mówimy o super żywności? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr inż. Bartosz Kruszewski, technolog żywności z SGGW w rozmowie z Jolantą Święszkowską z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Superfoods okiem technologa żywności. Na rozmowę zaprasza Jolanta Święszkowska z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży [VIDEO ]

Koszty środowiskowe i społeczne związane z hodowlą, transportem niektórych superfoods, takich jak awokado, nasiona chia i spirulina są niestety ogromne i zatrważające. To nie tylko emisja do atmosfery CO2, ale także nadużycia popełniane na pracownikach w odległych geograficznie rejonach świata.  Wrzucając do sałatki awokado nie bardzo się nad tym zastanawiamy, w jaki sposób na nasz stół trafił ten smaczny i zdrowy produkt i że w tle jego uprawy może czaić się brutalna przemoc, mafijne układy, masowe wycinanie lasów i ogromne zużycie wody pitnej – jak ma to miejsce na plantacjach awokado w Meksyku. Może warto kupować lokalnie lub przynajmniej produkty europejskie? Superfoods to także siemię lniane, rokitnik i wiele innych warzyw, owoców, roślin. Szukając bardzo zdrowych produktów możemy czerpać nie tylko z innych obszarów geograficznych, ale sięgnąć także po bogactwo krajowej przyrody, odkrywać je i cieszyć się nim. Czym jest super żywność? Jakie są typowo polskie superfoods? Czy wracamy do diety przodków? Lepiej pić kakao a może korab, czyli mączkę chleba świętojańskiego? Dlaczego Technologia żywności oraz Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności to przyszłościowe kierunki studiów? Jakie są super narzędzia technologiczne do utrwalania żywności, jej badania i przetwarzania? Jak skutecznie ścigać fałszerzy żywności? Dlaczego Hala technologiczna Akademii Nauk Stosowanych w Łomży jest najlepsza w kraju?

O tym i innych sprawach rozmawiamy z dr. Bartoszem Kruszewskim ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który współpracuje z Akademią Nauk Stosowanych w Łomży  w obszarze prowadzonych badań i dydaktyki.

Zapraszamy do wysłuchania akademickiej rozmowy!

 

 

A już niedługo kolejna akademicka rozmowa, tym razem z dr. Piotrem Karpińskim, technologiem żywności z ANSŁ. Porozmawiamy o owadach w przemyśle spożywczym. Czym jest koszenila, zwana też kwasem karminowym i oznaczana symbolem E120 – czy to  tylko naturalny barwnik, a może sproszkowany owad, który nadaje napojom, serkom i wielu innym produktom ładny kolor? Czy wiemy, że jemy owady?


Podziel się
Oceń

Komentarze