Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nowoczesne laboratorium w Grajewie już otwarte - [VIDEO]

W Szpitalu Ogólnym im. Witolda Ginela w Grajewie podsumowano projekt modernizacji i przebudowy laboratorium diagnostycznego i makrobiologicznego. Połączone laboratoria to teraz nowa jakość usług i komfort pracy.
Nowoczesne laboratorium w Grajewie już otwarte - [VIDEO]

- Inwestycja była możliwa dzięki środkom pozyskanym od wojewody podlaskiego, dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Grajewie oraz dotacjom z miast i gmin naszego powiatu. Laboratorium znajdowało się do tej pory w różnych częściach szpitala. Przygotowaliśmy teraz wspólne pomieszczenia, co ułatwi logistykę, poprawi funkcjonowanie i jakość usług medycznych - poinformowała Marta Romanowska, dyrektor szpitala.

Nowoczesne laboratorium mogło powstać dzięki współpracy  samorządów. To środki pozyskane od wojewody podlaskiego, dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Grajewie oraz dotacje z miast i gmin powiatu grajewskiego.

- Laboratorium to ważna, strategiczna inwestycja w naszym szpitalu. Diagnostyka medyczna to przecież podstawa, a teraz pracownicy mogą efektywnie i spokojnie pracować a pacjenci też mają lepsze warunki. Nie musimy już korzystać z zewnętrznych usług laboratoryjnych. Zamiast je kupować, możemy je świadczyć - podkreślał starosta Waldemar Remfeld

Samorząd województwa podlaskiego reprezentowali na uroczystości wicemarszałek Marek Olbryś i radna sejmiku Wanda Mieczkowska. Wicemarszałek przypomniał także, że w nowym programie regionalnym na lata 2021-2027 jest kolejna pula środków na projekty związane ze służbą zdrowia.

- Krok po kroku zapewniamy opiekę zdrowotną na wysokim poziomie mieszkańcom nawet tych mniejszych społeczności. Cieszę się, że w Grajewie tak dobre efekty dają współdziałania środków i funduszy rządowych z zaangażowaniem samorządowców - powiedział Marek Olbryś.

Podczas pandemia okazało się jak wiele mamy jeszcze do zrobienia i jak powinniśmy być przygotowani na trudne sytuacje. Nowoczesne laboratoria to jedno z takich zadań.

Od próbki po diagnozę, tak pracuje laboratorium w Grajewie. Jednak to nie laboratoria „przeprowadzają" badania. Robi to fachowy personel medyczny, teraz w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę. To, co robią diagności laboratoryjni, zawsze ma ogromne znaczenie, nie tylko w dobie korona wirusa, od dokładności wykonywanych przez nich badań zależy ludzkie życie i zdrowie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie identyfikacji próbek, o ten obszar mieszkańcy powiatu grajewskiego mogą być spokojni.

Gośćmi szpitala w Grajewie byli tego dnia m.in. wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, senator Marek Adam Komorowski, wojewoda Bohdan Paszkowski i przedstawiciele wszystkich gmin powiatu, reprezentanci instytucji i środowisk medycznych. Modernizacja i wyposażenie laboratorium kosztowało bisko 3 miliony złotych. 



Podziel się
Oceń

Komentarze