Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:15

Sołtysi województwa podlaskiego obchodzili swoje święto - [VIDEO]

W każdej gminie naszego województwa jest jedna wyjątkowa osoba, która pełni funkcję reprezentatywną. Sołtys. To osoba, która jest zarówno przyjacielem mieszkańców, powiernikiem tajemnic, mediatorem w czasie sporów, a także inicjatorem inicjatyw społecznych. Dzięki temu, że nie jest on przyporządkowany politycznemu stanowisku budzi większe zaufanie wśród lokalnej społeczności. 11 marca sołtysi obchodzą swoje święto, z tej okazji w Operze i Filharmonii Podlaskiej świętowano dzień liderów społeczności wiejskich. Święto ma zwrócić uwagę na rolę, jaką w życiu polskie wsi pełnią sołtysi.

– Jako przedstawiciele samorządu województwa, jesteśmy pełni podziwu dlatego, jakim szacunkiem i jakim autorytetem cieszycie się w swoich społecznościach. Jesteście dla nas wzorem do naśladowania, wzorem dbałości o wasze środowisko, wzorem zaangażowania w poprawę jakości codziennego życia ludzi, z którymi współtworzycie małe ojczyzny. Dbacie o nich, słuchacie ich i angażujecie się w to, żeby zmieniać ten świat wokół siebie na lepszy . I za to wam dziękuję – mówił Artur Kosicki.

W województwie podlaskim jest 3,3 tys. sołectw, a w całym kraju około 40 tys. Na ich czele stoją i mężczyźni, i kobiety, które coraz chętniej tę funkcję przyjmują. Jak podkreślały sołtyski, aby być dobrym liderem małej społeczności, nie ma znaczenia płeć, ale operatywność, zaufanie sąsiadów i umiejętność słuchania ludzi.

Podlaska Gala Wojewódzka odbyła się w przeddzień Dnia Sołtysa podczas której rozstrzygnięto także wojewódzki etapu konkursu na najlepszą inicjatywę sołecką. Galę prowadził wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za obszar rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich zaznaczył, że jako mieszkaniec wsi wie, że na funkcję sołtysa wybierane są osoby szczególne.

– To przeznaczone dla obszarów wiejskich programy finansowe: m.in. konkursy na ochronę kapliczek przydrożnych, doposażenie i remonty świetlic wiejskich, zakup strojów ludowych, promocje lokalnych produktów i wiele innych przedsięwzięć. Dofinansowujemy także działalność kół gospodyń wiejskich, które pełnią bardzo ważną rolę w aktywizowaniu lokalnej społeczności – wymieniał wicemarszałek i dodał: – Przeznaczamy na to bardzo duże kwoty, ale wiem, że są to dobrze wydane pieniądze.

Podziękowania za działalność podlaskim sołtysom przekazali również europoseł Krzysztof Jurgiel, senator Jacek Bogucki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i wojewoda Bohdan Paszkowski.

Do zadań sołtysów należy m.in. pobieranie niektórych podatków, zwoływanie zebrań sołeckich i wykonywanie uchwał rady gminy. Jako liderzy swojej społeczności mają realną wpływ na aktywizowanie mieszkańców i skłanianie ich, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych. A te ważne sprawy to m.in. inicjatywy finansowane z funduszu sołeckiego, czyli puli pieniędzy zarezerwowanych w budżecie gminy na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia. O tym, jak te pieniądze są wykorzystywane pokazuje odbywający się od kilku lat ogólnopolski konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. 

W tym roku w Podlaskiem zgłoszono dziesięć projektów. Spośród nich wybrano trzy najlepsze. Zwycięstwo w tym roku przypadło wsi Łapy - Pluśniaki za projekt pn. wiejski plac zakątkiem integracji. Plac wiejski, który wyglądał jak wysypisko, mieszkańcy zdecydowali zamienić na miejsce zabaw i spotkań integracyjnych. Zwycięski projekt weźmie udział w etapie krajowym konkursu.

Drugie miejsce przypadło miejscowości Sitawka, w której postawiono wiatę warsztatową, palenisko oraz górkę zjazdową i plac zabaw. Natomiast trzecie miejsce przyznano wsi Haćki za doposażenie Ośrodka Kulturalno Edukacyjnego – m.in. zakup sportowego i ogrodniczego.

Parlamentarzyści, samorządowcy ale przede wszystkim sołtysi i sołtyski mogli obejrzeć występy zespołów ludowych i show Marcina Dańca. Przypomnijmy celem konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” jest aktywizacja społeczności wiejskich oraz promocja dobrych praktyk na terenach wiejskich realizowanych właśnie dzięki funduszowi sołeckiemu. Premier Mateusz Morawiecki w Dniu Sołtysa złożył deklarację, że Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami. Ta ustawa wkrótce ujrzy już światło dzienne zapowiedział premier.



Podziel się
Oceń

Komentarze