Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:37

Uroczysty jubileuszowy koncert w Łomżyńskiej Filharmonii [VIDEO]

Bitwa tenorów na pieśni neapolitańskie, podczas której głosy skrzyżowali Adam Kalinowski oraz Jacek Szymański, sensacyjny pojedynek skrzypcowy Ingi Wawrzynkowskiej i Bogdana Kierejszy, jakiego świat nie widział od czasów słynnego starcia wirtuozów Niccolo Paganiniego i Karola Lipińskiego tak można podsumować to, co wydarzyło się w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Uroczysty koncert był jednym z elementów obchodów 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Wydarzenie stanowiło także okazję do uczczenia jubileuszu 45-lecia Filharmonii oraz wręczenia nagród prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Swoje nagrody przyznał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uroczysty jubileuszowy koncert w Łomżyńskiej Filharmonii [VIDEO]

W trakcie uroczystości, z rąk Wandy Zwinogrodzkiej, dyrektor Jan Miłosz Zarzycki odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz przyznany kierowanej przez niego Filharmonii Kameralnej Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ponadto Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymały Katarzyna Janas-Dziewa i Jolanta Ewa Kaszuba. W uznaniu wieloletniej działalności na rzecz upowszechniania kultury wyróżnieni dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostali Magdalena Goc, Ewa Skopek-Siwik, Justyna Zakrzewska i Mateusz Goc.

Koncert był doskonałą okazją także do wręczenia nagród Prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury za rok 2022. Podobnie jak w latach poprzednich laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz ceramiczne statuetki stylizowanych lotników z kamieniczkami łomżyńskiej starówki u stóp, zaprojektowane i wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.

Zostali nimi nagrodzeni Jan Miłosz Zarzycki, orkiestra FKWL oraz zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno – Mazowieckiego. - Niech nagrody te będą wyrazem wdzięczności całej społeczności naszego miasta. Dzięki Państwa zaangażowaniu, determinacji i talentowi Łomża może pochwalić się ogromnym potencjałem artystycznym, z którego czerpać będą pokolenia. Bardzo za to dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności oraz inspiracji do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz łomżyńskiego życia kulturalnego - powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.

Nagrody Prezydenta Miasta Łomża w dziedzinie kultury otrzymali:
Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych.
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w składzie:
•    Izabela Bławat-Leofreddi – I skrzypce – koncertmistrz
•    Piotr Sawicki – I skrzypce - zastępca koncertmistrza
•    Katarzyna Karpiuk - I skrzypce
•    Katarzyna Prusiel - I skrzypce
•    Agnieszka Chłopeniuk - I skrzypce
•    Filip Szymaniak - II skrzypce
•    Katarzyna Janas-Dziewa - II skrzypce
•    Adrian Stanciu - altówka
•    Iga Marta Ludkiewicz – wiolonczela
•    Can Kehri – wiolonczela
•    Bogdan Szczepański - kontrabas
•    Jacek Krupa - flet, bibliotekarz
•    Magdalena Goc – obój
Zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno – Mazowieckiego:
•    Adam Sokołowski - od niespełna dwóch miesięcy- kustosz. W łomżyńskim Muzeum pracuje od dziesięciu lat. Autor kilkunastu wystaw czasowych. Opublikował kilkadziesiąt artykułów popularyzując wiedzę o Łomży i regionie.
•    dr Jerzy Jastrzębski - z Muzeum Północno-Mazowieckim związany od ponad 35 lat, w tym przez ponad trzydzieści lat był jego dyrektorem. Autor książek „Muzealnictwo w Łomży 1898-1998”, „Bursztyniarstwo na Kurpiach”, „Bursztyn w dorzeczu Narwi” czy „Był taki dzień… Kalendarium z życia miasta”.
•    Przemysław Adamowski - konserwator zabytków, od blisko trzydziestu lat związany z Muzeum Północno-Mazowieckim. Angażuje się w zachowanie dziedzictwa kulturowego w całym regionie, przywracając świetność starym świątyniom i znajdującym się w nich zabytkom.
•    Jarosław Kurpiewski - przewodnik muzealny. Od trzydziestu lat dzieli się ze zwiedzającymi wiedzą dotyczącą archeologii, historii, sztuki i etnografii regionu.
•    Grzegorz Gwizdon - adiunkt w Galerii Sztuki Współczesnej. Projektuje plakaty i zaproszenia,  fotografuje. Utrwala zabytki i najpiękniejsze zakątki Łomży i okolic w grafikach, akwarelach i na fotografiach.

W jubileuszowym koncercie, przy akompaniamencie łomżyńskich filharmoników pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, jako soliści wystąpili pochodzący z Łomży artyści: Inga Wawrzynkowska (skrzypce), Adam Kalinowski (wokal), Bogdan Kierejsza (skrzypce) oraz Jacek Szymański (tenor). Bitwa tenorów na pieśni neapolitańskie, podczas której głosy skrzyżowali Adam Kalinowski oraz Jacek Szymański, sensacyjny pojedynek skrzypcowy Ingi Wawrzynkowskiej i Bogdana Kierejszy, jakiego świat nie widział od czasów słynnego starcia wirtuozów Niccolo Paganiniego i Karola Lipińskiego nagradzane były gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco. Było to przyjęcie urodzinowe jakiego Łomża jeszcze nie widziała.



Podziel się
Oceń

Komentarze