- Przy przedsięwzięciu o wartości 1,2 mln zł udało się nam wygenerować pewne oszczędności. Departament wyraził zgodę, abyśmy wykorzystali je na zakup nowoczesnych urządzeń do domowego monitorowania niektórych parametrów stanu zdrowia. To taki „mini lekarz". Wcześniej jeszcze mogliśmy zorganizować szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla członków rodzin i opiekunów uczestników projektu - poinformował Piotr Grabani, organizator spotkania.
Projekt unijny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 pn. „Teleopieka i usługi sąsiedzkie dla seniorów” rozpoczął się w sierpniu 2022 roku półmetek jego realizacji jest dobrą okazją do podsumowań i spotkania informacyjnego w Starych Kupiskach.
- Seniorzy muszą mieć wszechstronne wsparcie. To ciekawa grupa społeczna- dużo doświadczenia, mądrości życiowej, a przy tym nadal dużo energii i zapału. W naszym społeczeństwie powiększa się grupa tej trochę „starszej młodzieży". Trzeba to wykorzystać, a przede wszystkim zadbać o ich zdrowie. Cieszę się, że taki projekt realizowany jest Ziemi Łomżyńskiej - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Celem głównym projektu jest uzupełnienie systemu wsparcia gmin w powiecie łomżyńskim na rzecz osób 60+ w postaci usług opiekuńczych świadczonych lokalnej społeczności w formie usług sąsiedzkich i zdalnej opieki wykorzystując opaski telemetryczne. Z gminy Łomża w projekcie bierze udział 27 uczestników oraz 27 ich opiekunów. Pozostałe osoby pochodzą z ościennych gmin powiatu łomżyńskiego. Z ramienia gminy realizatorem projektu jest Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łomża, który był odpowiedzialny za promocję i przeprowadzenie rekrutacji do projektu zarówno uczestników projektu jak i ich opiekunów.
Społeczeństwo w Polsce jest coraz starsze, mieszkańcy małych miejscowości nie zawsze mają dostęp do lekarza lub mieszkają samotnie, dlatego uczestnicy projektu zostali wyposażeni w opaski telemetryczne oraz uzyskali pomoc ze środowiska w postaci usług sąsiedzkich. Poza tym otrzymali: usługę teleopieki, pomoc doradcy życiowego, pomoc prawną, pomoc fizjoterapeuty, diabetyka czy rehabilitanta. To duże wsparcie, które doceniają jego uczestnicy.
Ciśnieniomierze naramienne do pomiaru skurczowego i rozkurczowego ciśnienia z wbudowaną funkcją wykrywania migotania przedsionków oraz glukometry do pomiaru cukru we krwi, kwasu moczowego i cholesterolu uczestnikom spotkanie wręczył wicemarszałek Marek Olbryś, Piotra Grabani oraz wójt gminy Łomża Piotr Kłys Później odbyły się prowadzone przez ratowników medycznych szkolenia w używaniu nowych urządzeń.
W ramach projektu „Teleopieka i usługi sąsiedzkie dla seniorów” profesjonalnie wyszkoleni opiekunowie świadczą pomoc w codziennym życiu, np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, karmieniu, podawaniu leków, w utrzymaniu mieszkania w czystości, w kontaktach z lekarzem, za którą otrzymują gratyfikację. Wartość projektu to 1 milion 200 tys. złotych jego realizacja zakończy się w listopadzie tego roku
Komentarze