Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 16:19

„Recital mistrzowski w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego”

Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian wystąpią 4 lutego (niedziela) 2024 r., godz. 17:00 w Salonie Dworu Lutosławskich podczas koncertu „Recital mistrzowski w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego”. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zachęcają do rezerwacji biletów telefonicznie (86) 219 20 81 lub na adres e-mail: [email protected] Bilet: 25 zł/os.
„Recital mistrzowski w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego”

O wykonawcach:

KRZYSZTOF JAKOWICZ

Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków wszechczasów, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie wykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Na zaproszenie Mistrza, wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. nagrodę ZKP za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych), nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz” i nagrodę krytyków francuskich „Diapason d'Or” (1989) za Łańcuch II Lutosławskiego. Nagranie Partity Lutosławskiego zostało uhonorowane Fryderykiem '96. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia). Krzysztof Jakowicz uważany jest za „skrzypcowego pra-prawnuka” Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich, podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego.

 

ROBERT MORAWSKI

Polski pianista, kameralista i pedagog. Uczeń Bronisławy Kawalla, Joanny Świtlik i Jerzego Marchwińskiego. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obecnie kierownik Katedry kameralistyki Fortepianowej i Smyczkowej. Otrzymał nagrody dla najlepszego pianisty na konkursach wokalnych w Polsce (Warszawa, Nowy Sącz, Katowice, Bydgoszcz). Zdobył II nagrodę na Konkursie Kameralnym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Za płytę z utworami na wiolonczelę i fortepian Chopina i Grossa otrzymał nagrodę Muzycznego orła (wraz z Tomaszem Strahlem). W 2022 roku otrzymał nagrodę I stopnia rektora UMFC za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i dydaktyczne. Dokonał prawykonania utworów współczesnych kompozytorów: W. Lutosławski, R. Palester, A. Kościów, A. Jastrzębska, P. Zych, S. Yamauchi, S. Krajewski, M. Jachim, T. Kaczor. Posiada repertuar obejmujący dzieła od muzyki dawnej do ostatnich dziesięcioleci.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze