Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 09:04

Tłumy mieszkańców na konwencji KWW Mariusza Chrzanowskiego [VIDEO]

- Za nami 9 lat, czyli prawie dekada zmian, które nastąpiły w mieście Łomża. To prawie tyle samo lat, ile ma moja córeczka Gabrysia. Kiedy to zleciało? Nie wiem… ale widzę po niej jak pięknie wyrosła i widzę jak miasto w którym żyje zmieniło się – zaczął swoje wystąpienie od osobistej refleksji Mariusz Chrzanowski.
Tłumy mieszkańców na konwencji KWW Mariusza Chrzanowskiego [VIDEO]

Obecnie urzędujący prezydent podkreślał, że ogromna w tym zasługa mieszkańców, którzy tworzą miasto.

- To, że stoję tu dziś przed Państwem, jest dla mnie ogromną nobilitacją, to Wy dostrzegliście te działania na rzecz naszej wspólnoty i razem ze mną przez 9 lat zmienialiście to miasto. Wielu z Was dołożyło swoją cegiełkę: w postaci dobrego słowa, uwagi, opinii, konstruktywnej krytyki, by kształtować kierunek rozwoju, za co bardzo Wam dziękuję – zwracał się do obecnych na konwencji mieszkańców. 

#ŁomżaDobreMiejsce

Hasłem przewodnim kampanii KWW Mariusza Chrzanowskiego jest #ŁomżaDobreMiejsce. W swoim wystąpieniu prezydent wyjaśnił, że pomysł na hashtag wziął się z rozmów z ludźmi.

- Wiecie, jakie zdanie najczęściej pojawiało się podczas rozmów z Wami? Zdanie, że „dobrze Wam tu się żyje”, że „Łomża to dobre miejsce dla dzieci, rodzin, seniorów”. I nie mogło już być innego hasła tej kampanii niż Łomża to dobre miejsce do życia! To jest Wasze hasło! – podkreślał.

Rozpoczynając swoje założenia programowe prezydent Chrzanowski zaznaczał, że będzie pielęgnował to, co już udało się zrobić, jednocześnie starając się, poprzez nowe inwestycje, podnosić komfort życia mieszkańców. 

- To program pełen konkretów, pokazujący skąd zamierzamy wziąć środki na realizację pomysłów. Otóż 85% wartości przedstawianych inwestycji to będą środki zewnętrzne, z Funduszy Szwajcarskich, programów unijnych i rządowych. Wiemy jak je pozyskać i zainwestować w Łomży, w rozwój łomżyńskich rodzin, w pomoc naszym przedsiębiorcom, w edukację młodzieży, w infrastrukturę, kulturę, sport. To program skierowany do wszystkich grup społecznych.

 

Jak przekazał, jego program wyborczy oparty jest na czterech filarach: rodzinie, klimacie, kulturze, sporcie, przedsiębiorczości.

- Samorząd ma ogromne możliwości wsparcia łomżyńskich rodzin i jest to jeden z priorytetów naszego programu – mówił Mariusz Chrzanowski zapowiadając m.in. kontynuację samorządowego becikowego w wysokości minimum 1500 zł, tworzenie nowych miejsc w przedszkolach i żłobkach, powstawanie mieszkań komunalnych w wyremontowanych kamienicach oraz wejście w życie 6 maja Łomżyńskiej Karty Mieszkańca, dzięki której jej posiadacze będą mogli korzystać od lipca z darmowej komunikacji.

- Dobre życie to nie tylko dom i praca, ale także sposób, w jaki spędzamy nasz wolny czas. Łomża, tak pięknie położona nad Narwią, powinna oferować swoim Mieszkańcom liczne możliwości rekreacji, uprawiania sportów i dbania o zdrowie – zakomunikował gospodarz miasta. W programie pod hasłem „Łomża dobre miejsce dla klimatu” na pierwszy plan wysuwa się budowa bulwarów nad Narwią na odcinku od Mostu Hubala do mostu przy ulicy Zjazd. Będzie też rewitalizacja parków: Jakuba Wagi i Parku Ludowego, zagospodarowanie wieży ciśnień (powstanie tam Centrum Edukacji Ekologicznej, nowoczesne i interaktywne muzeum przyrody), zakup kolejnych autobusów elektrycznych czy budowa nowoczesnych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Założenia kulturalne, to m.in. budowa Mediateki - Książnicy Łomżyńskiej, centrum dostępu do wiedzy, kultury i nowych technologii. Na Starym Rynku w sezonie letnim mają się odbywać wydarzenia kulturalne na żywo. Coś dla siebie znajdą seniorzy, bo w dawnym budynku Przedszkola Publicznego nr 5 powstanie Międzypokoleniowy Dom Seniora, a przy ul. Marii Skłodowskiej Klub Seniora a także osiedlowych klubów oraz renowację zabytków.

Systematycznie będzie rozwijana i modernizowana baza sportowa Łomży. 

- Na jesieni oddamy do użytku halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 5. Niebawem rozpoczniemy  budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4, a także nowych boisk przy SP 1 oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4. Planujemy boisko wielofunkcyjne przy ulicy Polowej, o które zabiegali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Zadaszymy także boisko przy ulicy Katyńskiej oraz wybudujemy pełnowymiarowe przy „Dziewiątce” – zapowiedział prezydent Chrzanowski dodając, że zostanie zbudowane także całoroczne lodowisko z funkcją rolkowiska, skatepark oraz nowe ścieżki rowerowe i renowacje istniejących tras.

- Łomża musi otwierać się na świat w zakresie współpracy gospodarczej. Zewnętrzni inwestorzy to miejsca pracy dla naszych mieszkańców, wpływy do budżetu Miasta i zdrowa konkurencja gospodarcza. Samorząd ma możliwość wspierania lokalnych przedsiębiorców w zakresie promocji gospodarczej, w kraju i za granicą oraz budowania sieci kontaktów pod patronatem Miasta – mówił Mariusz Chrzanowski proponując udział miasta w targach gospodarczych organizowanych we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, tzw. złoty trójkąt przedsiębiorczości na linii samorząd-kształcenie zawodowe/uczelnie-biznes oraz pozyskanie i uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych na wzór tego, co zostało wykonane na ulicy Kolejowej, gdzie dzięki nowej infrastrukturze drogowej, powstają nowe firmy i liczne miejsca pracy.

- Wiemy, że dla naszych mieszkańców liczą się nie tylko liczby i ambitne projekty, ale przede wszystkim to, co widzą na co dzień - dobre drogi, czyste chodniki, atrakcyjna przestrzeń miejska, zadbana zieleń i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przebudujemy i poprawimy nawierzchnię ponad 40 ulic. Wraz z ulicami odnowione będą także chodniki i przejścia dla pieszych. Poprawimy bezpieczeństwo pieszych i komfort prowadzących pojazdy poprzez doświetlenie przejść dla pieszych m.in. na ulicy Przykoszarowej, Zawadzkiej, Alei Legionów czy Szosie Zambrowskiej. (…) Zainwestujemy w infrastrukturę dla pasażerów łomżyńskiej komunikacji miejskiej, aby była bardziej bezpieczna i ekologiczna. Będziemy systematycznie wprowadzać „zielone” i „tematyczne” przystanki. (…) W celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych mieszkańców w miejscach użyteczności publicznej zainstalujemy defibrylatory i przeszkolimy pracowników miejskich instytucji w zakresie ich prawidłowego stosowania – podsumował prezydent Chrzanowski.

Rozwój miasta bez oszczędzania na mieszkańcach

Na koniec dodał, że na realizację wymienionych przedsięwzięć, jako prezydent miasta, zamierza pozyskać ponad 420 milionów zł ze środków zewnętrznych – rządowych, unijnych, czy współpracy międzynarodowej np. Funduszy Szwajcarskich.

- Doświadczeni samorządowcy wiedzą, że aby kontynuować rozwój miasta, nie trzeba oszczędzać na mieszkańcach. Mamy wieloletnie doświadczenie i  jesteśmy sprawdzeni w trudnych czasach, wysokiej inflacji, pandemii Covid-19, wojny na Ukrainie. Poradziliśmy sobie z wieloma przeszkodami w ostatnich latach i udało się nam osiągnąć wiele, dotrzymaliśmy obietnic złożonych mieszkańcom Łomży 5 lat temu – zakończył swoje wystąpienie.

Na scenie zaprezentowali się również wszyscy kandydaci z czterech okręgów wyborczych. Głos zabrali ponadto mieszańcy Łomży: Jolanta Szleszyńska – przedsiębiorca i animator zabaw, Bernard Szymański – emerytowany przedsiębiorca i dr Kazimierz Bandzul – ceniony lekarz pediatra, społecznik.

Kandydaci do Rady Miejskiej Łomży z KWW Mariusza Chrzanowskiego:

Okręg 1

1. Andrzej Grzymała

2. Marek Borawski

3. Karolina Jałbrzykowska-Szabłowska

4. Henryka Dąbrowska

5. Regina Kijewska

6. Małgorzata Bernatowicz

7. Krzysztof Cieśliński

 

Okręg 2

1. Ireneusz Waldemar Cieślik

2. Wojciech Klimaszewski

3. Małgorzata Brzezińska

4. Angelika Obrycka

5. Marcin Łebkowski

6. Marta Wojewoda

7. Jarosław Kaja

Okręg 3

1. Mariusz Chrzanowski

2. Marcin Dębek

3. Ewa Joanna Jaworowska

4. Zofia Klawinowska

5. Amadeusz Juliusz Szeligowski

6. Ewa Katarzyna Czetwertyńska

7. Marta Kopeć

8. Robert Wierciszewski

9. Marcin Grodzki

Okręg 4

1. Andrzej Wojtkowski

2. Leszek Andrzej Konopka

3. Izabela Nowakowska-Nerowska

4. Robert Grzymała

5. Maria Katarzyna Chojnowska

6. Marcin Dziekoński

7. Roksana Beata Zakrzewska

8. Piotr Pawłowski


Podziel się
Oceń

Komentarze