Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 11:50
Reklama
News will be here

Potrójny jubileusz w Powiecie Łomżyńskim - [VIDEO]

25 lat istnienia Starostwa Powiatowego w Łomży, ale też jubileusze dwóch jednostek kultury Powiatu Łomżyńskiego - 40 lat muzeum w Drozdowie i 70 lat Regionalnego Ośrodka Kultury, świętowane były środę 20 marca w sali Filharmonii Kameralnej w Łomży.
Potrójny jubileusz w Powiecie Łomżyńskim - [VIDEO]

Uczestników jubileuszowego spotkania witali w roli gospodarzy Starosta Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska oraz Dyrektorzy obu placówek kultury - Ewa Sznejder z Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie oraz Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury (ROK). 

- Ćwierćwiecza Powiatu nie da się tak szybko i prosto podsumować. Próbujemy zatem to dzisiaj zrobić przypominając wyjątkowe, charakterystyczne chwile, wydarzenia i zjawiska. Oczywiście, naszym podstawowym zadaniem jest poprawianie infrastruktury i warunków życia mieszkańców powiatu, ale taką główną cechą wyróżniająca jest to, że – być może jako jedyny powiat w Polsce – prowadzimy  dwie duże instytucje kultury. Nie możemy bowiem zapominać kim jesteśmy i skąd wyszliśmy, z czego wynika nasza tożsamość. Jesteśmy z tego dumni – podkreślał starosta Lech Marek Szabłowski.

Łomżyński powiat ziemski, czyli gminy (gminy miejsko – wiejskie Jedwabne i Nowogród oraz wiejskie – Łomża, Miastkowo, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna i Zbójna) okalające powiat grodzki, Łomżę, powstał w wyniku reformy administracyjnej w 1999 roku. Jak przypominiał starosta Lech Marek Szabłowski, od początków znajdował się w krajowej końcówce powiatów pod względem dochodów na głowę mieszkańca. 

- W tej kadencji rozwój Powiatu wyjątkowo przyspieszył.. Zaczynaliśmy od budżetu na poziomie 7 milionów 700 tysięcy złotych. W 2019 roku, na początku tej kadencji było to 38 milionów,  kończymy z budżetem 156 milinów. To nasze starania, ale w ogromnej mierze umiejętne korzystanie z rządowych programów prorozwojowych przyniosło efekty - mówiła Wicestarosta Maria Dziekońska wskazując także na dorobek i jakość pracy 7 jednostek podlegających samorządowi Powiatu. 

O początkach istnienia Powiatu opowiadał przygotowany specjalnie film, a w rozmowie z prowadzącymi galę Katarzyną Polewko i Mariuszem Rytlem opowiadali obecny Starosta Lech Marek Szabłowski i  poprzedni Starosta Krzysztof Ryszard Kozicki. Starosta Kozicki mówił np. o pionierskich w regionie, a nawet w kraju, działaniach w zakresie ekonomii społecznej i z uśmiechem wspominał, gdy łomżyńskie Starostwo nie mające w swych początkach ani siedziby ani wyposażenia, otrzymywało z Białegostoku pisma z dumą informujące, że otrzyma krzesła i  biurka z likwidowanego urzędu wojewódzkiego w... Łomży. Lech Marek Szabłowski wspominał też jak gmina  Śniadowo, w której był wtedy wójtem, na kilkanaście dni znalazła się w województwie mazowieckim (tak chcieli radni), ale w powiecie ostrołęckim zamiast w łomżyńskim, więc samorządowcy w szybkim tępie zmieniali swoją wolę.     

Powiat Łomżyński to m. in. 530 kilometrów dróg, z których aż120 km  w tej kadencji zostało zmodernizowane, stypendia i nagrody dla uzdolnionych twórców i uczniów, wprowadzanie cyfrowych usług i nowych technologii dla mieszkańców, promowanie biznesu, tworzenie dobrych warunków życia, ale podczas jubileuszowej gali główna uwaga skoncentrowana była przede wszystkim na kulturalnym wizerunku Powiatu. Jak podkreślał Starosta Lech Marek Szabłowski, oparty jest on na dwóch głównych filarach – Muzeum w Drozdowie i ROK-u. 

O powstawaniu i przemianach pierwszej z nich opowiadały emerytowana Dyrektor Stanisława Chyl i obecna - Ewa Sznejder.

- Była to początkowo filia Muzeum Okręgowego w Łomży, potem samodzielna placówka o profilu przyrodniczym - przypomniała Stanisława Chyl.

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie nie zrezygnowało z badania i popularyzowania przyrody doliny Narwi, ale od kilku lat w znacznie większym stopniu koncentruje się na historii rodu Lutosławskich, postaci Romana Dmowskiego oraz szlachty i ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej.   

- Lutosławscy to ród niezwykle zasłużony dla Polski. Franciszek Lutosławski i każdy z jego sześciu synów oraz wiele wywodzących się z tej rodziny kobiet ma własne hasła w encyklopediach ze względu na działalność, polityczną, społeczną, gospodarczą, oświatową, naukową, artystyczną... . Roman Dmowski był zaprzyjaźniony z ta rodziną, w Dolnym Dworze w Drozdowie spędził ostatnie miesiące życia i tam zmarł. Wiele jeszcze przed nami  - przypomniała Ewa Sznejder informując także o stopniowym przywracaniu blasku zabytkowemu dworkowi oraz tworzeniu odrębnego pawilonu z ekspozycjami przyrodniczymi.

Regionalny Ośrodek Kultury powstał jako kontynuacja Wojewódzkiego Domu Kultury w Łomży. Przez pewien czas, ze względów prawnych i administracyjnych, miał oficjalną siedzibę w Zbójnej. Od 1990 roku kieruje nim Dyrektor Jarosław Cholewicki.         

- Miałem i mam szczęście do ludzi. Pracuję z prawdziwymi osobowościami, najlepszymi fachowcami, kreatywnymi i utalentowanymi. Organizujemy wiele różnorodnych imprez. Myślę, że wszyscy wiedzą co to jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Turniej Tańca Sportowego w Piątnicy czy Dni Kultury Kurpiowskiej. Prowadzimy Zespół Pieśni i Tańca "Łomża", w klubie AKAT skupiają się tancerze, mamy studio wokalne, taneczną grupę integracyjną "Tacy sami", pracownię plastyczną  - wymieniał Jarosław Cholewicki.

Dyrektor nie musiał tylko słownie zachwalać jakości pracy swojej jednostki. Przed gośćmi gali zaprezentowali się śpiewak Jacek Szymański, Dyrektor Artystyczny Muzycznych Dni, muzycy pod wodzą Grzegorza Sekmistrza, wokalistki Żaklina Olchowik i Agnieszka Żemek-Pawczyńska oraz ich młodzi adepci ze Studia Wokalnego ROK, tancerze Magdaleny Pardo-Baczewskiej i Jacka Baczewskiego z AKAT-u oraz grupy integracyjnej "Tacy sami". Publiczność przyjęła widowisko entuzjastycznie.

Na ręce samorządowców Powiatu - Starosty Lecha Marka Szabłowskiego, Wicestarosty Marii Dziekońskiej i Przewodniczącego Rady Jana Kuczyńskiego oraz dyrektorów instytucji kultury Powiatu Łomżyńskiego - gratulacje, pamiątkowe upominki i kwiaty przekazali przybyli goście.

- Powiat Łomżyński ze swoim położeniem przy ważnych szlakach komunikacyjnych, potencjałem gospodarczym i znakomitym rolnictwem, ale także bogactwem tradycji i kultury jest bardzo ważną częścią województwa. Starostwo jest także sprawnym i kompetentnym organizmem w służbie mieszkańców. Myślę, że Powiat znalazł swoje miejsce i życzę, aby nadal z powodzeniem wypełniał misję poprawiania warunków życia mieszkańców - powiedział Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.       



Podziel się
Oceń

Komentarze