Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Monika Mistrzynią Polski!

Zawodniczka Klubu Szachowego Maraton Łomża, Monika Marcińczyk została zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski Młodziczek (do 10 lat) w szachach klasycznych. W zakończonym w niedzielę turnieju, który odbył się w Jastrzębiej Górze młodziutka łomżanka uzyskała 7,5 na 9 możliwych do zdobycia punktów.

- Monika startowała jako faworytka z pierwszym numerem startowym i wspaniale udźwignęła ten ciężar, choć w pewnym momencie wydawało się, że tytuł może jej jednak uciec. Na szczęście było to tylko chwilowe zachwianie formy, z którą pod kierunkiem trenera Vafy Mammadova nasza zawodniczka trafiła idealnie - komentuje tuż po zakończeniu ostatniej partii zawodów prezes łomżyńskiego Maratonu, Grzegorz Kotarski.

Nasza szachistka miała bardzo dobry początek. Wygrała pierwsze trzy partie, jednak w czwartej nie sprostała jednej z najpoważniejszych konkurentek do tytułu mistrzowskiego, Zuzannie Adamczyk z Jastrzębia Zdroju – Tego dnia były rozgrywane aż dwie partie i uważam, że po prostu Monika nie wytrzymała kondycyjnie niemal ośmiu godzin gry jednego dnia – mówi trener Vafa Mammadov.

Później jeszcze przytrafił się remis z Martyną Wikar rozstawioną z drugim numerem startowym i wiadomo było, że Monika nie tylko musi wygrać wszystko do końca, ale też liczyć na potknięcie liderującej Wikar, która w tym momencie miała 0,5 pkt przewagi nad naszą zawodniczką. Monika swoje zrobiła i wygrała wszystkie pozostałe partie, a w ostatniej rundzie zmierzyły się Adamczyk i Wikar. Najlepszym wynikiem, dającym naszej zawodniczce tytuł był remis. Mimo, że partia miała bardzo zmienny przebieg, z przewagą najpierw Adamczyk, później Wikar, to zakończyła się właśnie tym upragnionym przez Monikę remisem, co dało naszej szachistce tytuł Mistrzyni Polski Młodzików do 10 lat. Monika, niejako "przy okazji" wypełniła też drugą normę na I kategorię szachową i do Łomży wróci już z "jedynką".

- Cieszymy się bardzo z tego sukcesu, bo pokazuje on, że nasza praca ma sens i przynosi efekty - na gorąco skomentował sukces swojej podopiecznej trener Mammadov.

W Mistrzostwach Polski Młodzików, oprócz Moniki udział wzięła również Malwina Szewczyk z MUKS ŁASz Leonardo i koleżanka klubowa naszej Mistrzyni, Karolina Chojnowska. Dla Malwiny, która z wynikiem 5,5 pkt zajęła 17. miejsce był to już kolejny występ na Mistrzostwach. Karolina, która po raz pierwszy wzięła udział w imprezie tej rangi i bardzo się stresowała, uzyskała 4,5 pkt i zajęła 31. miejsce.

Dla Moniki Marcińczyk jest to drugi w jej krótkiej karierze tytuł Mistrzyni Polski w szachach klasycznych. Poprzednio Monika wygrała Finał w 2012 roku, a w roku ubiegłym, grając jako młodszy rocznik, zajęła 4. miejsce będąc jednocześnie najlepszą zawodniczką wśród swoich rówieśniczek. W tegorocznych Mistrzostwach również jedna z partii Moniki została, w zgodnej opinii trenerów, uznana za najlepszą partię całego turnieju.

Ogółem w Finale Mistrzostw Polski Młodzików, rozegranym w dniach 2-9 marca 2014 roku w Jastrzębiej Górze, wzięło udział 62 najlepsze polskie szachistki z roczników 2005 i 2004.