Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:56

Wianki nad Pisą

Już po raz trzeci wójt Gminy Kolno i mieszkańcy tych terenów zorganizowali w Koźle Noc Świętojańską. Po uroczystej mszy świętej, wszyscy jej uczestnicy z zespołem Czerwieniacy na czele, przemaszerowali główna ulicą miejscowości pod scenę, którą rozstawiono nad rzeką Pisą.
Wianki nad Pisą

Już po raz trzeci wójt Gminy Kolno i mieszkańcy tych terenów zorganizowali w Koźle Noc Świętojańską. Po uroczystej mszy świętej, wszyscy jej uczestnicy z zespołem Czerwieniacy na czele, przemaszerowali główna ulicą miejscowości pod scenę, którą rozstawiono nad rzeką Pisą. Malowniczo położone tereny są idealnym miejscem do takich spotkań, tłumaczył wójt Gminy Kolno Tadeusz Klama.

– To kolejna impreza mająca na celu integrację społeczności Gminy Kolno. Już po raz trzeci odbywa się tu obrzęd Nocy Świętojańskiej. To wyjątkowy dzień w naszej gminie. Razem z nami świętują goście z zagranicy i z naszej partnerskiej gminy Lubień. Wspólnie staramy się, by ta uroczystość miała bogatszą oprawę. Z roku na rok ranga tej imprezy rośnie. Widzimy coraz większe zainteresowanie mieszkańców. Nasi goście z Małopolski mówią, że urzekła ich atmosfera tego miejsca i zamierzają nas jeszcze odwiedzić – mówił Tadeusz Klama, wójt gminy Kolno.

– Z chęcią przyjęliśmy zaproszenie Gminy Kolno do wspólnej zabawy. Przyjechaliśmy tutaj by wspólnie uczestniczyć w obchodach Nocy Świętojańskiej, ale również po to, by podziękować za gest solidarności w czasie powodzi w 2010 roku. Właśnie wtedy Gmina Kolno bardzo nam pomogła. Dwa lata temu naszą gminę nawiedziła potężna powódź. Ponieśliśmy milionowe straty. Gmina Kolno przeznaczyła kilkadziesiąt tysięcy złotych na naprawę szkód wyrządzoną przez powódź – tłumaczył Kazimierz Szczepaniec, wójt Gminy Lubień.

– Między naszymi gminami trwa również wymiana kulturalna i turystyczna. Zaprosiliśmy już młodzież z gminy Kolno na narty w góry, a w przyszłości nasza młodzież przyjedzie tu, by skorzystać z tutejszych atrakcji turystycznych i nauczyć się pływać kajakiem. Myślę, że taka właśnie powinna być przyjaźń. Nasze gminy bardzo się różnią i to powoduje że wzajemnie się wzbogacamy i uczymy się nowych rzeczy.

Noc Świętojańska w Koźle to cykliczna impreza, która odbywa się pod patronatem wójta gminy Kolno, ale pierwsza, która organizowana jest przez nową jednostkę jaką jest Centrum Kultury Gminy Kolno, które swoją siedzibę ma w Koźle.

– Ideą tej imprezy jest upamiętnienie obrzędu nocy świętojańskiej, a także prezentacja twórczości artystycznej zespołów i mieszkańców naszej gminy. Przed widownią zaprezentowali się artyści m. in.: z Wincenty, Zabiela, Lachowa, Czerwonych i Borkowa. Wszystkie te miejscowości wpisują się w kulturalny obraz Gminy Kolno – mówi Marcin Sekściński dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle. - Byli wśród nas również przedstawiciele naszych zaprzyjaźnionej Gminy Lubień i słowackiej Gminy Malatina.

Tego wieczoru można było dobrze się bawić przy występach wielu ciekawych artystów. Na scenie przed liczną widownią zaprezentowały się zespoły: Czerwieniacy z miejscowości Czerwone, Zabielanki z Zabiela i Zespół Tęcza z Lachowa. Pokaz sportowych umiejętności dali Taekwondziści z Gminy Kolno. W dwóch skeczach kabaretowych zaprezentowała się grupa z Bursy Szkolnej nr 3 z Łomży. Gościnne występy dała również góralska kapela z zaprzyjaźnionej Gminy Lubień. Oprócz obrzędu Nocy Świętojańskiej przygotowanego przez dzieci i młodzież, które uczestniczyły w zajęciach organizowanych w Centrum Kultury można było obejrzeć fascynujący, prezentowany po raz pierwszy na terenie Kozła – taniec z ogniem w wykonaniu zaproszonych artystów z Krakowa.

Również dla najmłodszych zorganizowano wiele atrakcji. Dzieci mogły pomalować fantazyjnie twarze, skorzystać z wesołego miasteczka oraz uczestniczyć w różnych konkursach. Najciekawszym było szukanie kwiatu paproci. Refleksem wykazały się Julitka i Mateusz Szydełko z Lachowa, którzy odnaleźli najbardziej pożądaną roślinę tego wieczoru.

–Jestem pod dużym wrażeniem, że udało im się to znaleźć. To nie było łatwe. Organizatorzy starannie wybierają miejsce, w którym ukryją kwiat. Dzieci są szczęśliwe, bo dostaną teraz cenną nagrodę – tłumaczyła Marta Szydełko, mama rodzeństwa.

Obchody Nocy Świętojańskiej organizowane są w kilku miejscowościach naszego regionu i od wielu lat cieszą się niegasnącym zainteresowaniem.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze