Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 10:42

Młodzież z ZSTiO nr 4 pamięta o Żołnierzach Wyklętych

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana ze świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 roku – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Młodzież z ZSTiO nr 4 pamięta o Żołnierzach Wyklętych

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana ze świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 roku – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Inicjatorami owego wydarzenia byli nauczyciele historii w/w szkoły: Elżbieta Wiśniewska oraz Wiesław Czupryński.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na wykluczenie ze społeczeństwa, zniesławienie i zapomnienie.

- Organizując dzisiejszą uroczystość, jako szkoła, chcieliśmy włączyć się w obchody Święta Narodowego – mówi Elżbieta Wiśniewska, nauczycielka historii w ZSTiO nr 4 w Łomży. - Uczniowie przedstawią krótką historię żołnierzy z antykomunistycznego podziemia, walczących o wolną, niepodległą Polskę. Naszym głównym celem jest popularyzacja historii i poznanie wydarzeń, które do 1989 roku były utajnione. Ludzie muszą wiedzieć, że żołnierze wyklęci przez komunistyczne władze nawet nie mieli swoich grobów. Właśnie tą uroczystością chcemy przywrócić ich do naszej pamięci.

- Najważniejsze jest to aby kultywować przeszłość, jakakolwiek by ona nie była – wtrąca Wiesław Czupryński, nauczyciel historii w ZSTiO nr 4 w Łomży. - Temat o Żołnierzach Wyklętych jest kontrowersyjnym tematem, ale dzięki takiej uroczystości jak dzisiaj młodzież może poszerzyć swoją wiedzę. Najważniejsze jest to żeby zrozumieć to co było i odnieść to do teraźniejszości. To właśnie dzięki temu stajemy się mądrzejsi.

 

Po wystąpieniu Dyrektora Szkoły pana Artura Ciborowskiego, uczniowie Barbara Zajkowska i Patryk Gąsiewski krótko przybliżyli słuchaczom losy "Żołnierzy Wyklętych" w oparciu o źródła IPN-u. Następnie dynamicznie zabrzmiał teledysk grupy De Press – "Myśmy Rebelianci" korespondujący z tematem.

Integralną częścią uroczystości był wykład dr Krzysztofa Sychowicza z Oddziału IPN-u w Białymstoku o działalności podziemia i reakcji na niego władz komunistycznych: - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest od niedawna. Sama problematyka Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy walczyli z komunistami po 1945 roku jest bardzo złożona. Przez szereg lat PRL-u przedstawiano ich jako bandytów z własnym społeczeństwem, a nie przeciwko systemowi. Dlatego też obudzenie w pamięci, czy też wprowadzenie wizerunku Żołnierzy Wyklętych jako patriotów, jako tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę i nie chcieli się pogodzić z wprowadzaniem w Polsce obcego, totalitarnego systemu politycznego, wymaga dużo pracy. Właśnie jednym z takich działań jest akcja IPN, która spotkała się z pozytywnym odzewem w tej szkole.

Zadumę i refleksję słuchaczy wywołała sugestywna interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta "Wilki" w wykonaniu Barbary Zajkowskiej. Później zebrani goście obejrzeli film "Żołnierze Wyklęci", a na zakończenie z zaciekawieniem obejrzeli przygotowaną ekspozycję "Wierni Polsce Niepodległej".

- Do dzisiejszej uroczystości przygotowywaliśmy się głównie na lekcjach historii – powiedziała Barbara Zajkowska, uczennica ZSTiO nr 4 w Łomży. - Pani przybliżyła nam dużo nieznanych wcześniej faktów. Historia II Wojny Światowej jest nam, uczniom, oczywiście bardzo dobrze znana, ale nie wiedzieliśmy do tej pory, że po wojnie musiało zginąć tak wiele osób, aby Polska mogła być niepodległa.

Aktywne włączenie się społeczności ZSTiO nr 4 w obchody nowego święta państwowego przyczyni się do popularyzacji historii najnowszej Polski i regionu oraz pozwoli przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego i uhonorować pamięć "Żołnierzy Wyklętych".


Podziel się
Oceń

Komentarze