Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 04:18

Poseł Lech Antoni Kołakowski w Radzie Służby Publicznej

Pracę w Radzie Służby Publicznej rozpoczął Lech Antoni Kołakowski. Posła Ziemi Łomżyńskiej powołała w skład gremium opiniodawczego i doradczego premier Beata Szydło. Właśnie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie.
Poseł Lech Antoni Kołakowski w Radzie Służby Publicznej

Lech Antoni Kołakowski wszedł do RSP w miejsce zmarłego posła dr Artura Górskiego, który jej przewodniczył.

- To dla mnie zaszczytne uhonorowanie długiego okresu mojej nauki i pracy związanej z administracją - mówi poseł Lech Antoni Kołakowski. - Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowałem w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży zajmując się sprawami prawnymi, m. in. odwołaniami od decyzji administracyjnych. Doświadczenia zawodowe zdobywałem także w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łomży.

Warto dodać, że poseł  kilku już kadencji (rozpoczynał parlamentarną pracę w 2005 roku) ma również praktyczną wiedzę o działaniu samorządu po siedmiu latach w Radzie Miejskiej Łomży. W Sejmie jest członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej i przewodniczącym Podkomisji Stałej do Spraw Wykorzystania Środków Pochodzących z Unii Europejskiej. Sprawuje ponadto ważne funkcje w Parlamentarnym Klubie Prawa i Sprawiedliwości - jest jego wiceprzewodniczącym i skarbnikiem.

Dlatego akt zawierający podstawę prawną oraz lakoniczne sformułowanie:   "Powołuję Pana z dniem 1 sierpnia 2016 r. na członka Rady Służby Publicznej na okres czterech lat" oraz podpis premier Beaty Szydło.

- Dokument otrzymałem 30 sierpnia z rąk szefowej Kancelarii Premiera RP, pani Beaty Kempy, a był w tej uroczystej chwili obecny także Tadeusz Woźniak, przewodniczący RSP - opowiada Lech Antoni Kołakowski.

Oficjalna strona Rady Służby Publicznej prezentuje katalog zadań tego "organu opiniodawczo - doradczego". Jest to przede wszystkim wyrażanie opinii w sprawach m. in.: dotyczących służby cywilnej, przedstawianych jej przez Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Służby Cywilnej oraz z własnej inicjatywy; projektu programu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej; projektu ustawy budżetowej w części dotyczącej służby cywilnej oraz corocznego wykonania budżetu państwa w tym zakresie; proponowanego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w zakresie służby cywilnej; projektów aktów normatywnych dotyczących służby cywilnej; planu szkoleń centralnych w służbie cywilnej; etyki korpusu służby cywilnej; sprawozdania Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i realizacji zadań tej służby za rok poprzedni.

Rada ocenia również przebieg postępowań kwalifikacyjnych w służbie cywilnej. Ponadto, jako że jej przewodniczący wchodzi w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, do zadań Rady Służby Publicznej, we współpracy z KSAP, należy także upowszechnianie najlepszych standardów, wzorców i doświadczeń w zakresie funkcjonowania służby publicznej.

- Należałoby wprowadzić pewne rozróżnienie. Jest Służba Cywilna, czyli korpus pracowników administracji, którzy powinni być najwyższej klasy fachowcami w zapewnianiu odpowiedniej obsługi administracyjnej państwa we wszystkich jego instytucjach. A jest także "służba publiczna", co także oznacza najwyższej klasy fachowców, ale można ten termin rozumieć szerzej - jako osoby pracujący w różnych częściach naszej narodowej społeczności, ale przepojone tym samym poczuciem odpowiedzialności i dbałości o nasz kraj. Bliskie jest mi tutaj określenie: "państwowcy" - tłumaczy Lech Antoni Kołakowski.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej niedawno ustawy o służbie cywilnej, Rada Służby Publicznej liczyć może  od 7 do 9 członków. Obecnie jest ich 9.

- Sześcioro reprezentantów parlamentu  i troje ze świata nauki - mówi łomżyński poseł

Poza nim są w RSP obecnie: Tadeusz Woźniak, dr hab. Zbigniew Cieślak,  dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz. doc. dr  inż. Marek Kisiłowski, Jerzy Meysztowicz, Andżelika Możdżanowska, dr Mariusz Witczak oraz Ireneusz Zyska   

Kadencja członków Rady trwa 4 lata. Członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie, do czasu powołania ich następców.

- Nie miałem czasu na specjalne świętowanie - uśmiecha się poseł Lech Antoni Kołakowski. - Zaraz odbyło się pierwsze posiedzenie Rady z moim udziałem, na którym zajmowaliśmy się m. in. planami pracy i projektami zmian w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.     


Podziel się
Oceń

Komentarze