Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:29
Reklama
Reklama

Gospodarczy szczyt Wschodu

Wschodni Kongres Gospodarczy trwa w Białymstoku. Przez dwa dni ponad 1300 przedstawicieli biznesu, polityki, samorządów, nauki, administracji, mediów rozważa ekonomiczne problemy Europy, Polski, regionów, branż.
Gospodarczy szczyt Wschodu

Najważniejsze forum wymiany idei i poglądów na temat rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej zostało zorganizowane po raz trzeci przez Grupę PTWP kierowana przez prezesa Wojciecha Kuśpika. Jego zdaniem, rosnące z każdą edycją zainteresowanie udziałem w Kongresie, jest najlepszym dowodem jak bardzo ta inicjatywa była potrzebna.

- Cieszą przede wszystkim reakcje przedsiębiorców, którzy są „solą” gospodarczych konferencji – podkreślił Wojciech Kuśpik.

W ocenie marszałka województwa, Jerzego Leszczyńskiego, Kongres jest znakomitym narzędziem promocji gospodarczej nie tylko Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski Wschodniej.

- Powinniśmy, w kontekście naszego położenia geograficznego, pogłębiać współpracę ze Wschodem. Dlatego hasło Wschodniego Kongresu Gospodarczego brzmi: Po pierwsze Wschód – powiedział marszałek.

Kongres rozpoczął się sesją "Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód". Zasadnicza część obrad odbywa się jednak w panelach tematycznych. We wszystkich powtarza się hasło „Polska Wschodnia”a zakres tematycznych: mapa zdrowotna kraju, bezpieczeństwo energetyczne, eksport i inwestycje zagraniczne, start-upy, wykorzystanie funduszy unijnych, odnawialne źródła energii, klastry, przetwórstwo i eksport żywności, potencjał sektora usług dla biznesu, klimat inwestycyjny.

Ważnym wydarzeniem WKG było uhonorowanie zwycięzców konkursu na najlepsze inwestycje komunalne Polski Wschodniej. Jak informują organizatorzy, wśród zwycięskich przedsięwzięć znalazły się głównie zadania związane z infrastrukturę wodno - ściekową czy gospodarką odpadami, ale także obiekty sportowe, a nawet rewitalizacja zamku w Chęcinach. Nagrody trafiły m.in. do Białegostoku za spalarnię odpadów, Suwałk za stadion miejski i Hajnówki za system zagospodarowania odpadów w rejonie Puszczy Białowieskiej.

Kolejna gala poświęcona była najlepszym pracodawcom poszczególnych województw Polski Wschodniej. W podlaskim zostały nimi firmy: SaMASZ z Białegostoku, producent maszyn rolniczych oraz Unibep z Bielska Podlaskiego, budowlany potentat notowany na warszawskiej GPW.


Podziel się
Oceń

Komentarze