Monika najlepsza w Europie!

Bardzo dobrze spisała się zawodniczka Klubu Szachowego Maraton Łomża, Monika Marcińczyk podczas rozgrywanych w dniach 27-30 grudnia w Nowym Sadzie (Serbia) Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich. W grupie dziewcząt do 12 lat podopieczna trenera Vafy Mammadova zakończyła zmagania na pierwszym miejscu, zdobywając medal jako jedyna reprezentantka Polski.

Najbardziej utytułowana młoda łomżyńska szachistka w serbskim turnieju została rozstawiona dopiero z 7 numerem startowym. Jednak już pierwszy dzień rywalizacji pokazał, że celuje w najwyższe miejsce na podium. W sześciu partiach Marcińczyk zdobyła aż 5,5 punktu i wysunęła się na pierwsze miejsce. Drugiego dnia zawodniczka Maratonu utrzymała dobrą formę uzyskując 2 punkty na 3 możliwe (jedna wygrana i dwa remisy) i z wynikiem 7,5 punktu sięgnęła po złoto. Drugie miejsce przypadło w udziale Luce  Hegedus (7 pkt.), a trzecie Rozsie Majoros (6 pkt.) - obie z Węgier – W grupie Moniki były naprawdę mocne dziewczyny z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Serbii, więc jej zwycięstwo było dla mnie miłą niespodzianką. Ostatnio nie brała udziału w wielu turniejach i trochę się obawiałem, że może zabraknąć jej ogrania. Na szczęście Monika po raz kolejny pokazała, że jest w stanie grać najlepiej na dużych turniejach – mówi trener Mammadov.

W Nowym Sadzie Marcińczyk wystąpiła również w turnieju Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych. Tu musiała jednak rywalizować z nawet dwa lata starszymi przeciwniczkami w grupie do 14 lat. Ostatecznie w tych zawodach uplasowała się na 24. miejscu uzyskując 3,5 pkt. na 9 możliwych.

Łomżanie na Memoriale Zamenhofa

W czasie, gdy Monika Marcińczyk skutecznie rywalizowała w Mistrzostwach Europy, aż jedenaścioro szachistów z Łomży wzięło udział w 35. Memoriale im. Ludwika Zamenhofa, który odbył się Białymstoku. Impreza zorganizowana została w tym roku z dużym rozmachem – pula nagród wyniosła aż 50 tysięcy złotych, a na starcie ponad 400 osób z kilkunastu krajów. W grupie A wystąpili najlepsi szachiści, w tym 9 zawodników posiadających najwyższy tytuł szachowy arcymistrza. W tym gronie rywalizowali również dwaj czołowi zawodnicy łomżyńskiego Maratonu – Wojciech Walewski i trener Vafa Mammadov. W 9 partiach obaj zdobyli po 4 punkty i uplasowali się odpowiednio na 49. i 51. miejscu - I ja i Wojtek planowaliśmy, że zdobędziemy w granicach 5 punktów, ale nie udało nam się tego zadania wykonać. Poziom tego turnieju był jednak bardzo wysoki i wyszło nasze małe ogranie w tak dużych imprezach - tłumaczy Mammadov - Dla mnie jako trenera było to jednak bardzo dobre doświadczenie. Po tym turnieju wiem jak teraz  pracować z dziećmi, które aktywnie grają w turniejach. Muszę wprowadzić nieco zmian w treningu indywidualnym, żeby osiągały jeszcze lepsze wyniki.

Grupa B przeznaczona była dla graczy z rankingiem międzynarodowym do 2000. Tutaj wystartowało dwóch zawodników Maratonu, Paweł i Piotr Obiedzińscy. Obaj zanotowali taki sam wynik i mając w dorobku 6 punktów (w 9 partiach) zajęli odpowiednio 12. i 15. lokatę.

Siedmioro łomżan zgłosiło się do udziału w grupie C, który kierowany był do zawodników z rankingiem międzynarodowym do 1400 oraz nie posiadających go w ogóle. W stawce 130 osób najlepiej spisał się Adrian Wądołowski (Maraton), który zajął wysokie, 6. miejsce uzyskując 7 punktów w 9 grach.  Tuż za jego plecami uplasował się Tadeusz Prażych, który również zdobył 7  punktów. Na 24. pozycji zawody zakończył Arkadiusz Mroczkowski (UKS Żak), trzydziesta była reprezentująca MUKS 45 Stoczek Białystok Malwina Szewczyk, trzydziesty piąty Adam Wiśniewski (wszyscy po 5,5 pkt.), a czterdziesty siódmy Romuald Romankiewicz (5 pkt.). Najmłodszy z zawodników Maratonu w tym turnieju, 8-letni Bartosz Chełstowski, mimo gry z dużo starszymi  rywalami, zgromadził 4,5 pkt. i był 76. oraz został sklasyfikowany na 8. miejscu w grupie dzieci z roczników 2007 i młodszych.

Jako impreza towarzysząca został rozegrany również turniej Blitza, w którym mogli wziąć udział nie tylko uczestnicy Memoriału. W gronie 75 uczestników 21. miejsce zajął Piotr Obiedziński (10 pkt. w 18 partiach), 28. był Robert Michalak (10 pkt.), 41. lokatę zajął Paweł Obiedziński (8,5 pkt.), a na 68. pozycji uplasowała się Katarzyna Zapert (6 pkt.) - wszyscy Maraton Łomża.

***

W najbliższą sobotę, 14 grudnia w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży rozegrany zostanie drugi turniej XVIII edycji Szachowej Łomżyńskiej Ligi Szkolnej o Puchar Prezydenta Miasta Łomży. W zawodach mogą wystartować wszyscy chętni, którzy nie ukończyli 20 roku życia. Zapisy prowadzone są na stronie www.chessarbiter.com. W dniu zawodów zgłaszać się można do godz. 9:50, a dziesięć minut później rozpoczną się gry. Obowiązuje wpisowe w wysokości 10 zł oraz obowiązkowa zmiana obuwia. W związku z egzaminami, które odbywają się w I LO, wejście na salę gry od strony dziedzińca szkoły.