Seniorzy, którzy mają WIGOR - VIDEO

Seniorzy, którzy mają WIGOR - VIDEO
Placówka powstała przy ul. Skłodowskiej-Curie w Łomży, w miejscu dawnego Klubu Seniora to jeden z elementów programu władz skierowanego do mieszkańców, którzy zakończyli aktywność zawodową

W dawnym Klubie Seniora przy ul. Skłodowskiej 2 w Łomży otwarty został Dzienny Dom Pobytu Senior – Wigor. Placówka powstała w oparciu o środki finansowe Miasta Łomża oraz środki zewnętrzne uzyskane w ramach Programu Wieloletniego „Senior – WIGOR” na lata 2015-2020 – edycja 2016. Jest przeznaczona dla 60 osób nieaktywnych zawodowo powyżej 60 roku życia.

- Cieszę się, że dziś otwieramy Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor, bo jest to możliwość pokazania kolejnych naszych działań skierowanych do Państwa – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwracając się do seniorów. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że od początku kadencji pod szczególną opiekę wziął działania dotyczące osób starszych. Wśród nich wymienił utworzenie od tego roku Karty Seniora, dzięki której osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą korzystać ze zniżek w różnego rodzaju instytucjach i sklepach oraz powołanie Społecznej Rady Seniorów, przez co samorządowi udaje się zaspokajać wiele potrzeb zgłaszanych przez ludzi starszych. - Widzę ogromny zapał i energię oraz ten młodzieńczy duch, który często nie funkcjonuje wśród młodych ludzi. Współpraca z Państwem jest ogromną przyjemnością i mam nadzieję, że kolejne lata i podejmowane w nich działania spowodują, że Łomża będzie jeszcze bardziej przyjazna i lepiej będzie się w niej żyło – mówił Prezydent podkreślając, że w każdym społeczeństwie lokalnym, obok ludzi młodych, także muszą być ludzie bardzo doświadczeni, którzy będą ich wspierać. - Cieszę się, że jesteście, aktywnie działacie i dzięki otwarciu tego Dziennego Domu Pobytu będziecie mieli kolejne miejsce do realizowania swoich pasji i licznych inicjatyw - dodał.

Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Senior – Wigor został uruchomiony w Łomży. - Jest to jedna z inicjatyw, nie pierwsza i nie ostatnia, którą będziemy prowadzili w zakresie polityki senioralnej w naszym mieście – mówiła Agnieszka Muzyk. Odczytała również list, przesłany specjalnie na tę okazję przez Elżbietę Rafalską, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Obecna na uroczystości Poseł na Sejm Bernadeta Krynicka nie kryła radości, że Łomża korzysta z ofert, które są przedstawiane przez Ministerstwa. - Dziękuję za zaangażowanie i gratuluję tej inwestycji - mówiła. Zwracając się do seniorów podkreślała także, że w wielu z nich jest więcej energii i młodzieńczego zapału niż w młodych ludziach.  Życzyła im również zdrowia, optymizmu i wsparcia w rodzinach.

W imieniu Wojewody Podlaskiego gratulacje i życzenia obecnym na uroczystości przekazała Mieczysława Nartowicz, kierownik Oddział Nadzoru i Kontroli w Pomocy Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Poświęcenia nowego obiektu dokonał biskup Tadeusz Bronakowski. 

Na utworzenie Dziennego Domu Pobytu Senior – Wigor Miasto Łomża otrzymało 249.940 zł z Programu Wieloletniego „Senior – WIGOR” na lata 2015-2016 – edycja 2016. Z tej kwoty 180 tys. zł zostało przeznaczone na remont i adaptację obiektu, zaś prawie 70 tys. zł na jego wyposażenie. Ponadto, na utworzenie placówki z budżetu miasta przeznaczono dodatkowo ponad 373 tys. zł, zaś na jej funkcjonowanie w tym roku prawie 467 tys. zł.

Dzienny Dom Pobytu „Senior-WIGOR” zapewnia usługi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Zakres świadczonych usług obejmuje w szczególności usługi socjalne, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne, aktywności ruchowej, terapii zajęciowej, aktywizujące społecznie, trening personalny i samoobsługi. Wykwalifikowana kadra pomaga seniorom rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nową wiedzę oraz aktywnie spędzać czas. Seniorzy, dzięki uczestniczeniu w zajęciach stają się pewniejsi siebie, bogatsi o nowe formy spędzania wolnego czasu. Dzięki włączeniu w różne działania mogą czuć się bardziej potrzebni i zaangażowani w życie społeczne. Zajęcia pomagają też zdobyć im wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych i obsługi urządzeń, przez co usprawnią komunikację z rodziną.

- W Dziennym Domu Pobytu Senior-Wigor realizowane będą podstawowe usługi mające na celu udzielenie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego gorącego posiłku oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów – mówił dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży Wiesław Jagielak.

narewinfo|www.narew.info|polubdziśnasfacebook_

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe