O autyzmie w PWSIiP

O autyzmie w PWSIiP
Konferencja naukowa "W świecie autyzmu osób dorosłych" odbędzie się w piątek 24 marca o godz. 9:30 w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

To zupełnie inna planeta, inna galaktyka. Nie gorsza, ale inna, z pewnością trudniejsza. Niezrozumiałe szelesty, rozproszone, nakładające się na siebie dźwięki. Zaburzone czucie proprioceptywne, nogi i ręce nieskoordynowane z tułowiem, ciało wyrzucone w nieznany świat właściwości przestrzennych. Chaos, z którego trudno poskładać komunikowalną całość. Tak możemy poczuć się odwiedzając namiot/instalację sensoryczną Cube. Tak na co dzień czują się ludzie autystyczni. Od 24 do 25 marca instalacja będzie dostępna w PWSIiP.

Instalacja sensoryczna Cube powstała w 2011 roku, jako pokłosie projektu realizowanego przez Fundację SYNAPSIS, która zajmuje się pomocą dzieciom oraz osobom dorosłym z autyzmem. Prowadzi m.in. ośrodek terapii, diagnozy i rehabilitacji oraz przedszkole terapeutyczne.

- To urządzenie pozwala przenieść się na chwilę w świat osób autystycznych, poczuć jak to jest być w ich skórze. Myślę, że dla wielu osób może to być ważne i mądre przeżycie  - mówi dr hab. Joanna Truszkowska z kierunku Praca socjalna  PWSIiP. – Podczas seminarium odbędzie się także projekcja filmu „Życie animowane”. To opowieść o codziennym życiu rodziny, w której jest autystyczny chłopiec. Piękna, wzruszająca i mądra narracja.

Autyzm oraz zespół Aspergera to coraz powszechniej występujące w populacji zaburzenia rozwoju dziecka. W Polsce mówi się o jednym przypadku na trzysta, dane amerykańskie wskazują na jeden procent populacji.

Seminarium „W świecie autyzmu osób dorosłych” będzie otwarte. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści, praktycy oraz rodzice autystycznych dzieci.

Program wydarzenia:

9.30 – Otwarcie seminarium

9.45 – Wsparcie osób z niepełnosprawnościami z perspektywy samorządu terytorialnego - Wiceprezydent Łomy dr Agnieszka Muzyk

10.10 - 11.00 – Edyta Bałakier - Z autyzmu się nie wyrasta. Funkcjonowanie dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

11.00 - 11.30 – Lucyna Antecka  - Biologia mózgu u osób z autyzmem

11.30-11.45 Przerwa Kawowa

11.45  - 12.15 – Marta Biedrzycka, Emilia Turowska -  Zaburzenia integracji sensorycznej u osób z autyzmem

12.1512.35– Ewa Sznejder  - Okres dojrzewania - radości i troski

12.35 - 13.00 – Dorota Krajewska  - Rodzic dziecka z autyzmem – czyli świat po drugiej stronie lustra

13.00 – 13.30– Agnieszka Łada – Rodzic dziecka z autyzmem – moja droga

Dyskusja

13.45 -14.00 – Przerwa Kawowa

14.00 – 15.30– Projekcja filmu  „Życie animowane” reż. R.R. Williams– nominowana do Oscara – opowieść o codzienności rodziny chłopca z autyzmem

Karolina Łomotowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe