Łomża wzbogaca się o historyczne murale

  • 10.07.2017, 15:25 (aktualizacja 10.07.2017 15:48)
  • Marlena Siok
Łomża wzbogaca się o historyczne murale
Na największej ze ścian, liczącej 220 m2, przy ul. Wojska Polskiego, powstał mural odnoszący się do tematyki powstania styczniowego. Obraz nawiązuje do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej.

Kolejnym etapem zdobienia Łomży nowoczesną sztuką na najwyższym poziomie będzie mural zdobiący ul. Polową, przedstawiajacy postać Jakuba Ignacego Wagi. Autor "Flory polskiej" zostanie sportretowany w otoczeniu młodzieży jako nauczyciel kształtujący w niej postawy patriotyczne. Wśród uczniów znajdzie się także syn Wagi – Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków.

Wielkoformatowe obrazy powstaną również przy ul. Rządowej i dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej. Obraz na budynku przy Rządowej przybliży sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i jego 33. pułk piechoty z bitwy "Cud nad Narwią" w 1920 r. Natomiast na muralu przy muzeum znajdzie się postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.

Murale oraz ich projekty wykonane są przez dr sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego, twórcę Gdańskiej Szkoły Muralu – artystę, malarza, pioniera i legendę polskiego muralizmu. W powstawaniu murali partycypuje także mołdawski adept sztuki muralu Radu Dumbrava. W pracach biorą udział też dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli oraz chętni wolontariusze.

Marlena Siok

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Danka
Danka 11.07.2017, 21:28
Wyglada to bardzo słabo i szczerze mówiąc mnie jako kierowcę,który często przejeżdża obok budynku,odstrasza i przytłacza. Czy można liczyć na coś zupełnie z innej beczki? Jak to się mówi abstrakcje....
Lipa
Lipa 11.07.2017, 21:24
Serio? Łomżo zacznij myśleć i obserwować innych. Na tle murali,które powstają ten jest żałosny. Czy to w ogóle można nazwać "muralem"?Czy wszystko artystyczne musi w tym mieście mieć zalążek "patriotyczny".Błagam lepiej zakończenie na tym jednym, a dr sztuk pięknych niech pozostanie dyrektorem. Dołączam to do mojej listy rzeczy,które przyczyniają się do chceci wyprowadzki. Dzięki Mariusz :)

Pozostałe