„IDŹCIE i GłOŚCIE”

  • 16.07.2017, 15:15 (aktualizacja 15.07.2017 23:45)
  • Marlena Siok
„IDŹCIE i GłOŚCIE”
Rozpoczął się gorący czas dla organizatorów i uczestników Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. Już w następną niedzielę 23 lipca br. ruszają ZAPISY na 33. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską (PPŁ) na Jasną Górę. Ksiądz Piotr radzi jak przygotować się do tej podróży.

"Zapewne kompletujecie swój ekwipunek, myślicie, co spakować do plecaka, wsłuchujecie się w prognozę pogody, by jak najlepiej przygotować się na trasę pielgrzymki. Wytrawni pielgrzymi wiedzą doskonale, na czym polega pielgrzymowanie i jak się przygotować do „rekolekcji w drodze”, ale każdy, kto wybiera się szczególnie po raz pierwszy, powinien skorzystać z informacji zawartych na stronie internetowej pielgrzymki www.pielgrzymka.lomza.pl. Znajdziecie tam niezbędną wiedzę o przygotowaniach i szczegółowe informacje o miejscach zapisów, wymarszu i trasie pielgrzymki” czytamy w komunikacie Kurii Łomżyńskiej, przed rozpoczęciem tegorocznej pielgrzymki.

 

CZAS HARTU CIAŁA I DUCHA
Jako wieloletni pielgrzym do naszej Matki na Jasnej Górze NIE MOGĘ POWIEDZIEĆ, ŻE PIELGRZYMKA JEST ŁATWA. Dlaczego? Ponieważ na co dzień spędzamy zbyt dużo czasu przed komputerami i telewizją, krucho jest więc z naszą kondycją fizyczną. 


PONAD 450 km
Na trasie będzie do pokonania ponad 450 km. Powędrujemy w większości drogą asfaltową, choć nie zabraknie odcinków leśnych i polnych. Maszerujemy, gdy świeci słońce, maszerujemy też, gdy pada największy deszcz.  Ekwipunek musi być zatem uniwersalny. A póki co trzeba ćwiczyć kondycję, maszerując przynajmniej godzinę dziennie.

 

A JEDNAK WARTO 
Pomimo wielkiego wysiłku warto choć raz w życiu przeżyć wędrowne rekolekcje w drodze, warto pokonywać swoje słabości, zarówno te fizyczne, jak i duchowe.
Każdy z nas ma liczne intencje, jakie pragnie zanieść do Maryi. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, gdzie obok pokuty dominuje młodzieńczy entuzjazm. To czas, w którym możemy zastanowić się nad swoim życiem, także duchowym, jak i relacjami z najbliższymi. 
Maryja jest Matką Jezusa, wstawia się za nami, pragnie naszego dobra. Przez Jej wstawiennictwo możemy naprawdę wiele wymodlić dla siebie i bliźnich, dla naszych rodzin, przyjaciół i znajomych.

 

REKOLEKCJE w drodze
W czasie roku szkolno-katechetycznego rekolekcje kojarzą się nam z Adwentem i Wielkim Postem, natomiast wakacje ze słowem „odpoczynek”.
Każdego z Was, moi drodzy, kto chce przeżyć zupełnie inne rekolekcje, niż te proponowane w ciągu roku w parafiach, zapraszam na szlak pielgrzymi, choć - jak mówiłem wcześniej - łatwo nie będzie. Dlaczego? Ponieważ przez dwa tygodnie nie będziemy siedzieli w murach kościoła osłaniającymi od warunków atmosferycznych, nie będzie wygodnej ławki, w której można niekiedy „przyciąć komara”, nie będzie ciszy, która pomaga w skupieniu. Wręcz przeciwnie! Słońce, deszcz, jadące samochody, nieustanny marsz, takie będzie tło otaczającego nas świata, a na tle tego odmawiamy codzienne modlitwy, słuchamy fragmentów Pisma Świętego, medytacji, a także licznych konferencji (takiego dłuższego kazania). Trochę więcej oddechu łapiemy w czasie eucharystii i apeli jasnogórskich. Na trasie pielgrzymkowej mamy msze odprawiane w kościołach, jak i msze św. polowe, w których wraz z pielgrzymami uczestniczą miejscowi gospodarze oraz odwiedzający nas goście.
Jak więc sami widzicie, słuchanie „rekolekcji w drodze”, przez czternaście dni, wymaga o wiele większego wysiłku aniżeli w parafii. A mimo to wciąż nie brakuje chętnych, szczególnie młodych, którzy uczestniczą w tej wakacyjnej odnowie ducha. Zapraszam także Was, drodzy czytelnicy, by wziąć udział w rekolekcjach pielgrzymkowych.

 

PIELGRZYMI DUCHOWI
Nieocenionym wsparciem dla pielgrzymów pieszych jest Grupa Biała, której patronem jest św. Jan Paweł II. Więcej o grupie Pielgrzymów Duchowych już za tydzień w następnym artykule".


                                                                                                                                -Ks. Piotr, kierownik PPŁ
 

Marlena Siok

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe