Więcej strachu niż grzybów

  • 13.09.2017, 13:52 (aktualizacja 13.09.2017 13:55)
  • Marlena Siok
Więcej strachu niż grzybów
Wyprawa na grzyby okazała się poważnym zagrożeniem życia dla 56 i 57- latki. Kobiety straciły orientację w terenie i kilka godzin błąkały się w deszczu po lesie. Kto uratował zmarznięte i przemoknięte grzybiarki?

Dwie grzybiarki w wieku 56 i 57 lat szczęśliwie wróciły do domu po tym, jak straciły orientację i zgubiły się w lesie. Na szczęście kobiety miały ze sobą telefon komórkowy i zadzwoniły po pomoc. Odnaleźli je policjanci, którzy weszli w głąb lasu i po kilku kilometrach marszu w deszczu, w terenie pozbawionym dróg i ścieżek bezpiecznie je wyprowadzili.

We wtorkowe popołudnie dyżurny łomżyńskiej policji otrzymał telefon od zaniepokojonej kobiety, która po dwugodzinnym grzybobraniu wraz ze swoją znajomą, straciła orientację i zgubiła się w lesie w okolicach Podgórza.

Na szczęście grzybiarki miały ze sobą telefon komórkowy i poprosiły o pomoc policjantów. Zaalarmowani funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego ruszyli na poszukiwania. Mundurowi podczas rozmowy wypytali o szczegóły całej wyprawy i o punkty charakterystyczne znajdujące się w zasięgu wzroku. Okazało się, że zagubione kobiety dotarły do jednego ze słupów energetycznych, dlatego policjanci poprosili, aby w tym właśnie miejscu oczekiwały na pomoc. Gęste zarośla, brak ścieżek i dróg dojazdowych oraz padający deszcz uniemożliwiały jazdę radiowozem, dlatego też funkcjonariusze pozostawili swoje auto i poszukiwania kontynuowali pieszo. Po kilku kilometrach marszu, przy wykorzystaniu oznakowania linii energetycznej, odnaleźli zmoknięte i zmarznięte kobiety. Po upewnieniu się, że nie potrzebują one pomocy lekarskiej, wyprowadzili je bezpiecznie na skraj lasu i radiowozem przewieźli do miejsca, gdzie przekazali rodzinie.

Trwa okres grzybobrania podczas którego wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i traci orientację w terenie.

Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię oraz radzą:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać;

  • określić kiedy zamierzamy wrócić;

  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcję poszukiwawczą jak najszybciej;

  • należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;

  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;

  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

Marlena Siok
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe