Dworcowe Centrum "Legionów 50" zaprasza

  • 10.10.2017, 14:02 (aktualizacja 10.10.2017 15:39)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Dworcowe Centrum Jacek Malanowski
Miało ich nie być, a jednak zostały. Pawilony handlowe przy dworcu autobusowym w Łomży, czyli najbardziej naturalna centrum handlowe w mieście. Tworzone nie przez wielkie obce firmy, tylko przez zwykłych łomżyńskich przedsiębiorców.

 

Początki

Ciąg handlowy wzdłuż alei Legionów, przy dworcu autobusowym przeniesionym z placu Niepodległości, wybudowany został przez miasto w latach 1992 - 1994, dzięki nakładom finansowym użytkowników na dzierżawionym od miasta terenie. Miał być na 10 lat, przetrwał ponad 20. Po tylu latach wygląd budynków i ich stan techniczny był już fatalny. Wymagał pilnie przebudowy. Nie pozwalał jednak na to status prawny terenu. Przez kilka lat mówiono o likwidacji, aby cały teren przekazać dużemu inwestorowi, który miałby wybudować nową galerię i nowy dworzec. Nikt nie zastanawiał się, co się stanie z dotychczasowymi użytkownikami, dla których pawilony stanowiły po prostu źródło utrzymania.

Właśnie obawa o utratę miejsc pracy stała się bodźcem do podjęcia starań o uratowanie pawilonów. Po upływie 10 lat działalności rozpoczęły się rozmowy z Miastem o przedłużeniu umów z dotychczasowymi użytkownikami. Podejmowane były co pewien czas. Bez rezultatu. Dopiero "zmasowany atak" wszystkich dzierżawców na władze miasta (Prezydenta, Przewodniczącego Rady Miejskiej, Komisje Rady) w latach 2012 - 2014 dał malutkie światełko nadziei na szansę zmiany statusu prawnego terenu, na którym znajdują się pawilony.

 

Pierwszy sukces

Miasto grało "na dwa fronty": z jednej strony obiecywano uwłaszczenie dotychczasowych dzierżawców; z drugiej - przygotowywano teren do przekazania w całości firmie wyłonionej w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (PPP). Na kilka godzin przed decydującą sesją Rady Miejskiej, dzięki interwencji naszych przedstawicieli, wprowadzono do przygotowanych dokumentów zapis o wyłączeniu z całości terenu Dworca, części, na której posadowione zostały pawilony. Taki projekt uchwały przedstawił Radnym Prezydent Miasta i taki został przyjęty.

Był to pierwszy sukces wspólnego działania wszystkich użytkowników pod kierownictwem grupy osób, która została wybrana nieformalnie, ale przy pełnej zgodzie. Na podkreślenie zasługuje odwaga ówczesnego Prezydenta, który opierając się istniejącym w Urzędzie grupom nacisku, którym nie w smak było uwłaszczenie drobnych przedsiębiorców, podjął korzystne dla nas rozstrzygnięcie. Aby jego decyzja mogła się ziścić, powstał zapis określający warunki do spełnienia, m. in. wyłonienie prawomocnego przedstawicielstwa całej grupy dzierżawców oraz przygotowanie koncepcji architektonicznej poprawiającej estetykę wyglądu pawilonów po ich przebudowie. Wszystkie ustalenia podlegały zatwierdzeniu przez Ratusz.

Już wcześniej, chcąc mieć argument do dyskusji z władzami, wszyscy dzierżawcy zlecili na własne ryzyko przygotowanie koncepcji projektu modernizacji pawilonów. Projekt w kwietniu 2014 roku przygotowało Biuro Projektów Beaty i Andrzeja Popławskich z Łomży. Wizualizacja wyglądu pawilonów spodobała się władzom miasta i był to wielki krok do zaplanowanego celu.

 

Użytkowanie wieczyste

W dniu 27 sierpnia 2014 roku Rada Miejska Łomży podjęła dwie uchwały dotyczące nieruchomości przy dworcu. Pierwsza z nich dotyczyła wyrażenia zgody na zbycie - oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących własność Miasta Łomża; druga - sprawy przyznania pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości dotychczasowym dzierżawcom. Zarządzenie w sprawie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste oraz sprzedaży prawa własności pawilonów handlowo - usługowych Prezydent Miasta Łomży podpisał 10 października 2014 roku.

W październiku i listopadzie 2014 r. Prezydent Miasta Mieczysław Czerniawski wręczył wszystkim dotychczasowym dzierżawcom akty notarialne wieczystego użytkowania gruntów i sprzedaży budynków (nakłady poniesione na budowę pawilonu na gruncie dzierżawionym nie zapewniają jego własności tym, którzy nakłady ponieśli). Pierwsze akty zostały wręczone 20 października wśród dworcowych pawilonów w obecności mediów. Zawierały klauzulę zobowiązującą uwłaszczonych do modernizacji pawilonów zgodnie z koncepcją opracowaną przez Biuro Projektów Beaty i Andrzeja Popławskich w terminie czterech lat od dnia uwłaszczenia.

Należy podkreślić, że sam proces przekazania mienia miejskiego w wieczyste użytkowanie drobnym przedsiębiorcom takim, jak my, nie należy do zbyt popularnych i wymagał od wielu pracowników nietypowych, niecodziennych czynności oraz licznych kontaktów z dzierżawcami. Działo się to zawsze w atmosferze życzliwości i spokoju, za co należą się słowa uznania i podziękowania.

 

Działamy razem

W listopadzie 2014 roku powstało Zrzeszenie Właścicieli Pawilonów Handlowych przy al. Legionów 50 w Łomży, w skrócie - Zrzeszenie "Legionów 50". Grupę założycielską stanowiło 15 osób. Ostatecznie Zrzeszenie liczy 28 członków na 32 właścicieli pawilonów. Zarząd tworzy pięć osób. Rejestracja w KRS miała miejsce w dniu 20 stycznia 2015 roku. Głównym statutowym celem Zrzeszenia jest pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji.

Rok 2015 to okres przygotowywania dokumentacji na przebudowę dachu i elewacji. Projekt uwzględniał szereg nowoczesnych technologii i materiałów, m. in. szkła i konstrukcji dachowych, na których można byłoby tworzyć ogrody zielone. Projekt był gotowy 3 października 2015 roku, a pozwolenie na budowę otrzymaliśmy 25 lutego 2016 roku. Inspektorem nadzoru został Jan Gromak, który był i jest naszym doradcą w sprawach budowlanych. Elewacje są produkowane w Łomży przez Zakład Stolarki Okiennej "Specjal".

Rozpoczął się potem kilkumiesięczny proces wyłaniania wykonawcy. Na pierwsze zapytania ofertowe skierowane do wielu firm odpowiedź negatywną udzieliła jedna, inne nie zareagowały. Dopiero ogłoszenie na portalu społecznościowym Miasta, który użyczył nam zastępca prezydenta Łomży, pan Andrzej Garlicki, przyniosło efekty. Zgłosiło się kilka kilka firm, z których po długich rozmowach wyłoniliśmy łomżyńską firmę Gothic Construction Wojciecha Mieczkowskiego. Młody, energiczny, kompetentny i profesjonalny przedsiębiorca budowlany przygotował projekty umów i kosztorysy dla wszystkich właścicieli. Po kilku spotkaniach i konsultacjach było można je podpisywać. Umowy podpisali właściciele wszystkich obiektów. W ten sposób wykonaliśmy z rocznym wyprzedzeniem drugi warunek zapisany w akcie notarialnym i poinformowaliśmy o tym Prezydenta.

 

Centrum "Legionów 50"

Uzyskanie zmiany własności i przebudowa obiektów przy al. Legionów 50 i ul. Dworcowej jest przykładem dużej determinacji, silnej woli i zrozumienia potrzeby działania w zespole. Spośród 32 uczestników tego procesu wszyscy byli zainteresowani zagadnieniem, większość wspierała i współpracowała z zarządem Zrzeszenia. Wszyscy zaryzykowali poświęcając swoje środki finansowe na każdym etapie inwestycji. Mocnym ogniwem tego przedsięwzięcia był zarząd Zrzeszenia, który pracując społecznie organizował wszystko i współpracował ze wszystkimi. Rozwiązywanie problemów czasami wymagało poświęcania własnego zdrowia i czasu. Ważnym elementem motywującym zarząd naszej organizacji była wysoka ocena jego pracy przez władze Miasta i przyjazna atmosfera tworzona przez zawsze pomocnych urzędników. Efektem są piękne, nowoczesne lokale o atrakcyjnej lokalizacji z jasnymi perspektywami rozwoju. Niektóre z pawilonów zmieniają właścicieli i branże, ale zawsze dbamy, by podnosiło to atrakcyjność całego kompleksu handlowo – usługowego.

Naszą „przygodę” budowlaną przedstawimy w kolejnych opowieściach o Centrum Dworcowym „Legionów 50”.

Poniżej prezentujemy zdjęcia przed i w trakcie remontu oraz próbki wizualizacji.

- Opr: M.G

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe