Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Skuteczna?

  • 12.10.2017, 12:15 (aktualizacja 12.10.2017 12:49)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Skuteczna? KMP Łomża
3167 zgłoszeń niebezpiecznych miejsc na terenie powiatu łomżyńskiego i blisko 70% z nich potwierdzonych. To wynik funkcjonującej od nieco ponad roku Krajowej Mapy Zagrożeń. A ile z nich udało się wyeliminować? I czy dzięki temu możemy czuć się bardziej bezpieczni?

Funkcjonariusze podejmując działania oraz współpracę z wieloma instytucjami i podmiotami pozapolicyjnymi, likwidują wskazywane przez mieszkańców zagrożenia. Do tej pory wyeliminowano już 73 takie punkty.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Jest platformą wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach.

Przeglądając Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy sprawdzić, co się dzieje wokół naszego miejsca zamieszkania, czy w okolicy, gdzie do szkoły chodzą nasze dzieci. Celem powstania aplikacji było ułatwienie kontaktu obywateli z policjantami – również anonimowo. Obecnie narzędzie to oferuje m.in. możliwość dodania zdjęcia, filmu czy opisu tekstowego (do 500 znaków) do zgłaszanego zagrożenia. Wydano także wersję aplikacji na urządzenia mobilne.

Policjanci weryfikują otrzymywane poprzez Mapę sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmują odpowiednie działania, aby realnie pomóc w rozwiązaniu problemu. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa czy zła organizacja ruchu drogowego.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczestwa ma na celu pomoc naszej lokalnej społeczności, w tym aby rozwiązywać te problemy, które ich dotyczą. To nie tylko policja odpowiedzialna jest za eliminowanie tych zagrożeń. My jesteśmy inicjatorami , ale gdy potwierdzimy jego występowanie inicjujemy działanie dalszych podmiotów; chociażby spółdzielni mieszkaniowych czy urzędów gmin – informuje podinspektor Jan Iwanowski, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Do tej pory na terenie powiatu łomżyńskiego zgłoszono 3167 zagrożeń. Dotyczą one między innymi miejsc zagrożonych przekraczaniem dozwolonej prędkości (1061 zgłoszeń), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (1037 zgłoszeń) czy też nieprawidłowego parkowania pojazdów (394 zgłoszeń). Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży oraz Posterunków Policji w Piątnicy, Jedwabnem, Nowogrodzie i Śniadowie, współpracując także z wieloma instytucjami i podmiotami pozapolicyjnymi, wyeliminowali 73 punkty wskazane przez obywateli. Najwięcej, bo aż 44 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, a 11 - nieprawidłowego parkowania.

- Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa może skorzystać każdy. Cała procedura nie jest zanadto skomplikowana. Wystarczy dostęp do internetu oraz urządzenie typu komputer, smartfon czy tablet. Wystarczy wejść na   stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html i klikajac w czerwony punkt z plusem dodać występujące zagrożenie wybierając odpowiednią kategorię – wyjaśnia Jan Iwanowski.

Policjanci jednocześnie przypominają, że przy korzystaniu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy pamiętać, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenia życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 14.10.2017, 13:41
Skuteczna ? wielokrotnie zgłaszałem nieprawidłowe parkowanie na Senatorskiej na przeciw III Liceum Ogólnokształcącego ! i co ? nic jak stawali ,zawężali ulicę, zasłaniali wyjazd z posesji,stwarzając zagrożenie, parkowali na bramie wjazdowej lub trawniku ,tak dalej to robią! i wszyscy mają to w głębokiej *** ! tak działa ta mapa!

Pozostałe