O inwestycjach przy kawie

  • 12.10.2017, 13:50 (aktualizacja 12.10.2017 20:40)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
O inwestycjach przy kawie
„Polska Strefa Inwestycji- nowe warunki inwestowania” Pod takim tematem przebiegło w Parku Przemysłowym Łomża październikowe "śniadanie biznesowe", kolejne z cyklu zainicjowanego przez władze Łomży. A na nim ważne zmiany w przepisach dotyczących specjalnych stref ekonomicznych wpływających na prowadzenie działalności gospodarczej w mieście.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju od 2018 r. zacznie funkcjonować Polska Strefa Inwestycji.

To nowa koncepcja wspierania rozwoju gospodarczego realizowana przez Ministerstwo Rozwoju w oparciu o Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Nowa ustawa w najbliższym czasie skierowana zostanie do uzgodnień międzyresortowych. Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone:

  • Działające obecnie specjalne strefy ekonomiczne zastąpione zostaną jednolitym obszarem inwestycyjnym, który obejmie cały kraj,

  • Zachęty podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski (bez ograniczeń terytorialnych), ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu,

  • Instrument zwolnień podatkowych będzie dostępny dla nowych inwestycji, które obejmują utworzenie nowego zakładu produkcyjnego oraz reinwestycje,

  • Inwestor będzie musiał spełnić kryteria ilościowe i jakościowe, które dopasowane będą do warunków konkretnej lokalizacji,

  • Okres korzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniony będzie od intensywności pomocy publicznej, im wyższa intensywność tym dłuższy okres zwolnienia od 10 do 12 lat

  • Warunkiem uzyskania preferencji będzie zobowiązanie inwestora do rozwoju naukowego, współpracy z instytucjami badawczymi, uczelniami, ale preferencje dla pracowników, m.in. opieka zdrowotna czy szkolenia.

Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży od początku kadencji stara się o uproszczenie procedur dotyczących stref ekonomicznych.

-Do tej pory konieczny był wniosek włączenia jakiś terenów do tej strefy, który musiał być rozpatrzony przez Radę Ministrów. W związku z tym cała ta procedura trwała rok, a nawet i dłużej. Nowe regulacje, które wejdą w życie od stycznia 2018 roku są dla nas wielką szansą. Właściciel nieruchomości (działki czy budynku ) będzie mógł włączyć je wraz ze swoim pomysłem na inwestycje do strefy ekonomicznej, niezależnie od tego czy ta działka już wcześniej została do niej przydzielona czy też nie. W związku z czym myślę, że istnieje duża szansa, że przedsiębiorcy, którzy mają w Łomży duże tereny będą uruchamiali inwestycje, które z automatu będą mogli włączyć w strefy ulg i z nich skorzystać- dodaje Andrzej Garlicki.

Tematyka śniadania biznesowego zbiegła się w czasie z ogłoszeniem rozpoczęcia przez miasto procedury sprzedaży ostatniej już działki należącej do Łomżyńskiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Mowa o nieruchomości przy ul. Ciepłej o powierzchni 2,4776 ha. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na jej sprzedaż. Już teraz wiadomo, że w powstałych lub powstających zakładach znajdzie pracę przynajmniej kilkadziesiąt osób.

-W ostatnim czasie napłynęły do nas liczne zapytania o tę działkę od firm z całego kraju. Liczę na to, że uda się znaleźć nabywcę, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia w mieście – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Cieszy też fakt, iż udało się sprzedać pozostałe działki wchodzące w skład podstrefy. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy z nabywców zadeklarował powstanie minimum kilkunastu nowych miejsc pracy – dodaje.

Był jednak okres, kiedy na zakup działek nie było chętnych. Przełomowym momentem okazała się wówczas decyzja prezydenta o 40 proc. obniżce cen gruntów. - Podjąłem ją po wielokrotnych spotkaniach i rozmowach z przedsiębiorcami, którzy często podkreślali, że główną przeszkodą w rozpoczęciu inwestycji są wysokie ceny w nabyciu nieruchomości – tłumaczy Mariusz Chrzanowski.

Pierwsza działka przy ul. Akademickiej została sprzedana jeszcze w czerwcu 2014 r. Nabywca - firma Okleina już uruchomiła swoją działalność i produkuje fronty do mebli kuchennych. W ubiegłym roku nabywcę znalazły trzy działki. Jako pierwsza pod młotek poszła ta o powierzchni 0,6179 ha znajdująca się również przy ul. Akademickiej. Kupiła ją PPHU "MAG" z Jedwabnego, która będzie sortować i odzyskiwać metale kolorowe. Do połowy czerwca 2019 r. przedsiębiorca zatrudni co najmniej 10 pracowników. Przy ul. Akademickiej zainwestuje też firma Greenvit z Zambrowa, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości ekstraktów roślinnych. Zakład ma zostać uruchomiony z końcem czerwca 2020 r. Powstanie w nim co najmniej 15 nowych miejsc pracy. W 2016 r. sprzedano także działkę narożną przy ul. Spokojnej i Pileckiego. Zainwestowała tam firma Pianpol Tex, która do końca października przyszłego roku zamierza wybudować zakład produkujący wyroby meblarskie. Zatrudnionych będzie w nim przynajmniej 12 osób. Na początku tego roku sprzedana została przedostatnia nieruchomość w podstrefie przy ul. Spokojnej. Nabyła ją firma Libra Print działająca w branży poligraficznej. Do końca 2019 r wybuduje na niej zakład produkcyjny, w którym zatrudnienie znajdzie minimum 25-osobowa załoga.

- Jest kilka branż kluczowych dla naszego regionu i Łomży. Jeśli chodzi o strefę ekonomiczną czy tereny inwestycyjne jesteśmy elastyczni. Nie chcemy nikomu ograniczać dostępu. Ważne, by były to inwestycje, które będą tworzył nowe miejsca pracy. Każda z nich, która będzie miała pozytywny biznesplan i będzie rokowała, jest oczekiwana i potrzebna dla naszego miasta. Kluczowym problemem, z którym do tej pory się borykaliśmy było wykluczenie komunikacyjne miasta. To dzięki budowie Via Baltica zostanie zniwelowane, przez co tereny w Łomży z pewnością staną się bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców. Ponadto w naszym mieście dysponujemy całym zapleczem kadrowym. Są to wykwalifikowani pracownicy z wielu dziedzin, często absolwenci naszych uczelni. W wielu miejscach Polski, w których bardzo dobrze rozwijają się strefy ekonomiczne, tak jak m.in. w Suwałkach, te miejsca pracy są, ale nie ma odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W Łomży inwestor posiada komfort, że takich ludzi znajdzie – przyznaje Andrzej Garlicki.

Podstrefa Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała pod koniec grudnia 2013 r. i jest bardzo ważnym elementem w rozwoju przedsiębiorczości miasta. Wchodzące w jej skład tereny inwestycyjne mają powierzchnię blisko 7,7 ha. Oprócz tego miasto dysponuje jeszcze dwoma wolnymi nieruchomościami, które nie są objęte podstrefą – przy ul. Meblowej (1,7739 ha) oraz Nowogrodzkiej (1,0520 ha). Są jeszcze trzy obszary nienależące do Miasta w strefie aktywności gospodarczej. Ich właścicielami są osoby prywatne.

- Marlena Siok | Narew.info

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe