Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:26

Łomża i Borysław. Bliżej nam na Ukrainę [VIDEO I FOTO]

Łomża zyskała nowego partnera do współpracy. To Borysław. Miasto położone w zachodniej części Ukrainy, w Obwodzie Lwowskim, liczące około 37 tysięcy mieszkańców.
Łomża i Borysław. Bliżej nam na Ukrainę [VIDEO I FOTO]

Pierwszym krokiem do współpracy między obydwoma samorządami stało się podpisanie 18 października listu intencyjnego przez włodarzy miast. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i mer Borysławia Igor Jaworski zawarli umowę o wspólnych działaniach w gospodarce, oświacie, kulturze, samorządzie lokalnym, turystyce czy sporcie.

-Współpraca między Polską a Ukrainą w ostatnich latach nabiera dynamicznego tempa. Niezmiernie cieszę się z tego, że jest ona bardzo owocna dla obu stron. Jej efektem są ożywione realacje gospodarcze. Mam nadzieję, że ta przyjaźń polsko-ukraińska, która obserwujemy przełoży się w przyszłości na wspólne działania samorządów- mówi Mariusz Chrzanowski.

Co łączy miasta: Łomżę i Borysław? Z pozoru niewiele, ale głębsze zbadanie historii, tradycji czy dziedzictwa kulturowego sprawia, że cech wspólnych pojawia się kilka.

- Jest to dla nas ważne zaproszenie z uwagi na to, że w dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo problemów. Łomża posiada ogromne doświadczenie w ich rozwiązywaniu, dlatego ta wpsółpraca powinna być owocna dla obydwu miast – mówił Igor Jaworski.

 

Borysław (ukr. Борислав) – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie drohobyckim, nad rzeką Tyśmienicą. Od 1909 roku ośrodek wydobycia ropy, gazu ziemnego i ozokerytu. Niedaleko miasta, w okolicach obecnej wsi Urycz funkcjonowała staro-ruska twierdza, strażnica „Tu-stań”. Stolica Borysławskiego Nafto-Gazowego Rejonu Przemysłowego to były środek intensywnej eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego na przełomie XIX i XX wieku oraz w okresie międzywojennym (II RP). Przyciągał licznych inwestorów z Europy, ponieważ posiadał bardzo wydajne złoża ropy i gazu. Po rewolucyjnym odkryciu przerobu ropy naftowej w produkty ropopochodne w drugiej połowie XIX wieku, intensywnie rozpoczęto eksploatację złóż ropy naftowej w Galicji Wschodniej przez firmy i kompanie: austriackie, niemieckie, belgijskie oraz amerykańskie. Borysławskie złoża ozokerytu, odkryte w 1854 przez lwowskiego przedsiębiorcę Roberta Domsa, były jednymi z największych na świecie pod względem wydobycia i zasobów. Miały tym samym pięcioprocentowy udział w światowym rynku. W II połowie XIX wieku borysławski ozokeryt wykorzystywano do izolacji pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego, łączącego Europę i USA. Borysław leży w bezpośredniej okolicy: Drohobycza, Truskawca i Schidnyci – dwa ostatnie to ważne regionalne i krajowe uzdrowiska. W samym Borysławiu również występują lecznicze wody jodowo – bromowe. Przez Borysław przechodzi obecnie „Turystyczny Szlak Naftowy”, biorący początek w Bóbrce pod Krosnem, a przechodzący przez Strachocinę i Tyrawę Solną.


Podziel się
Oceń

Komentarze