Via Baltica przemienia się w rzeczywistość

  • 31.10.2017, 15:25 (aktualizacja 01.11.2017 00:10)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Via Baltica przemienia się w rzeczywistość
Tutaj rodzi się odpowiedzialność – powiedział jeden z przedstawicieli firm, które zajmą się budową dwóch pierwszych odcinków Via Baltica od Szczuczyna w kierunku Łomży, podpisując kontrakt. - Przekazujemy teraz sprawy z rąk polityków w ręce inżynierów – dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Polityków jednak nie zabrakło w łomżyńskim Ratuszu w takiej chwili. Najbardziej rozpromieniony był Lech „Via” Kołakowski. Przydomek nadał mu kiedyś minister Andrzej Adamczyk w uznaniu uporu i konsekwencji w dwunastoletnich zabiegach o budowę ekspresowej drogi Via Baltica przez Łomżę.

- Cieszę się, że Via Baltica przemienia się w rzeczywistość – mówił uśmiechnięty łomżyński parlamentarzysta.

Było to rzeczywiście jedno z ważniejszych zdarzeń dotyczących ekspresowej trasy S61 z centrum Polski w kierunku krajów nadbałtyckich, co podkreślił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Minister Andrzej Adamczyk, jego zastępca Marek Chodkiewicz, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk, szef białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski ze współpracownikami, posłowie Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki, burmistrz Kolna Andrzej Duda – takiego zlotu znanych postaci życia publicznego kraju i regionu dawno nie było

Powodem było podpisanie umów dotyczących budowy dwóch pierwszych odcinków Via Baltica pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem. W lutym tego roku GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na fragmenty nr 5 i 6, czyli od obwodnicy Szczuczyna do Stawisk oraz od Stawisk do węzła „Kolno”, który znajdzie się w okolicach Kisielnicy. To łącznie 34 kilometry. Drogowa dyrekcja przewidywała, że koszt tej inwestycji może sięgać 900 milionów złotych. Z przetargu wyszło jednak, że powinno wystarczyć około 630 mln.

Umowy „rodzące odpowiedzialność” podpisali dyrektor Wojciech Borzuchowski i jego zastępca Maciej Gorysz, a z drugiej strony przedstawiciele firm; Strabag – Jerzy Wacławczyk i Waldemar Wójcik oraz Budimex – Dariusz Blocher. Powaga chwili i wielkość kwot zapisanych w dokumentach nie odebrała uczestnikom dobrego humoru. Na uwagę wiceministra Marka Chodkiewicza, że kontrakty oznaczają nie tylko wielką odpowiedzialność, ale i dobry zarobek, jeden z drogowców odparł, że „to się okaże na końcu”.

Praktyka tak wielkich inwestycji pokazuje bowiem, że wszystkiego przewidzieć i wkalkulować w koszty się nie da. Obaj wykonawcy fragmentów ekspresowej S61 mają teraz po 31 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych) na przygotowanie projektów, uzyskanie stosownych pozwoleń oraz budowę dwujezdniowej drogi.

- Życzę żeby nie spotkały was zawirowania pogodowe, ani żadne inne – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Jeżeli życzenie się spełni to – jak powiedział dyrektor Krzysztof Kondraciuk – nie tylko tymi dwoma odcinkami, ale całą Via Baltica od Warszawy do Szczuczyna (od Szczuczyna do obwodnicy Augustowa inwestycję prowadzi oddział GDDKiA w Olsztynie i tam prace są mniej zaawansowane) będzie można pojechać pod koniec 2020 roku.

- Politycy to już zrobili swoje. Pojawią się jeszcze dwa razy: na wbijaniu pierwszej łopaty na placu budowy, a potem na przecinaniu wstęgi. Teraz sprawy biorą w swoje ręce inżynierowie, operatorzy maszyn, budowlańcy – mówił uśmiechnięty minister Andrzej Adamczyk.

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe