Wojsko honorowo przelało krew

  • 14.11.2017, 15:38 (aktualizacja 14.11.2017 17:47)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Wojsko honorowo przelało krew
Niezwykłą inicjatywą wykazali się żołnierze i żołnierki 13. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. W związku z Dniem Niepodległości 72 żołnierzy zdecydowało się oddać krew.

Pobieranie krwi odbyło się zarówno w punkcie krwiodawstwa w szpitalu, jak i na strzelnicy w Piątnicy. Spośród dawców aż 30 osób zdecydowało się na to po raz pierwszy. Było w tym gronie 6 pań. Dzięki ofiarności wojska udało się uzbierać prawie 32,5 litra krwi.

- Żołnierską dolą jest przelewanie krwi w walce. Tym razem możemy i chcemy pomóc innym, a wybraliśmy specjalny dzień naszej Ojczyzny - mówi porucznik Mariusz Sakowski.

A co myślą o takiej akcji osoby, które właśnie w ten dzień oddawały krew po raz pierwszy?

- Dziś się przełamałem i postanowiłem pomóc innym. Nigdy nie lubiłem igieł i kłucia, ale dziś nie było tak źle. Chwilka bólu, a duża satysfakcja, że może moja krew komuś się przyda- mówi Kamil Kozikowski.

Tego dnia nie zabrakło również w punkcie pobierania „zaprawionych w boju” krwiodawców. Dla wielu z nich to już stały nawyk.

- Oddawałem krew jako cywil regularnie od 2004 roku, a jeszcze wcześniej w wojsku. Ja lubię pomagać i na służbie i w życiu prywatnym - mówi kapral Rafał Chludziński, który oddał łącznie ponad 30 litrów krwi.

Marcin Kalicki oddaje krew od 12 lat.

- Jestem w prawie każdej takiej akcji. Oczywiście, jeśli zdrowie na to pozwala. Jesteśmy żołnierzami, nigdy nie wiadomo kiedy krew może się się przydać dla innego kolegi, czy kogoś z rodziny. Uważam, że jest to piękna inicjatywa. Jestem mile zaskoczony, że jest tu dziś nas tak wielu. Bardzo dobry pomysł – uważa Marcin Kalicki

Doświadczonym krwiodawcą jest również Krzysztof Żebrowski, który oddaje także osocze.

Okazało się, że „Terytorialsów” z łomżyńskiego batalionu nie trzeba było bardzo mocno namawiać. Zapowiadają, że będą to robić częściej i namawiać innych.

- Joanna Osińska | Narew.info
 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zdzislaw Kowalewski
Zdzislaw Kowalewski 14.11.2017, 20:51
I znów wspaniała piszaca w akcji.

Pozostałe