Kto z "Piąteczki"? Ten zuch

  • 14.11.2017, 15:49
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Kto z
Jeszcze tylko krótkie przypomnienie roli, wygładzenie dłonią spódniczki i nałożenie czapki smerfa. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Dzielne przedszkolaki wychodzą na scenę świętować 70-lecie swojej „piąteczki”.

Światła reflektorów mogą jednak trochę peszyć, a niedkiedy nawet powodować łzy. Nic w tym strasznego. Najmłodsi zawsze mogą liczyć na wsparcie dorosłych. W tym przypadku pomocną dłoń, a dokładnie płócienną chusteczkę, ocierającą łzy wyciąga biskup Janusz Stepnowski, oczarowany dziecięcą radością. Tak drobny gest pokazuje jak wiele w dzieciństwie zależy od tych, którzy są z nami. Od tych, którzy wskazują drogę i już od najmłodszych lat wpajają wartości obecne przez resztę życia.

- W życiu każdego człowieka etap przedszkolny pozostawia ślad, którego wartość możemy dopiero ocenić z pewnej perspektywy. W wieku przedszkolnym każde dziecko najsilniej i najintensywniej kształtuje swoją osobowość i umiejętności. Od nas dorosłych zależy czy damy mu odpowiednie warunki i możliwości, czy pozwolimy na wybór najwłaściwszej dla niego drogi, czy spowodujemy, aby mogło rozwijać swój potencjał. Naszym zdaniem jest stworzenie dzieciom optymalnych warunków, służących wszechstronnemu rozwojowi - tłumaczy Jadwiga Juchniewicz, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 5 Łomży. - 70 lat to czas, który skłania do refleksji i podsumowań. Jak zmieniało się nasze przedszkole, jak jesteśmy postrzegani w środowisku, jakich mamy absolwentów? Nasza placówka to przedszkole wielopokoleniowe z wyjątkowymi tradycjami – dodaje.

Kontynuowana przez lata tradycja, przekazywane wartości oraz rodzinna atmosfera stwarza wyjątkowy klimat.

- Dzieci niezwykle chętnie przychodzą do przedszkola, nawet te maluchy, które w nowym otoczeniu znajdują się pierwszy raz. Co dziwne dzięki niezwykłej atmosferze łatwo znoszą rozłąkę z rodzicami. Pzychodzą do przedszkola jak do własnego domu – przyznaje Izabela Twarowska. - Z resztą widać jak angażują się w występ z okazji tego jubieluszu, podobnie zresztą jak w każde codzienne zajęcia w przedszolu. - wturuje Monika Kamińska.

Przedszkole Publiczne Nr 5 w Łomży powstało 16 listopada 1947 roku. Założono je w związku z powołaniem 30 sierpnia 1945 r. przez biskupa Ordynariusza Stanisława Kostkę Łukomskiego Związku Stowarzyszeń Dobroczynnych Dieciezji Łomżyńskiej pod nazwą „Caritas”. Przedszkole zostało usytuowane przy Al. Gen. Sikorskiego 60 w Łomży (obecnie Al. Gen. Sikorskiego 216). Prowadzone było przez Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej pod wezwaniem Dzieciątka Jezus. Pierwszą kierowniczką placówki (w latach 1947-1960) była siostra Helena Janisz, zaś drugą (w latach 1960-1975) siostra Aleksandra Solomończyk. Jako pierwsza funkcję dyrektora w 1975 roku objęła Teresa Grudzińska. W 1986 roku ustąpiła stanowisko to Jadwidze Juchnowskiej, która funkcję dyrektora sprawuje do chwili obecnej. Dzięki jej staraniom przedszkole przeszło kapitalną modernizację- zlikwidowano piece, wymieniono dach, ocieplono budynek, zainstalowano centralne ogrzewanie, doprowadzono ciepłą wodę, wymieniono stolarkę okienną. Systematycznie odświeżane i unowocześniane są sale zabaw dla dzieci. Przedszkole posiada pięć pięknie urządzonych, kolorowych sal. Każda z nich wyposażona jest w nowoczesne środki dydaktyczne. Wokół rozciąga się duży, zadrzewiony ogród do zabaw ruchowych w ciągu całego roku. Każda grupa wiekowa ma swój plac zabaw. W ogrodzie przedszkolnym odbywają się również zawody sportowe, pikniki i rodzinne uroczystości.

70- lecie Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży zapisze się z pewnością w pamięci dzieci, rodziców oraz nauczycieli jako niezapomniane, pełne kolorów i magii chwile.

- Marlena Siok | Narew.info

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe