Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:35

Nagrody dla ludzi talentu i pasji [VIDEO I FOTO]

Nie przestanę malować - stwierdziła z mocą Teresa Adamowska. Deklaracja przyjęta została owacjami. Tak, jak chwilę wcześniej wręczenie malarce nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury w 2017 roku. Takie same laury otrzymali Karolina Skłodowska, Piotr Domalewski oraz Anna Kaptór i Przemysław Starachowski, czyli duet Funkasanki.
Nagrody dla ludzi talentu i pasji [VIDEO I FOTO]

Gala dorocznych nagród zorganizowana została w Teatrze Lalki i Aktora. Jego dyrektor Jarosław Antoniuk nie tylko pełnił honory gospodarza, a wcześniej brał udział w pracach kapituły nagród, ale także zaspokajał... głód wiedzy.

- Nasze spotkania otworzył duet Funkasanki. Zapytałem artystów co oznacza ta nazwa. Pan Przemysław Starachowski, że chodziło o "fana Anki", a "sanki" to się przyplątały trochę przypadkiem - powiedział Jarosław Antoniuk.

Wspólnie z Ewą Sznejder z Urzędu Miejskiego (reprezentowała w kapitule magistrat wspólnie z Mariolą Sawicką) zaprosił do oficjalnego otwarcia gali prezydenta Mariusza Chrzanowskiego        

- To wielki dzień dla łomżyńskiej kultury, w którym możemy podziękować osobom rozwijającym kulturę w naszym mieście i w ten sposób promującym Łomżę. Nasze miasto, jako jedno z nielicznych dawnych miast wojewódzkich  w kraju tak szczególnie dba o kulturę prowadząc instytucje o zasięgu ponadregionalnym, z czego jesteśmy dumni. Promocja poprzez kulturę jest bardzo dobra i my na pewno mamy atuty, żeby w ten sposób się promować - mówił  prezydent  Mariusz Chrzanowski. Podkreślił przy tym, że  za instytucjami kultury stoją  konkretni ludzie.

- W naszej Łomży, jak i w różnych częściach, świata mamy swoich przedstawicieli na najwyższym poziomie, z których twórczości możemy być i jesteśmy dumni - podkreślił, a na dowód przytoczył zdarzenie z uroczystego noworocznego spotkania korpusu dyplomatycznego w Warszawie. Już w ubiegłym roku województwo podlaskie wykorzystało jej do zaprezentowania swoich walorów. Łomżyńską "cegiełką" w pakiecie była m. in. płyta Filharmonii Kameralnej.

- Podszedł do mnie ambasador Sri Lanki, serdecznie podziękował za prezent i wyraził swój zachwyt. Znakomicie stało sie, że tym razem także mieliśmy w naszym zestawie nową płytę - opowiadał Mariusz Chrzanowski. Przypomniał też o miejskich inwestycjach - siedziba Filharmonii, Hala Kultury - które zapewnią bazę dla rozwoju tej sfery.  

Jego zastępca, Agnieszka Muzyk, przedstawiła informację o przebiegu prac kapituły nagród, w której pod jej przewodnictwem pracowali wspomniani już przedstawiciele UM oraz dyrektor TLiA, a ponadto Alicja Konopka i Hanka Gałązka reprezentujące Radę Miejską i literat Henryk Gała. Musieli wybrać laureatów spośród aż 14 zgłoszeń.

- Braliśmy przede wszystkim pod uwagę: trwały wkład w dorobek kulturalny miasta, poziom artystyczny, zasięg oddziaływania wśród odbiorców - tłumaczyła Agnieszka Muzyk.

A potem już na scenie kolejno pojawiali się laureaci, na których czekały gratulacje. kwiaty i uściski, ale także dyplomy zaprojektowane przez Przemysława Karwowskiego, kompozycje ceramiczne Ewy Skłodowskiej oraz nagrody finansowe.

Karolina Skłodowska kieruje Galerią Sztuki Współczesnej. Była już w przeszłości laureatką nagrody prezydenta Łomży, a niedawno także marszałka województwa podlaskiego. Została zgłoszona przez Fundację "Czas Lokalny".

  – Bardzo dziękuję za to wyróżnienie władzom miast, a także wszystkim, którzy  wspierają działalność galerii - przełożonym, współpracownikom, artystom. Dzięki nim galeria istnieje w pejzażu miasta – powiedziała.

"Czas Lokalny" był również podmiotem, który zaproponował uhonorowania jednych z młodszych twórców w historii prezydenckich nagród . Chociaż muzyczny duet Funkasanki - Anna Kaptór  i Przemysław Starachowski tworzą już od lat.

- Jesteśmy zaskoczeni, myśleliśmy, że mamy tu tylko zagrać. Nikt nie puścił pary - mówił przejęty Przemysław Starachowski.

Teresa Adamowska została nagrodzona nie tylko za niezwykłą własną twórczość, ale także zaangażowanie w wiele łomżyńskich inicjatyw, społecznych . Była już w przeszłości laureatką nagrody prezydenta miasta. Zgłoszona została przez parafię p.w. Krzyża Świętego w Łomży.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uznali mnie godną tej zaszczytnej nagrody - powiedziała przejęta laureatka.

Kolejnej nagrody można było się chyba najbardziej spodziewać w związku z osiągnięciami roku 2017. Nie mogło wśród uhonorowanych zabraknąć Piotra Domalewskiego, zdobywcy głównej nagrody festiwalu polskich filmów fabularnych za "Cichą noc", która w dodatku była reżyserskim debiutem twórcy (docenianego wcześniej, ale za osiągnięcia aktorskie i w dziedzinie filmu dokumentalnego). Chociaż stwierdził, że to dla niego zaskoczenie. Jego kandydaturę rekomendowało Społeczne Stowarzyszenie prasoznawcze "Stopka" w Łomży.  

– Bardzo się cieszę, ta nagroda jest dla mnie ważna, bo utożsamiam się z tymi stronami i naszym miastem - to dla mnie duże wyróżnienie . Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie Witold Długozima i Jarosław Osicki, którzy mnie zauważyli i wspierali  - powiedział Piotr Domalewski, któremu na gali towarzyszyli rodzice.  

Ceremonialną część gali nagród kulturalnych zakończyła zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk.

- Wszystkie zgłoszone osoby zasługiwały na wyróżnienie, gdyż wnoszą istotny wkład w kulturę naszego miasta . Dziękuję za pasję, charyzmę, szalone czasem pomysły, które potem okazują się rzeczywistością – mówiła Agnieszka Muzyk.

Wizytówki tegorocznych laureatów przygotowane przez autorów zgłoszeń.

Teresa Adamowska pochodzi z Drozdowa. Jest autorką obrazów, rysunków i akwarel, tkanin artystycznych, scenografii teatralnych, ilustracji książkowych, kart okolicznościowych. Jej dorobek artystyczny to m.in. 30 wystaw indywidualnych oraz 60 zbiorowych. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych plenerach, 18 razy została laureatką cyklicznego konkursu środowiskowego „Dzieło plastyczne roku”. Swój talent i czas angażuje w życie społeczne Łomży, często rezygnując z honorarium. Projektuje karty „Łomżyńskie Betlejem” wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, czy też wydawnictw Stowarzyszenia STOPKA. Wielokrotnie swoimi pracami plastycznymi i projektami wspomagała też parafię pw. Krzyża Świętego w Łomży. Aktywnie włącza się w prace nad obchodami jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Z tej okazji w Muzeum Diecezjalnym będzie miała w tym roku wystawę swojej twórczości. Jest nauczycielką malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W 2008 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, zaś w 2007 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.
Piotr Domalewski to pochodzący z Łomży aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Ukończył m.in. wydział zamiejscowy w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku reżyseria filmowa. W 2017 roku otrzymał Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Cicha noc”. Zrealizował kilkanaście etiud i filmów krótkometrażowych, z których cztery zostały zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach, a film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Cinemaforum. Napisał kilkanaście scenariuszy, z których jeden -„Zbliżenie” – został doceniony przez komisję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i objęty programem „stypendium scenariuszowe”. Scenariusz filmu „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych reżyserów. Zdobył m.in. nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy’ego w przedstawieniu „Versus” według Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jego twórczość wpisuje się w szeroki kontekst kulturowy i społecznych oraz wprowadza nową jakość do życia kulturalnego naszego miasta i kraju.
Karolina Skłodowska jest kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. Należy również do Zarządu Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jej recenzje dzieł sztuki oraz wystawy są publikowane m.in. w „Studiach Łomżyńskich”, redagowanych przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Pod jej kierownictwem Galeria Sztuki Współczesnej działa bardzo prężnie, dzięki czemu można oglądać nawet kilkanaście wystaw w ciągu roku. Promuje również sztukę na wiele innych sposobów, jak konkursy plastyczne, performance, projekty filmowe, koncerty, recitale, a także prowadzi działalność edukacyjną. Popularyzuje też sztukę pochodzącego z Łomży malarza Jana Dobkowskiego. Dzięki jej staraniom Muzeum Północno – Mazowieckie posiada w swoich zbiorach prace tego artysty. W 2015 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, za zasługi i promowanie sztuki współczesnej, a przede wszystkim za 35 lat pracy w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Funkasanki tworzą Anna Kaptór i Przemek Starachowski. To duet dwojga młodych, twórczych osób, które wnoszą wiele w rozwój naszego społeczeństwa i promocję regionu. Uczą młodzież wokalu i gry na perkusji. Tworzona przez nich muzyka to połączenie kilku gatunków - popu, alternatywy i elektroniki, nawiązująca także do tradycji naszego regionu. W ubiegłym roku wydali swoją debiutancką płytę. Z utworem "O! Znowu to czuję" byli w finale do konkursu Debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W przeciągu dwóch lat swojej działalności zagrali ponad 50 koncertów w całej Polsce.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze