Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Narodowy Program Trzeźwości - drogowskaz na lata

W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w trosce o trzeźwość, która jest fundamentem wolności osobistej i narodowej, jako dar i zadanie Narodowego Kongresu Trzeźwości, wszystkim Rodakom w kraju i za granicą ogłaszam Narodowy Program Trzeźwości - taka deklaracja księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego zawarta została na stronie kongrestrzezwosci.pl.
Narodowy Program Trzeźwości - drogowskaz na lata

Autor: episkopat.pl

Łomżyński hierarcha jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i przypadło mu w udziale ogłoszenie, że rozpoczyna się realizacja Narodowego Programu Trzeźwości, czyli przedsięwzięcia, które ma wpływać na społeczeństwo na różnych poziomach i obliczonego na wiele lat. Jak podkreśla portal episkopat.pl, jego celem jest zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się. Ma on być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych. "Ogłoszony w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu Narodowy Program Trzeźwości to drogowskaz dla wszystkich Polaków, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, jak ratować naszą Ojczyznę przed zniewoleniami" – podkreślają członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

- Chcemy, żeby w najbliższych latach spożycie alkoholu spadło przynajmniej do średniej światowej, a średnia światowa to jest połowa tego, co obecnie spożywamy w naszej ojczyźnie – podkreślił bp Tadeusz Bronakowski. Dodał, że program ma zmobilizować wszystkie środowiska i instytucje, które powinny troszczyć się o trzeźwość. - Ma on stać się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Walka o duchową wolność Polaków toczy się każdego dnia. Nie możemy się od niej uchylać, nie możemy jej zaniechać – mówił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Decydujący udział  biskupa Tadeusza Bronakowskiego to nie jedyny łomżyński "ślad" w przygotowywaniu  Narodowego Programu Trzeźwości. Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży, miała istotny wkład w tworzenie dokumentu, zwłaszcza w odniesieniu do "Roli samorządu i lokalnych wspólnot  w wypełnianiu NPT" (tak brzmiał tytuł jej wystąpienia podczas konferencji prasowej wprowadzającej program).

– To my, samorządowcy, w naszych gminach i miastach, jesteśmy zobowiązani do tego, by realizować to, co najważniejsze, politykę rozumianą jako służbę drugiemu człowiekowi i troskę o dobro wspólne – przytacza słowa Agnieszki Muzyk portal lomza.pl.

Zastępca prezydenta przypomniała także, że to polskie samorządy już od ponad 20 lat rozwijają kompetencje w zakresie tworzenia lokalnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wśród trudności, na które natrafiają samorządy wymieniła m.in. nadmierne przerzucanie odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów alkoholowych na samorządy bez wyposażania ich w skuteczne mechanizmy prawne, jak również niewiedzę oraz brak determinacji przedstawicieli władz samorządowych w sytuacji bierności i nieznajomości swoich praw wśród mieszkańców. Jej zdaniem problemem jest też ograniczanie się samorządów do wydatkowania środków na profilaktykę tylko z opłat pobieranych za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niewłaściwe ich wydatkowanie.

Wśród działań przewidywanych w NPT jest m. in. podniesienie do 21 lat wieku, w którym będzie można zakupić alkohol, "fizyczne i ekonomiczne" ograniczenie dostępności napojów alkoholowych (np. zakazy sprzedaży całodobowej, na stacjach paliwowych) . "Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej” - głosi jeden z postulatów.



Podziel się
Oceń

Komentarze