Łomżyńskie zabytki zyskały przyjaciela

  • 22.02.2018, 23:10 (aktualizacja 22.02.2018 23:15)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Łomżyńskie zabytki zyskały przyjaciela dajnowicz.pl
Nowego konserwatora zabytków ma województwo podlaskie. Wojewoda Bohdan Paszkowski powołał na to stanowisko dr hab. Małgorzatę Dajnowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. Z wykształcenia jest historykiem i ma w swojej biografii i aktywności naukowej trochę ciekawych łomżyńskich tropów.

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków tak pisze sama o sobie na własnej stronie internetowej : "Nazywam się Małgorzata Dajnowicz. Studia historyczne ukończyłam na Uniwersytecie w Białymstoku. Uzyskałam tam także stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (2001 r.). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii Polski i powszechnej XIX i XX uzyskałam na Uniwersytecie Opolskim (2009 r.). Pracuję na stanowisku profesora (od 2009 r.) w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Jestem kierownikiem Zakładu Ruchów Społecznych i Politycznych w IHiNP UwB, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Towarzystwa Kultury Języka, Stowarzyszenia Stypendystów "Polityki", prezesem stowarzyszenia Instytut Studiów Kobiecych".   

Już w tym zestawieniu za ważne uznała przynależność do ŁTN im. Wagów. Uczestnictwem profesor Małgorzata Dajnowicz w swojej działalności cieszy się łomżyński oddział Towarzystwa Kultury Języka. W każdej nocie biograficznej podkreślane jest, że do głównych specjalności badawczych profesor należy historia regionalna "pogranicza Mazowsza i Podlasia" XIX i pierwszej połowy XX wieku. Gdyby jeszcze tego było mało, to warto podkreślić, że Małgorzata Dajnowicz jest laureatką Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera za 2011 rok., czyli cenionej w Polsce inicjatywy stowarzyszenia "Stopka" w Łomży. No i wreszcie - wniosek do wojewody o powołanie Małgorzaty Dajnowicz podpisała generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin, absolwentka I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.         

Jak podkreślił  wojewoda  w przygotowanej dla nocie biograficznej, Małgorzata Dajnowicz "w swoim dorobku posiada 100 publikacji naukowych dotyczących historii i dziedzictwa kulturowego regionu opublikowanych w latach 1999 - 2017". W wykazie owych publikacji znaczące miejsce zajmują m. in. książki, artykuły, rozdziały w monografiach nawiązujące do Ziemi Łomżyńskiej. Oto niektóre z nich: "Drobna szlachta ziemi łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku". "Zanikająca kultura szlachecka wsi mazowiecko-podlaskiej", "Czy Narew była granicą wpływów politycznych w Łomżyńskiem w początkach XX wieku?", "Aktywność społeczno-kulturalna a działalność polityczna w Łomżyńskiem w początkach XX wieku", "Stosunki polsko-żydowskie w Łomżyńskiem na przełomie XIX i XX wieku". Pojawiają się w tytułach prac także np. nazwiska Wincentego i Jana Lutosławskich,. czy pisarki Józefiny Kisielnickiej, która spędziła wiele lat w Korzenistem (gmina Mały Płock).

Oczywiście mnóstwo jest pozycji odnoszących się do całego regionu, Białegostoku, Suwalszczyzny, ale z całą pewnością Ziemia Łomżyńska dla nowej pani konserwator jest terenem naprawdę dobrze znanym.  

Małgorzata Dajnowicz jest od wielu lat pierwszym historykiem, który obejmuje stanowisko konserwatora. Jej poprzednikami byli m. in. architekci czy urbaniści.   

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe