„Matematyk może być każdym” – konkurs w PWSIiP

  • 25.05.2018, 12:24 (aktualizacja 25.05.2018 12:45)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
„Matematyk może być każdym” – konkurs w PWSIiP Sebastian Chrzanowski PWSIiP od lewej zwycięzca konkursu Jacek Jakimiuk, Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik oraz dr hab. Romuald Kotowski
Rozwiązuję zadania, zwłaszcza te z olimpiad tematycznych, gdyż w ten sposób się relaksuję i pogłębiam wiedzę – mówił Jacek Jakimiuk z II LO w Białymstoku, zwycięzca ósmej edycji konkurs matematycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Aby stanąć na najwyższym stopniu podium musiał pokonać dwustu uczestników konkursu i ponad stu jego finalistów. Licealista wolny czas poświęca także na treningi judo, a w nagrodę za zwycięstwo odebrał rower. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, jego nauczyciel, Mirosław Pryszczepko, za znakomite przygotowanie młodych ludzi do konkursu, otrzymał specjalne wyróżnienie.

Pomysłodawca konkursu oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Romuald Kotowski z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP, docenia młodych za to, że „chce im się chcieć”. – Nie marnują czasu na bezrefleksyjne rozrywki, lecz ćwiczą logiczne myślenie – mówił. Pytany o najtrudniejsze konkursowe pytanie, odpowiadał, że dotyczyło ono teorii liczb, a stąd blisko do kodowania i tajemnicy w Internecie. Najciekawsze rozwiązanie tego pytania zaprezentował Przemysław Dominikowski z I LO w Białymstoku, dzięki czemu otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.

VIII Łomżyński Konkurs Matematyczny składał się z dwóch etapów: on-line, podczas którego uczestnicy na platformie internetowej uczelni rozwiązywali piętnaście zadań oraz finału w auli „Państwówki” z pięcioma zagadnieniami do rozwikłania. Na drugim stopniu podium stanął Filip Wierzbowski z II LO w Łomży, a na trzecim Szymon Leszczyński z II LO w Białymstoku. Puchar przechodni dla szkoły, której uczniowie zdobyli najwyższą średnią punktów, pozostał w Łomży, czyli powędrował z II LO do I LO.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali finaliści, którzy podczas wszystkich jego etapów zdobyli najwięcej punktów. Zaskoczeń nie było, gdyż okazało się, że dwaj nagrodzeni w tej kategorii uczniowie, są także w gronie zwycięzców matematycznych zmagań – Jacek Jakimiuk otrzymał pierwsze wyróżnienie, a Filip Wierzbowski drugie. Trzecie powędrowało do Krzysztofa Łuszczyńskiego z I LO w Białymstoku.

Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody: tablet, konsola do gier, dron, rower, dysk przenośny, słuchawki bluetooth, głośnik JBL. Zostały one ufundowane przez sponsorów: Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, Zakład Usług Informatycznych NOVUM, prezydenta Łomży, wójta Gminy Łomża oraz rektora PWSIiP.

Dr hab. Romuald Kotowski z podziwem spoglądał na ambitnych zwycięzców, którzy wiedzą, że matematyka jest językiem nauki i królową nauk. – Matematyk może być każdym – przekonywał profesor, który jest żywym potwierdzeniem tej tezy, a studentom PWSIiP przekazuje pasję nie tylko do liczb, ale także do poezji Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, wciąga ich w dyskusje o sztuce i literaturze. – Mój wnuk jest najzdolniejszą osobą w rodzinie, ale zadowala się wiedzą szkolną, nie ma specjalnej motywacji, aby ją pogłębiać – mówił z żalem Profesor i zachęcał młodych ludzi do interdyscyplinarnej ciekawości świata. Takiej, która wykracza poza szkolne ramy, sylabusy i podręczniki…

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe