Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 20:09

Sport tworzy markę miasta

Kamil Szeremeta w euforii biega wokół ringu i pozdrawia kibiców. Kilka chwil wcześniej zadał nokautujące ciosy Rubenowi Diazowi z Hiszpanii i obronił tytuł zawodowego mistrza Europy wagi średniej w boksie. Pas przekazuje mistrzowi prezydent Mariusz Chrzanowski. Bo rzecz dzieje się w Łomży, w hali im. Olimpijczyków Polskich. Za sprawą TVP dowiedziały się o tym miliony miłośników boksu.
Sport tworzy markę miasta

Autor: UM Łomża i KnockOut Promotion

- Sport na najwyższym poziomie międzynarodowym zagościł w naszym mieście. Wielogodzinna relacja w najważniejszej stacji telewizyjnej, obecność na ekranach naszych graficznych symboli 600-lecia praw miejskich czy „Zasmakuj w Łomży”. To promocja miasta, jakiej nie mogłoby nam zapewnić żadne inne wydarzenie – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

Na rowerach

Od początku swej kadencji Mariusz Chrzanowski uczynił sport jednym z najważniejszych elementów budowania wizerunku miasta. Także finisz pierwszego czterolecia będzie zawierał mocny sportowo – rekreacyjny akcent.

- Zapraszam na piknik rodzinny połączony z wyścigiem rowerowym na nowym odcinku ulicy Zawadzkiej – dodaje prezydent.

W programie przewidziane są animacje dla dzieci, rodzinne konkursy z nagrodami oraz grill. Zapisy na wyścig ŁoKeR-ami trwają do 26 września (liczba miejsc ograniczona) i prowadzone są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży. Impreza odbędzie się w niedzielę 30 września w godz. 11:00-15:00 przy nowym odcinku ul. Zawadzkiej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Przykoszarową.

Wyścig odbędzie się na dystansie ok. 1,5 km na rowerach Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. Gdy uczestnicy dotrą na metę, rozpocznie się piknik rodzinny, w trakcie którego przewidziane są animacje dla dzieci (pokaz baniek mydlanych, zabawy konstrukcyjne, malowanie buzi, balony, popcorn, wata cukrowa, żywa maskotka), rodzinne konkursy z nagrodami oraz grill.

Obecność ŁoKeR-a w Łomży także rozpoczęła się od sportowej rywalizacji, a cały program zachęcania mieszkańców miasta do aktywności okazał się “strzałem w dziesiątkę”. Na ostateczne podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już wiadomo, że idea bardzo przypadła do gustu łomżyniakom. Przy sprzyjającej tego lata pogodzie miejski system rowerowy oparty na aż 13 stacjach (w żadnym z miast podobnej wielkości w Polsce tyle nie powstało) cieszył się ogromną popularnością.

Stał się w dodatku modelowym w kraju przykładem powiązania działań operatora, samorządu i podmiotów gospodarczych.

- Zamierzam rozwijać ŁoKeR o kolejne stacje i gminy ościenne. Czymś pięknym byłaby bowiem podróż rowerem do naszego Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie – uważa prezydent Mariusz Chrzanowski.

W walce

Rowery miejskie to inicjatywa z pogranicza sportu i rekreacji. Gala KnockOut Boxing Night czy wcześniejsze gale MMA to czysta adrenalina. O ogromnej sile promocyjnej.

Walka o mistrzostwo Europy relacjonowana przez TVP z zapowiedzią zmagań Artura Szpilki z Mariuszem Wachem i połączona jeszcze z telewizyjnym przekazem najważniejszego wydarzenia pięściarskiego jesieni (a może i całego roku), czyli pojedynkiem Joshua – Powietkin, była wydarzeniem, jakiego jeszcze w Łomży nie było. Potężnym “zastrzykiem” promocyjnym.

Po raz pierwszy też miasto gościło zawody w niezwykle popularnej formule MMA. Powstało w Łomży spore środowisko tej dyscypliny i konsekwencją stało się zorganizowanie profesjonalnej imprezy. Wielu wielbicieli sportów walki w kraju dowiedziało się dzięki gali PLMMA 68/ Extreme Fight Cage 4, że jest takie miasto i można się tu naprawdę „dobrze zabawić”.

- Myślę, że jest to kierunek, za pomocą którego moglibyśmy promować Łomżę – mówił wtedy prezydent.

Powodzenie tej gali zachęciło do przyjazdu do Łomży federację Armia Fight Night, dla której na zasadach MMA walczą także zawodowi żołnierze. Był to również duży sukces promocyjny.

Ambasadorowie

Sportowa promocja miasta dzieje się nie tylko wtedy, gdy do Łomży trafia wielki sport, ale także gdy nasi reprezentanci prezentują się w innych ośrodkach. Są wtedy swego rodzaju ambasadorami swojego środowiska.

Dlatego fundusze otrzymały dwa łomżyńskie kluby biorące udział w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych. Piłkarze ŁKS 1926 Łomża grają w trzeciej lidze, a zespół szczypiornistek MKS Dwójka Łomża na zapleczu kobiecej ekstraklasy piłki ręcznej.

- ŁKS to wizytówka Łomży. Klub ma swoją kilkudziesięcioletnią historię, a także kibiców, których nie jest mało. Takie mecze jak z łódzkim Widzewem czy Polonią Warszawa pokazały jak wielkie jest zapotrzebowanie na futbol w naszym mieście jest – podkreśla Mariusz Chrzanowski.

„Chcemy rozsławiać Łomżę na całą Polskę” – zadeklarowała wprost Iwona Gryczewska, prezes MKS Dwójki Łomża.

Baza

Aby ze sportu uczynić narzędzie promocji, trzeba o rozwój sportu na miejscu dbać. Hala sportowo - widowiskowa z prawdziwego zdarzenia to jeden z priorytetów prezydentury Mariusza Chrzanowskiego. Inwestycja może stać się wizytówką miasta.

- Takiego obiektu brakuje nad Narwią, a zapotrzebowanie stale rośnie. Korzystać z niej mogliby wszyscy, nie tylko reprezentanci gier zespołowych. Rozważamy dodatkowo przystosowanie obiektu do organizacji zawodów lekkoatletycznych. Byłaby to wspaniała wizytówka naszego miasta – nie ma wątpliwości prezydent. - Hale, którymi w tej chwili dysponuje Łomża, albo nie spełniają współczesnych wymogów, albo po prostu są zbyt małe. Swój okres świetności dawno ma nawet za sobą hala sportowa im. Olimpijczyków Polskich. Nowszy jest obiekt przy II Liceum Ogólnokształcącym, ale ma trybuny na zaledwie 300 miejsc. To za mało, by rozgrywać tam wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie – mówi włodarz miasta.

Przy szkołach powstają boiska wielofunkcyjne, a do użytku została oddana hala szkolna przy SP 7. W planach na najbliższe lata są jeszcze kolejne hale szkolne przy SP 2, SP 4, SP 5.



Podziel się
Oceń

Komentarze