Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:29

Komu zawyją syreny?

Tajemniczy obiekt naruszy przestrzeń powietrzną Polski. Eksperci ocenią, że może stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej. A zatem trzeba będzie ostrzec mieszkańców dźwiękiem alarmowych syren.
Komu zawyją syreny?

Autor: Pixabay

Ostrzegawczy komunikat w tej sprawie wydało  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku. Dotyczy on dni 14 i 15 listopada 2018  roku (z możliwością przesunięcia jeszcze na dzień kolejny) i - jak informuje  Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych - wiąże się z ogólnokrajowymi ćwiczeniami  RENEGADE – SAREX 18/II. Wiadomo jeszcze tyle, że będzie jeden z epizodów tego przedsięwzięcia. Nie wiadomo natomiast gdzie może rozlec się jęk alarmu. Podobne ostrzeżenia wystosowały bowiem instytucje odpowiadające za zarządzanie kryzysowe np. w Braniewie przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim czy na Dolnym Śląsku.    

Jak podaje Portal Samorządowy, w "ramach ćwiczeń odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania ludności, co w praktyce oznacza przetestowanie sprawności syren alarmowych (emitowany będzie dźwięk modulowany, trwający trzy minuty, który ma oznaczać ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły, również trwający trzy minuty, który oznaczać będzie odwołanie alarmu).

Gdzie ów test zostanie przeprowadzony, tego na razie nie ujawniono. Syreny zawyją jedynie w tych miejscowościach, które znajdą się na trasie przelotu statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej (scenariusz ćwiczeń zakłada uprowadzenie samolotu).

Procedurę alarmowania na terenie poszczególnych powiatów i miast powiatowych uruchamiać będzie właściwe Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego po otrzymaniu stosownego komunikatu. W związku z brakiem wcześniejszej informacji na temat trasy lotu urzędnicy w całej Polsce musieli jednak ogłosić stosowne komunikaty. Tu i ówdzie zaapelowali także do mieszkańców, by nadawanych sygnałów alarmowych nie traktowali jako rzeczywistego zagrożenia.

Białostockie WCZK PUW przypomina o sposobie ogłaszania i odwoływania alarmu za pomoc syren:

• ogłoszenie alarmu - to dźwięk modulowany syreny przez okres 3 minut;
• odwołanie alarmu - to dźwięk ciągły syreny przez okres 3 minut.

Podziel się
Oceń

Komentarze