„Robo – Mechaniak 2012”

  • 18.11.2012, 21:05
  • Aneta Liniewska
„Robo – Mechaniak 2012”
W sobotę łomżyński „Mechaniak” został opanowany przez roboty. Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży zorganizował niecodzienny konkurs z myślą o swoich uczniach.

„Robo – Mechaniak 2012”

W sobotę łomżyński „Mechaniak” został opanowany przez roboty. Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży zorganizował niecodzienny konkurs z myślą o swoich uczniach. Turniej robotów, który odbył się w szkole polegał  na  zbudowaniu i zaprogramowaniu własnego robota, opierającego się na jednostce centralnej zestawu LEGO Mindstorms. Wzięło w nim udział pięć trzyosobowych drużyn, dwie z Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej i trzy z „Mechaniaka”.  

Zmagania polegały na bitwach robotów. Walczyły one w ringu w kształcie koła o średnicy 770 mm. Zawody rozegrane zostały w dwóch kategoriach: I turniej robotów sumo autonomicznych i II turniej robotów sumo zdalnie sterowanych. Robot w I kategorii musiał poruszać się w sposób autonomiczny, a w kategorii II był sterowany z wykorzystaniem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth Konstrukcja musiała opierać się na jednostce centralnej zestawu Lego Mindstorm. Do budowy robota uczniowie mogli zastosować maksymalnie jedną jednostkę centralną z trzema serwomechanizmami i czterema czujnikami. Wymiary maszyn zostały dokładnie określone w regulaminie. Ciężar robota nie mógł przekroczyć 1000 gram. Absolutnie niedopuszczalne było również to, by zawierał urządzenia aktywnie zakłócające działanie układu sterowania przeciwnika. Rozgrywka składała się z trzech rund, trwających do trzech minut każda. Uczestnik, który pierwszy zdobył dwa punkty wygrywał rozgrywkę, a zwycięzcą kategorii zostawał uczestnik, którego robot zwyciężył w największej liczbie rozgrywek.

– Walka jest przegrana kiedy robot sam wypadnie z ringu, bo to pokazuje, że program był niepoprawnie zapisany, lub gdy zostanie wypchnięty przez drugiego robota – tłumaczył Andrzej Bałazy, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży i kierownik projektu „Nowe umiejętności szansą na lepszą pracę”, realizowanego w szkole. – Uczniowie przychodzą na zawody z  już gotową konstrukcją. Wcześniej muszą tego robota zaprojektować, zbudować, a co najważniejsze sami go zaprogramować. Młodzież już od ponad miesiąca przygotowywała się do tych zawodów. W „Mechaniaku” prowadzimy zajęcia w trakcie których trzydziestoosobowa grupa młodzieży uczy się programowania i budowy takich konstrukcji. Chyba najciekawszym momentem zajęć jest sprawdzanie jak dany program działa – kontynuował Andrzej Bałazy.

Taki turniej został zorganizowany w szkole po raz pierwszy, ale organizatorzy mają nadzieję, że nie po raz ostatni. Udziałem w nim zainteresowały się szkoły, które na swoich zajęciach również tworzą tego typy konstrukcje mechaniczne, zajmują się programowaniem i konstrukcją robotów.

– Może w kolejnych latach uda się rozszerzyć turniej o uczestników spoza Łomży. Wtedy uczniowie mogliby wymienić się doświadczeniami i wspólnie uczyć programowania – dodawali jednogłośnie opiekunowie zgłoszonych drużyn.

– Przy takim rozwoju cywilizacyjnym, gdzie każda dziedzina życia jest automatyzowana, a roboty wykorzystywane są w coraz szerszym stopniu trzeba uczyć młodzież programowania i budowania maszyn. Właśnie temu służą nasze zajęcia i takie turnieje. Powoli od najprostszych konstrukcji, poprzez zabawę uczymy ich tego. Na studiach zaczną programować już coraz bardziej skomplikowane robotymówi Andrzej Bałazy kierownik projektu „Nowe umiejętności szansą na lepszą pracę” w ramach którego realizowany był turniej robotów.

W szkole, również w ramach projektu trwają prace nad przygotowaniem samochodu, fiat Cinquecento 700 do rajdów KJS (Konkursowa Jazda Samochodem).

– Uczniowie dokonali w samochodzie modernizacji zawieszenia na sportowe. Wymienili hamulce i amortyzatory. Wykonali poprawki blacharsko –  lakiernicze i wymienili niektóre skorodowane części. Także cała, tylna część samochodu została wymontowana, nie ma tam już siedzeń ale za to jest solidna klatka bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o wygląd pojazdu to będzie on oklejony reklamą projektu – mówił Andrzej Borawski, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. – Zmianami w samochodzie zajmowały się dwie sześcioosobowe grupy uczniów, którzy sami zgłosili się do projektu. Pracowali pod opieką Dariusz Koziatka. Charakterystyczną cechą tego samochodu jest specyficzny dźwięk, który powstał dzięki wymianie układu wydechowego. Kiedy go uruchomiliśmy to przyznaję, że zrobił wrażenie – dodał Andrzej Borawski z ZSMiO nr 5 w Łomży.

Ostateczne wyniki turnieju robotów prezentowały się następująco. Dwie drużyny: „Mechaniak 2” i „ASP 1” zostały wyróżnione za udział w zawodach. Trzecie miejsce zajęła drużyna „Mechaniak 3”,a drugie „ASP 2”. Zwycięzcami turnieju została drużyna „Mechaniak 1” w składzie Tomasz Chrostowski i Bartosz Chojnowski.

Turniej zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i wspólnym zdjęciem.

Aneta Liniewska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Karloelello
Karloelello 5.04.2017, 00:47
Co się stało ze zdjęciami?
Grażynka
Grażynka 5.04.2017, 00:45
Zwycięzcy zawsze wybitne chłopaki byli wszyscy nauczyciele byli z nich dumni :))

Pozostałe