„Gdzie rzeka zawiła”

  • 29.05.2012, 12:11
  • Aneta Liniewska
„Gdzie rzeka zawiła”
Muzeum Przyrody w Drozdowie wybrał Henryk Gała na promocję nowego tomu swoich wierszy. Jak napisała Barbara Turowska w nocie od wydawcy, zbiór „Gdzie rzeka zawiła” zawiera utwory inspirowane przyrodą, historią i ludźmi tej części Doliny Narwi.

Muzeum Przyrody w Drozdowie wybrał Henryk Gała na promocję nowego tomu swoich wierszy. Jak napisała Barbara Turowska w nocie od wydawcy, zbiór „Gdzie rzeka zawiła” zawiera utwory inspirowane przyrodą, historią i ludźmi tej części Doliny Narwi.

 

– Tom powstawał przez trzydzieści lat. Znalazły się w nim wiersze począwszy od tego pierwszego, który powstał niedługo po moim przyjeździe do Łomży, aż do napisanego w marcu 2012 roku. Tomik zawiera utwory pisane tutaj, na ziemi łomżyńskiej i opisuje tę piękną krainę – mówi Henryk Gała.

Poeta twierdzi, że od wielu lat zauroczony jest tym kawałkiem ziemi.

– Kilkadziesiąt lat temu przeżyłem moment pewnego olśnienia tym miejscem. Króciuteńki ułamek sekundy kiedy wracałem do Wrocławia z wakacji na Mazurach. Był to ranek. Dokładnie zapamiętałem tę chwilę, to miejsce i pomyślałem jak wspaniale byłoby tutaj żyć. Pojechałem jednak dalej do Wrocławia. Potem losy potoczyły się tak, że przyszło zaproszenie z wojewódzkiej już Łomży do przyjazdu na spotkanie pisarzy. Zaproponowano nam czy może byśmy zechcieli tu zakotwiczyć. Wtedy właśnie moment olśnienia spotkał się z tą ofertą i w rezultacie żyję tutaj już od 1976 roku – opowiadał Henryk Gała.

Wierszom w najnowszym tomiku towarzyszą zdjęcia łomżyńskich fotografików od lat zafascynowanych urodą Narwi: Zbigniewa Biernackiego, Zbigniewa Ciborowskiego i Bolesława Deptuły.

– Nie prosiłem wydawcy o ilustrowanie tomiku grafiką, ale o zaproszenie do książki fotografików łomżyńskich. Z wielką radością goszczę ich wśród swoich wierszy. Żadna ilustracja, najlepsza grafika nie przedstawi tego co odda dobra fotografia czyli nastrój, klimat, aurę, pewną niepowtarzalność widoku tych miejsc, które mnie urzekły.

Wszyscy fotograficy pojawili się w Dworku Lutosławskich na spotkaniu poświęconemu nowemu tomikowi wierszy. Poprowadził je Bogdan Szczepański, muzyk i świetny kompozytor. Wiersze czytała aktorka i reżyserka, a także pisarka, Asja Łamtiugina.

– Jest mi miło, że ludzie, którzy dzięki mnie troszeczkę poszerzyli swoje możliwości artystyczne są dzisiaj razem ze mną. - cieszył się poeta.

Publikację wydano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Powiatu Łomżyńskiego i Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”.

Henryk Gała, polski poeta i dramatopisarz urodził się w 1938 w Zalesiu koło Gostynia w Wielkopolsce. Studiował we Wrocławiu najpierw chemię, potem filozofię. Jest autorem zbiorów poetyckich, powieści dla młodzieży, sztuk teatralnych, recenzji literackich i teatralnych. Jego twórczość tłumaczono na język angielski, rosyjski, bułgarski, francuski, tatarski. W Łomży zorganizował Orkiestrę Kameralną i założył Teatr Lalki i Aktora, którym kierował przez pierwsze 5 lat. Od 1976 roku mieszka w Drozdowie.

Aneta Liniewska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe