Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:51

Triduum Paschalne, zapraszamy na transmisję Mszy Świętych

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, zaprzątnięci domowymi obowiązkami wierni powinni skupić się przede wszystkim na przygotowaniu duchowym.Święte Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików.
Triduum Paschalne, zapraszamy na transmisję Mszy Świętych

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, zaprzątnięci domowymi obowiązkami wierni powinni skupić się przede wszystkim na przygotowaniu duchowym.Święte Triduum Paschalne , najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek.

W Wielki Czwartek w kościele katedralnym o godz. 10:00 odbędzie się Msza Krzyżma sprawowana przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. W jej trakcie święcone są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych; odbywa się również odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

O godz. 17:00 w Katedrze odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. W kościele biskup będzie obmywał nogi dwunastu mężczyznom. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do tak zwanej „Ciemnicy” gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż i obrusy. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.

W Wielki Piątek od godz. 9:00 odbywa się Liturgia Godzin. O godz. 10:00 wierni mogą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Wieczorem o godz. 17:00 odbywa się Liturgia Męki Pańskiej podczas której wierni poprzez ucałowanie oddają cześć Krzyżowi Świętemu. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Chrystusa. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków.

6 kwietnia 2012 godzina 20:00 w Katedrze można uczestniczyć w Improperiach – śpiewach liturgicznych. Wykonywane są one podczas adoracji Świętego Krzyża w Wielki Piątek.

W Wielką Sobotę o godz. 9:00 odbywa się Liturgia Godzin. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to też okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.

Tradycyjnie w tym dniu święci się pokarmy na stół wielkanocny. W łomżyńskiej Katedrze odbywa się to od godz. 8:00 do 18:00. W tym czasie wierni też adorują Jezusa Chrystusa przy Grobie.

O godz. 19:00 jest Wigilia Paschalna. W jej trakcie święci się wodę chrzcielną, odnawia przyrzeczenia ze chrztu świętego, zapala paschał.

Niedziela wielkanocna to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego. O godz. 6:00 odbywa się Msza Rezurekcyjna, w trakcie której wierni uczestniczą w procesji, obchodząc trzykrotnie Katedrę.

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się potrawami poświęconymi w Wielką Sobotę.

W czwartek Msza Krzyżma Świętego o godz. 10:00 i Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg o 17:00, będą transmitowane dla Państwa w Telewizji Narew.

W Niedzielę Wielkanocną zapraszamy również na transmisję z Łomżyńskiej Katedry Mszy Rezurekcyjnej o godz. 6:00.


Podziel się
Oceń

Komentarze