Gouda, mozzarella, panir - najsmaczniejsze, gdy się zrobi samemu [FOTO]

  • 20.11.2017, 04:08 (aktualizacja 20.11.2017, 04:14)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Gouda, mozzarella, panir - najsmaczniejsze, gdy się zrobi samemu [FOTO] Karol Babiel, UM Nowogród
Panie z pięciu kół gospodyń w gminie Nowogród wzięły udział w warsztatach produkcji serów.

Uczestniczki mogły zapoznać się z metodami samodzielnego wykonywania w warunkach domowych różnych rodzajów serów. Podczas zajęć, z pomocą zawodowego fachowca - serowara, wyprodukowały goudę farmerską, która stanowi najlepsze prawidło do nauki sztuki serowarskiej, ser panir, a także mozzarellę z mleka krowiego. Wspomagał  panie także Stefan Krajewski z zarządu województwa podlaskiego.

Warsztaty nie muszą być tylko miłym spotkaniem towarzyskim. Osoby zainspirowane tego rodzaju działalnością mają możliwość skorzystania z dofinansowania na założenie działalności serowarskiej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zajęcia pod hasłem „Przetwarzanie mleka udojowego – warsztaty serowarskie” zrealizowane zostało przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe