Bohaterowie Zambrowa i polskiego września mają swoją mogiłę [FOTO] 

  • 13.05.2018, 00:24 (aktualizacja 13.05.2018, 01:02)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Bohaterowie Zambrowa i polskiego września mają swoją mogiłę [FOTO] Justyna Włodkowska-Kurpiewska W uroczystości udział wzięli m. in. synowie kapitana Władysława Dąbrowskiego z rodzinami
Po ponad 78 latach od śmierci kapitana Władysława Dąbrowskiego oraz nieznanego na razie żołnierza wojny obronnej z września 1939 roku odbyła się w Zambrowie uroczystość ich oficjalnego pożegnania zorganizowana przez burmistrza Zambrowa oraz Regionalną Izba Historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie we współpracy z 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym oraz parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.

Jak informuje Karolina Ilczuk z Urzędu Miasta w Zambrowie, pożegnanie oficera SGO "Narew" kpt. Władysława Dąbrowskiego, dowódcy I kompanii ckm 71 pułku piechoty, którego  miejscem stacjonowania był Zambrów, rozpoczęła się mszą święta pod przewodnictwem księdza biskupa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej ,w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.  

Oczy wszystkich uczestników uroczystości zwrócone były przede wszystkim na synów synowie poległego kpt. Władysława Dąbrowskiego - Jerzego i Tadeusza Dąbrowskich  z rodzinami. Obaj niestrudzenie przez dziesiątki lat dbali o pamięć o swoim ojcu i zabiegali o znalezienie jego szczątków.  

Obecni byli m. in. także: dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej - generał brygady dr Jarosław Gromadziński,  komendant Garnizonu Białystok - major Jan Busłowicz,  kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych  województwa, powiatu, miasta i okolicznych gmin, poczty sztandarowe, przedstawiciele placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, harcerzy, liczni mieszkańcy Zambrowa. 

Pogrzeb odbył się przy udziale wojskowej asysty honorowej z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego dowodzonej przez por. Przemysława Antosa oraz Orkiestry Wojskowej z Giżycka pod dowództwem tambur majora st. chorążego sztabowego Waldemara Pestki.

Po mszy świętej do konduktu pogrzebowego dołączyła tankietka TKS, zaś trumny zostały przewiezione na specjalnie przygotowanym samochodzie terenowym Scorpion z 18 białostockiego pułku rozpoznawczego.  Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym w Zambrowie, którą poprowadził Dariusz Grabowski. Przy mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego przemówienia wygłosili: burmistrz  Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, Jerzy Dąbrowski,  poseł Bernadeta Krynicka, członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski.

Po oddaniu honorów przez wojskową asystę honorową flagi okrywające trumnę  kpt. Władysława Dąbrowskiego przekazane zostały na pamiątkę jego synom  Jerzemu i Tadeuszowi Dąbrowskim. Tę z trumny nieznanego żołnierza otrzymała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marta Konopka z przeznaczeniem dla Regionalnej Izby Historycznej.

Pogrzebu zakończyła salwa honorowa żołnierzy 18 białostockiego pułku rozpoznawczego oraz złożenie wieńców i kwiatów na mogile zbiorowej żołnierzy, w której spoczęły dwie trumny.

Tego samego dnia w godzinach porannych w galerii wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona ekshumacji kpt. Władysława Dąbrowskiego i nieznanego żołnierza. Podczas konferencji prowadzący Dariusz Grabowski przedstawił życiorys kpt. Władysława Dąbrowskiego oraz historię do momentu odnalezienia grobu w miejscowości Dmochy Wochy. Wyniki badań ekshumacyjnych przedstawił dr  Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia  szczątków bohatera jego syn Jerzy Dąbrowski oraz burmistrz Kazimierz Dąbrowski.   

Są to: dr Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, jego współpracownicy -  Milena Bykowska, Joanna Drath,  Joanna Kubaszewska,  dr Jarosław Piątek,  Piotr Brzeziński,  Sławomir Kreczko; organizatorzy ekshumacji - Jarosław Strenkowski z Regionalnej IzbyHistorycznej, Grzegorz Dmochowski,  sołtysowi wsi Dmochy-Wochy, Janina i Adam Godlewscy z rodziną - za opiekę nad grobem i pomoc przy organizacji ekshumacji,  Krzysztof Dmochowski z portalu zambrowiacy.pl , który trafił na bezimienny grób w Dmochach-Wochach , pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku - Sylwia Trzeciakowska , Piotr Karczewski  Michał Daszuta, Wojciech Hryń archeolog Adam Falis; Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe