Uroczysta gala 18 Dywizji Zmechanizowanej połączona z wyróżnieniem osób wspierających dywizję [VIDEO i FOTO]

  • 26.01.2020, 10:41 (aktualizacja 28.01.2020, 15:00)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Uroczysta gala 18 Dywizji Zmechanizowanej połączona z wyróżnieniem osób…
Uroczysta gala 18. Dywizji Zmechanizowanej odbyła się w murach Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.  Na parkingu przy ul. Akademickiej 1 można było zobaczyć kilka nowoczesnych wozów będących na wyposażeniu tak zwanej „żelaznej dywizji”. 

Czujemy się spadkobiercami 18. Dywizji Piechoty, która powstała 23 stycznia 1920 roku. Przed wojną miała przydomek „łomżyńska”, gdyż w tym mieście stacjonowała – mówił generał dr Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. 

To powołana dwa lata temu jednostka wojskowa, która na pamiątkę historycznej 18. Dywizji Piechoty nazywana jest „żelazną ”. Jej żołnierze oraz zaproszenie goście świętowali 100-lecie powołania 18. Dywizji Piechoty. Generał Gromadziński medalami „Tradycja & Współczesność” wyróżnił osoby wspierające rozwój wojskowych tradycji, w gronie osób odbierających pamiątkowe odznaczenia był rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi 18. Pułk Logistyczny z Łomży, którego formowanie rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku.

 

 

Związany z łomżyńska uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSIiP, opowiedział o historii powstania 18. Dywizji Piechoty, jej działaniach podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku. Historyk podkreślał, że w skład dywizji wchodził 33. Pułk Piechoty, który stacjonował w koszarach przy al. Legionów, a dowodzony przez Stanisława Raganowicza bronił Łomży na fortach w Piątnicy w lipcu 1920 roku. Profesor przypomniał także postać generała Czesława Młot-Fijałkowskiego, który od 1929 roku do 1939 roku był dowódcą 18. Dywizji Piechoty. Jej sztab znajdował się w budynku przy ul. Polowej 53.

Galę jubileuszową zwieńczył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe