Sumliński w Hali Kultury w Łomży, czy spotkanie się odbędzie?

  • 11.10.2021, 20:25 (aktualizacja 11.10.2021, 21:30)
  • Tylko dobre informacje
Sumliński w Hali Kultury w Łomży, czy spotkanie się odbędzie?
Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, pisarzem i dziennikarzem śledczym zaplanowane jest na wtorek (12 października) w Łomży. Jak na wielu takich wieczorach autorskich w Polsce zostanie wyświetlony, budzący wiele kontrowersji, dokumentalny film „Powrót do Jedwabnego”, krótko po premierze usunięty z YouTube jako szerzący nienawiść. Są też głosy sprzeciwu przeciwko łomżyńskiemu spotkaniu, wyrażane m.in. przez reżysera Borysa Lankosza czy Kamila Kamińskiego, aktywisty z Łomży. – „W opinii prawników, tysięcy widzów, którzy wysyłali do nas maile, i z którymi rozmawialiśmy, a także w opinii wielu Żydów – także tych, którzy w filmie uczestniczyli i pomagali w jego realizacji, jak m.in. wspomniany Jerzy Zelnik – film absolutnie nie jest antysemicki, a po prostu boleśnie prawdziwy” – czytamy na profilu społecznościowym Wojciecha Sumlińskiego.

W informacji na tym samym profilu dziennikarza  ukazał się komunikat:

"Już jutro o 18 - spotkanie w Łomży (z książką "Powrót do Jedwabnego").
Jesteśmy w codziennym kontakcie z ZASTRASZANYMI Organizatorami. Wyborcza atakuje artykułami, TVN wydzwania do urzędu miasta, zapowiada najście z kamerą i żądaniem wyjaśnień ws udostępnienia nam sali, a fora internetowe pełne są bluzg, gróźb i chorych zapowiedzi.
Spotkanie to jest niezwykle ważne - Łomża to miasto oddalone zaledwie 20 kilometrów od Jedwabnego, pojawią się zatem również mieszkańcy miasteczka oskarżani o popełnienie zbrodni na Żydach. Głęboko wierzę, że Urząd Miasta Łomży nie ugnie się pod naporem mediów i podtrzyma deklarację udostępnienia nam sali. Zachęcam Państwa do przybycia - zdecydowanie będzie to kluczowy moment trwającej obecnie trasy autorskiej.
---
12 października o godzinie 18:00, Hala Kultury na Starym Rynku, Łomża - ZAPRASZAM!"

 

 

Natomiast do naszej redakcji przesłany został list skierowany do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, w związku z planowanym spotkaniem:

11 października 2021

Pan
Mariusz Chrzanowski
Prezydent Miasta Łomża
Szanowny Panie Prezydencie,


Z głębokim zdumieniem i smutkiem przeczytaliśmy informację o organizowanym w Hali Kultury pokazie filmu “Powrót do Jedwabnego”. Film którego pokaz zaplanowano w Hali Kultury zawiera kłamliwe tezy i jest jawnie antysemicki.
 

Film "Powrót do Jedwabnego" w zakłamany sposób przedstawia tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w naszym regionie. 10 lipca 1941 r. kilkudziesięciu Polaków, działając pod wpływem niemieckiej inspiracji, dokonało mordu na kilkuset Żydach w Jedwabnem. Większość ofiar została przez sprawców spalona w stodole położonej naprzeciwko cmentarza żydowskiego. Mord ten był poddany wnikliwej analizie IPNu. Wnikliwe śledztwo IPNu zaowocowałą dwu tomową publikacją “Wokół Jedwabnego” prezentującą wyniki badań naukowych nad zbrodniami popełnionymi na polskich Żydach w Jedwabnem, Radziłowie i innych miejscowościach Łomżyńskiego i Białostocczyzny latem 1941 roku. Wiemy dokładnie jak przebiegał mord w Jedwabnem. Pokazywanie filmu negującego fakty wprowadza w błąd osoby oglądające, a zarazem jest brakiem szacunku wobec ofiar mordu.
 

Tym bardziej oburzające jest to, że film ten zostanie pokazany na osobiste polecenie Pana Prezydenta. Został Pan poinformowany o niskiej jakości artystycznej filmu oraz jego antysemickim przesłaniu. Mimo tego zdecydował się Pan by pokazać film. Broniąc swojej decyzji powołuje się Pan na to, że samorząd nie jest od oceniania filmu. Oczywistym jest, że ważna jest dyskusja, opisywanie rzeczywistości, brak cenzury. Jednak jest granica, której nie powinniśmy przekraczać. To granicą jest sianie nienawiści i zakłamywanie historii, pod pozorem "wolności słowa". Panie prezydencie czy pozwoliłby Pan na pokaz filmu negującego zbrodnie w Katyniu?
Myślę, że nie miałby Pan wątpliwości, że taki film nie powinien być pokazywany w miejscu zarządzanym przez UM. Panie Prezydencie, historia Jedwabnego jest znana w Łomży i regionie od lat. Osoby mieszkające w Łomży wiedziały o mordzie w Jedwabnem zanim zajęły się tym media ogólnopolskie. Proszę też pamiętać, że historia Łomży to też historia Żydów łomżyńskich. Tym bardziej Pana decyzja o pokazaniu jawnie antysemickiego filmu jest niezrozumiała.


Panie Prezydencie, zwracamy się z apelem by nie pozwolił Pan na pokaz w Hali Kultury filmu “Powrót do Jedwabnego”. Hala Kultury powinna być miejscem prezentacji filmów o wysokich walorach artystycznych. Miejscem łączącym w którym styka się przeszłość z przyszłością. Obiektem w którym nie ma miejsca na nienawiść.
 

 Z wyrazami szacunku
Kamil Mrozowicz - pochodzący z Gminy Jedwabne koordynator Podlaskiej grupy, zajmującej się pamięcią o społecznościach żydowskich, działającej przy "Forum Dialogu".
Kamil Kamiński, psycholog, aktywista z Łomży

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe