Kurpiowskie granie i śpiewanie [FOTO]

  • 13.10.2021, 11:48 (aktualizacja 13.10.2021, 12:05)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Kurpiowskie granie i śpiewanie [FOTO] Agata Dąbkowska
W nowej siedzibie Klubu Seniora MOPS w Łomży przy ulicy Nowogrodzkiej 7A, w dniu 8 października gościliśmy kapelę Miód na Serce, która poprowadziła warsztaty śpiewacze dla zespołu Maryna. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Gwara kurpiowska – język miłości”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „L” z Łomży. Projekt dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zespół Maryna od kilku lat interesuje się folklorem kurpiowskim, poznaje zwyczaje i obrzędy Kurpiów. Ma w swoim repertuarze, między innymi, pieśni kurpiowskie, które śpiewa gwarą. W swojej pracy z zespołem korzystam z opracowań Adama Chętnika i ks. Władysława Skierkowskiego, którzy przyczynili się do uratowania od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury duchowej ludu kurpiowskiego. Stale doskonalimy swoje umiejętności i chętnie korzystamy z możliwości podejmowania nowych wyzwań. Wychodząc z założenia, że nauki nigdy za wiele i nie jest na nią  nigdy za późno, chętnie skorzystaliśmy z propozycji warsztatów śpiewaczych. Nie wszyscy członkowie, z różnych względów, mogli w nich uczestniczyć ale większość wzięła udział. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ nauczyliśmy się pieśni, których nie znaliśmy wcześniej i posłuchaliśmy gry zespołu Miód na Serce. Szczególne zainteresowanie wzbudziła lira korbowa, której seniorzy nie znali i nie słyszeli jej brzmienia. Ja miałam okazję „odkurzyć” swoją harmonię pedałową, na której nie grałam od ponad roku. To było bardzo sympatyczne i efektywne spotkanie dla obu stron.

Zaprosiłam naszych gości, aby odwiedzili nas i dali koncert  w naszym klubie dla wszystkich seniorów. Zaproszenie  przyjęte – termin do uzgodnienia. 

 

                                                                                     Danuta Waśko

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe