Już wkrótce w drozdowskim muzeum powstanie nowy pawilon wystawienniczy [FOTO]

  • 22.06.2022, 14:27 (aktualizacja 22.06.2022, 14:32)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Już wkrótce w drozdowskim muzeum powstanie nowy pawilon wystawienniczy…
Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich niebawem wzbogaci się o pawilon wystawienniczy, który docelowo będzie służył jako miejsce nowych ekspozycji przyrodniczych. Właśnie podpisana została umowa na rozbudowę instytucji.

Nowy budynek o powierzchni ok. 300 m kw. połączy się szklanym łącznikiem z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa rozpocznie się w najbliższych dniach. Będzie to obiekt nowoczesny, o szklanych elewacjach, formą nawiązujący do dawnych oranżerii budowanych przy dworach zamożnych ziemian i pałacach arystokratów. Na trzech kondygnacjach znajdą tam miejsce wystawy: akwarystyczna i „Bliżej przyrody”. Będą to narracyjne, perspektywiczne ekspozycje dające wrażenie wyprawy terenowej do pasjonującego świata przyrody Doliny Narwi oraz podwodnego świata ryb z różnych kontynentów. Nie zabraknie też odwołań do prehistorii, czego przykładem na być chociażby wielki mamut, ssak kiedyś żyjący na terenie północno–wschodniej Polski.

Pawilon przyrodniczy wybuduje firma PB Pożarski Budownictwo Sp. z. o. o. Do końca roku powstanie budynek w stanie surowym, z instalacjami. Na kolejne lata planowane jest jego wykończenie i wyposażenie, a także kompleksowy remont XIX–wiecznego zabytkowego budynku i przygotowanie nowych wystaw historycznych. W ten sposób zrealizowane zostanie zadanie „Utworzenie Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego”, na które Powiat Łomżyński otrzymał 4 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Muzeum pozyskało na ten cel w ub. i bieżącym roku ok. 1 mln zł z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Podlaskiego Konserwatora Zabytków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Drozdowo staje się centrum nauki i kultury. Jest to możliwe dzięki pomocy polskiego rządu i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej wraz jego dyrektorem prof. Janem Żarynem. To wsparcie odczuwamy na co dzień. Dziś podpisaliśmy umowę na wykonanie nowego budynku przyrodniczego, ale plany mamy znacznie większe i będziemy na nie w kolejnych latach pozyskiwać środki z różnych funduszy – mówi Maria Dziekońska, Wicestarosta Łomżyński.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe