Małe opowieści – nowe inspiracje Ivayly Żivkovej – Roszak - [VIDEO]

  • 22.06.2022, 15:39 (aktualizacja 22.06.2022, 15:57)
  • Red
Małe opowieści – nowe inspiracje Ivayly Żivkovej – Roszak - [VIDEO] Roman Borawski, Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej - "Domek Pastora" w Łomży IVAYLA ŻIVKOWA ROSZAK - wystawa malarstwa „Małe opowieści – nowe inspiracje”
Na zakończeni tegorocznych Dni Łomży odbył się wernisaż wystawy Ivayly Żivkovej – Roszak, bułgarskiej malarki, która od 26 lat mieszka i tworzy w Łomży. To była sentymentalna podróż do przeszłości, bo w wernisażu wzięli udział przedstawiciele zagranicznych delegacji miast partnerskich Łomży, w tym liczne grono samorządowców z Bułgarii. To przedstawiciele Triawny i Kazanłyku miasta róż.

To było prawdziwie polsko – bułgarskie spotkanie, bo Ivayla  Żivkova - Roszak prowadziła je na przemian to w języku polskim, to po bułgarsku, bo jak mówiła właśnie tak wygląd jej życie. W Bułgarii są jej korzenie, a w Łomży zapuszcza je na nowo. Jej mąż jej Łomżyniakiem, w Łomży urodziła syna, stąd czerpie energię, inspiracje i tu może tworzyć. Tę wrażliwość artystki, emocje, myśli, pasje i jej miłość widoczną w każdym ruchu pędzla i kolorze pojawiającym się na płótnie docenili Bułgarzy odwiedzający Łomżę.

- Jestem zaszczycona, że mogę wziąć udział w Dniach Łomży, a jeszcze bardziej, że mogę podziwiać prace bułgarskiej artystki od 26 lat mieszkającej w Łomży- mówiła Julia Trzerova, przedstawiciel Ambasady Bułgarii w Polsce

 

Małe opowieści – nowe inspiracje to tytuł wystawy Ivayly Żivkovej – Roszak. To jej subiektywny komentarz do sytuacji w Europie. Wojna o istnienie Ukrainy trwa: mimo ofiar i zniszczeń, ukraińska armia i społeczeństwo stawiają opór Rosji. Jakie mają szanse? Co będzie dalej? Artystka nie odpowiada na te pytania, bo głównym bohaterem obrazów jest człowiek, który przechodzi z jednej rzeczywistości w drugą, szukając przy tym balansu. Czasami życie może być szare, a czasami bardzo kolorowe i te kontrasty mamy okazję widzieć.

To właśnie chciałam przedstawić w swoich obrazach, tchnąć w nas wszystkich szczyptę optymizmu, z nadzieją, że nasz mały i wielki świat stanie się kolorowy - mówiła Ivaylą Żivkovą – Roszak.

 Wśród zaproszonych gości, oprócz przedstawicieli władz samorządowych i delegacji zaprzyjaźnionych miast partnerskich, udział w otwarciu wystawy wzięli przedstawiciele Bułgarskiego Instytutu Kultury. Dyrektor Instytutu dziękując za pasje i  wyobraźnię artystki powiedziała, że właśnie mija 20 lat współpracy i przyjaźni z Ivaylą Żivkovą – Roszak.

- Ivayla Żivkova to wyjątkowa osoba, nasz współpraca trwa już 20 lat, a pierwsza jej wystawa w Bułgarskim Instytucie Kultury miała miejsce 22 lata temu, mam nadzieję, że nadal będzie pełna optymizmu i dobra - powiedziała Kalina Stancheva, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

 

Przypomnijmy Ivayla Żivkova-Roszak urodziła się w Sofii, gdzie uzyskała tytuł artysty i wykształcenie w dziedzinie tkaniny artystycznej, sitodruku oraz projektowania ubiorów. Od 1996 roku mieszka w Polsce.

Maluje obrazy, tworzy rzeźby ceramiczne, tkaniny artystyczne, unikatowe ubiory i przedmioty dekoracyjne oraz aranżuje wnętrza. Zajmuje się także edukacją artystyczną. Każda z prac jest fragmentem jej duszy, odzwierciedla jej myśli i przeżycia. W każdej jest również energia, którą Ivayla Żiwkowa-Roszak chce przekazać odbiorcom, by obudzić wrażliwość i wyobraźnię. Tworzenie pomaga jej zrozumieć samą siebie, wspiera w poszukiwaniu harmonii oraz równowagi, czyni szczęśliwą, kiedy może dzielić swoje doświadczenie z drugim człowiekiem.

Najnowszą wystawę Małe opowieści – nowe inspiracje Ivayly Żivkovej – Roszak w "Domku Pastora"  w Łomży oglądać można do końca lipca. Serdecznie polecamy.

 

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe