Ponad 1,6 mln zł na dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełno sprawnościami - [VIDEO]

  • 22.06.2022, 17:21 (aktualizacja 22.06.2022, 17:28)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Ponad 1,6 mln zł na dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełno sprawnościami…
Dotacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznawane przez zarząd województwa, otrzymały cztery podlaskie samorządy: miasta Białystok i Łomża oraz powiaty kolneński i sejneński. W Urzędzie marszałkowskim umowy z beneficjentami podpisali marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Marek Olbryś

– Te działania są bardzo ważne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tego typu inwestycjom osoby te będą mogły korzystać z obiektów sportowych i kulturalnych, zyskają lepszy dostęp do edukacji – mówił podczas wtorkowej konferencji marszałek Artur Kosicki. –  W imieniu zarządu województwa deklaruję, że otwarcie podchodzimy do inicjatyw, które mają na celu zwiększenie dostępności i wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Likwidowanie barier, na które napotykają się osoby z niepełno sprawnościami jest bardzo ważne i jak podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś zarząd województwa nie jest wobec nich obojętny.

– Musimy inwestować w tego typu placówki, aby osoby niepełnosprawne miały taki sam dostęp do  oświaty, sportu czy kultury, jak osoby bez ograniczeń. Musimy ułatwiać im życie, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreślił.

Przyznane pieniądze pozwolą dofinansować prace budowlane zwiększające dostępność w czterech obiektach użyteczności publicznej. Miasto Łomża otrzymało blisko 648 tys. zł. Pieniądze uzupełnią budżet projektu budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży.

– To niezwykle ważna i potrzebna inwestycja dla naszego lokalnego społeczeństwa, dzięki której podniesiemy komfort użytkowania sali uczniom z niepełnosprawnościami oraz innym osobom, które będą chciały z niej korzystać. Jako samorząd miasta jesteśmy bardzo wyczuleni na problemy osób z niepełnosprawnościami. Nowe inwestycje konsultujemy z Radą ds. Osób z Niepełnosprawnościami, która działa w naszym mieście od kilku lat – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Z kolei Miasto Białystok, otrzymaną dotację – 648 tys. zł – przeznaczy na realizowany projekt przebudowy i rozbudowy Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 46 w Białymstoku, przy ul. Słonimskiej 38. W jego ramach powstaną pomieszczenia dydaktyczne, sale gimnastyczne z zapleczem. Projekt obejmuje też budowę instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz parkingu. Dotacja z PFRON-u zostanie przeznaczona na stworzenie zaplecza rehabilitacyjnego. 

Powiatowi Sejneńskiemu na realizację II etapu budowy budynku na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Sejnach Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał blisko 152 tys. zł. Dokumenty na to przedsięwzięcie podpisał starosta sejneński Maciej Tomasz Plesiewicz wraz z wicestarostą Antonim Budzisem.

– To wsparcie jest znaczące. Dzięki tym funduszom jeszcze w tym roku sfinalizujemy budowę Środowiskowego Domu Samopomocy i uruchomimy go oficjalnie po okresie wakacyjnym – mówił Maciej Tomasz Plesiewicz.

Z tegorocznej dotacji 166 tys. zł przeznaczonych zostanie na poprawę dostępności budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Umowę na realizację tej inwestycji podpisali: starosta Tadeusz Klama wraz z wicestarostą Karolem Pieloszczykiem.

– Chcemy przez budowę tej windy zmniejszyć bariery dla uczniów szkoły – mówił starosta dziękując zarządowi za przyznaną dotację.

PFRON od ponad trzydziestu lat wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych poprzez zakup sprzętu rehabilitacyjnego, likwidację barier oraz wsparcie ich zatrudnienia.

 

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe