Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zmiana czasu. Pośpimy dłużej.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Zegarki trzeba przestawić z godz. 3.00 na 2.00. To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów, bo będą mogli poleniuchować godzinę dłużej.
Zmiana czasu. Pośpimy dłużej.

Należy zapamiętać aby koniecznie cofnąć wskazówki zegarków. Sprzęt elektroniczny, przestawia się automatycznie, ale pamiętajmy o zegarkach na rękę i o umówionych spotkaniach.

Dla większości z nas takie zachowanie jest czymś zupełnie zwyczajnym. Jednak praktyka przestawiania zegarków ma niedługą historię. Skąd zatem wziął się pomysł zmiany czasu?

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Postulował on, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Jednak humorystyczna wymowa jego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować.

W pierwszej dekadzie XX w. Brytyjczyk William Willet napisał na ten temat broszurkę pt. „Marnowanie światła dziennego” („Waste of Daylight”). Jednak mimo znacznego wsparcia pomysł zmiany czasu zimowego na letni pozostał w sferze idei.

Normalnym czasem geograficznym jest czas zimowy. Jest on jednak w okresie letnim kompletnie niedostosowany do godzin aktywności przeciętnego człowieka. Dlatego postanowiono wprowadzić czas letni. Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Zwiększa się też bezpieczeństwo jazdy samochodem - jazda w ciemnościach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w świetle słonecznym. Jednak w październiku wracamy do czasu zimowego.

Idea zmiany czasu zimowego na letni – a następnie letniego na zimowy – została po raz pierwszy wcielona w życie w Niemczech podczas I wojny światowej. W nocy 30 kwietnia 1916 r. wskazówki niemieckich zegarów zostały posunięte o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku cofnięte o godzinę wstecz. Niedługo później za przykładem Niemiec poszły Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA. Wprowadził też na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu.

Po raz pierwszy w Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową. Po II wojnie światowej dzieje zmieniania czasu były różne. Czas zmieniano w latach 1946 – 1949, następnie praktyki tej zaniechano, po czym powrócono do niej w roku 1957 i kontynuowano ją do 1964 r. Zmianami czasu nie rządziła wówczas żadna ustawa. Każdorazowo ogłaszano je w „Monitorze Polskim”. Dopiero w 1977 r. zmiana czasu stała się w Polsce nieprzerwaną praktyką. Do 1995 r. czas letni odwoływany był w naszym kraju w ostatnią niedzielę września – dopiero rok później zmieniono tę datę na ostatnią niedzielę października. Podstawą prawną zmiany czasu w Polsce jest rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2004 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 (Dziennik Ustaw Nr 45 z dnia 19 marca 2004 r., poz. 418 ).


Zmianę czasu - stosuje się w około siedemdziesięciu krajach na całym świecie. W Europie państwami które nie stosują zmiany czasu są: Islandia, Rosja i Białoruś. Poza Europą zmianę czasu stosują m. in. USA, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany na czas letni jest Japonia.


Podziel się
Oceń

Komentarze