Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 09:56

Prawa rodzącej kobiety i wyprawka do szpitala

czyli poradnik przyszłej Mamy. Każda przyszła mama obawia się porodu i wszystkiego, co z nim związane. Wiele kobiet opowiada mrożące krew w żyłach historie z porodówki.
Prawa rodzącej kobiety i wyprawka do szpitala
My jednak uspokajamy i informujemy, że każda rodząca ma swoje prawa, dzięki którym jej poród może być spokojniejszy i przyjemniejszy.

Po rozmowie z najlepszymi specjalistami w dziedzinie ginekologii i położnictwa dowiedzieliśmy się, że pierwszym i najważniejszym prawem każdej rodzącej jest wybór szpitala. Pacjentka sama wybiera placówkę, w której chce wydać na świat dziecko, a lekarz wypisujący skierowanie nie może wskazać konkretnego szpitala. Oczywiście może udzielić pomocy pacjentce w wyborze odpowiedniego miejsca i poradzić, ale nie może zmuszać ani decydować za kobietę. Żaden lekarz nie ma prawa również odmówić pacjentce wystawienia skierowania do szpitala, który sobie wybrała. Każda porodówka przyjmie ją o każdej porze dnia i nocy, chyba że w danym szpitalu nie będzie akurat wolnych miejsc. Takie sytuacje jednak nie zdarzają się w województwie podlaskim. Jeżeli lekarz prowadzący kieruje kobietę do konkretnego szpitala bez jej zgody, to łamie prawo.
Poza tym każda kobieta ma prawo do rzetelnej informacji udzielonej zrozumiałym dla niej językiem. Wszystkie pacjentki mogą oczekiwać pełnej odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania dotyczące stanu zdrowia zarówno swojego jak i dziecka. Co jeszcze? Każda kobieta ma prawo do intymności oraz do kontaktu z bliskimi osobami i do wsparcia z ich strony w trakcie pobytu w szpitalu.

Wyprawka do szpitala
Wiele przyszłych Mam zastanawia się również nad tym, co wziąć ze sobą do szpitala na czas porodu i połogu. Torbę z potrzebnymi rzeczami najlepiej spakować już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, ponieważ nigdy nie możemy mieć pewności, że nie zacznie się on wcześniej.

Co należy ze sobą zabrać podpowiedzieli nam specjaliści. Podstawową sprawą, o której należy pamiętać to dokumenty: dowód osobisty, ubezpieczenie zdrowotne, karta przebiegu ciąży, oznaczenie grupy krwi, wyniki wykonywanego w czasie ciąży USG, aktualne badania: krwi, moczu. Przydatne są też karty informacyjne leczenia szpitalnego w przebiegu ciąży i dokumentacja leczenia chorób przewlekłych, nawet tych sprzed ciąży.
Do szpitala zabieramy ze sobą koszulę bawełnianą rozpinaną z przodu, szlafrok, skarpety, klapki, kapcie, luźny biustonosz, przybory toaletowe, ręczniki kąpielowe, jednorazowe chusteczki, lanolinowa pomadka lub tłusty krem do zmiękczania ust, opaska na włosy, spinka, szczotka do włosów, woda niegazowana, kubek, sztućce.
Po porodzie najbardziej przydatna będzie jednorazowa bielizna, wygodna koszula i rozpinany biustonosz do karmienia, wkładki laktacyjne, notatnik i długopis do zanotowania przydatnych rad i informacji.
Co warto mieć dla noworodka? Wbrew powszechnym opiniom o braniu do szpitala mnóstwa rzeczy, wystarczy zabrać kocyk lub rożek do owijania dziecka, pampersy, chusteczki pielęgnacyjne, i co ważne: dwie poduszki „jaśki”, które są niezwykle przydatne podczas karmienia maleństwa. Jeżeli kobieta chce, może wziąć dla maluszka również ubranka i kosmetyki pielęgnacyjne, jednak w szpitalu noworodki mają je zapewnione.
Poród to bardzo stresujące wydarzenie dla całej rodziny, dlatego też można o czymś zapomnieć. Przyszli rodzice nie powinni się martwić, wszystkie rzeczy, nawet dokumenty, mogą być doniesione później np. przez przyszłego tatę. Proszę pamiętać,że lekarze są po to, aby Państwu pomóc i na pewno wszystko zrozumieją. Powodzenia!




Podziel się
Oceń

Komentarze